شومینه

شومینه گازی چیست؟ (همراه بررسی قطعات، مزایا و معایب آن)

شومینه گازی چیست

شومینه گازی چیست؟ هیزم سوز های گازسوز، نوعی از وسایل گرمایشی هستند که منبع سوخت آنها گاز می باشد. از مزایای این وسایل گرمایشی می توان علاوه بر زیبا سازی فضا، به گرمایش مطبوع آنها هم اشاره کرد. این مدل از وسایل گازسوز درست مانند بخاری نیازمند دودکش برای خارج کردن گاز سمی مونوکسید کربن هستند، همچنین این سبک از هیزم سوز ها نسبت به شومینه های هیزمی به صرفه تر و درعین حال نصب ساده تری دارند.

با کمک یک شومینه گازی علاوه بر گرم کردن منزل خود می توانید زیبایی خانه خود را دو چندان نمایید. این شومینه ها به دو دسته روکار و توکار تقسیم می شوند و برای نصب اولیه آن بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید.

شومینه گازی در تعریف کلی

ظاهر شومینه های گازی، بسیار شبیه شومینه هیزمی‌ است اما سوخت آن به جای چوب از طریق گاز شهری تامین می‌ شود. این مدل از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه‌ تر از مدل‌ های چوبی است زیرا شعله آن قابلیت تنظیم و کنترل دارد. از طرفی استفاده از گاز مانع قطع درختان می شود و برای محیط زیست منفعت بیشتری دارد.

برای خروج گاز سمی مونوکسید کربن به خارج از خانه، باید سیستم گرمایشی خود را به دودکش مجهز کنید. محل نصب شومینه‌ گازی باید نزدیک به لوله گاز باشد. همچنین بهتر است نصب در مرحله سفت کاری ساختمان صورت بگیرد. این سبک از شومینه ها در دو مدل اصلی تولید می شود.

معایب شومینه گازی چیست؟

استفاده از وسایل گازسوز همواره مشکلاتی دارد، که با کمی احتیاط و دقت می توان بسیاری از آنها را مدیریت کرد. این مشکلات عبارتند از:

 1. ایجاد گازهای مضر
 2. چک کردن مداوم دودکش
 3. خطر آتش سوزی
 4. هزینه های جانبی آن

ایجاد گازهای مضر

شومینه ها مانند سایر وسایل گازسوز چون بخاری هستند، در صورتی که اتصالات آنها به درستی انجام نشده باشد، گازهای سمی چون مونوکسید کربن وارد فضای خانه شده و می تواند سبب مسمومیت در اعضای خانواده شما شود.بنابراین باید در نصب اتصالات گاز به آن نهایت دقت را داشته باشید.

چک کردن مداوم دودکش

چک کردن دود آهنگ قبل از روشن کردن وسیله گرمایشی، گاهی چک کردن دودکش فرآیند طاقت فرسایی است، به خصوص اگر علت خاموش شدن شومینه مشخص نباشد.

خطر آتش سوزی

اگر دود آهنگ یا اتصالات گاز در این وسیله گازسوز به خوبی تنظیم نشده باشد، می تواند باعث نشت مونوکسید کربن در فضای خانه شده و عامل مسمومیت اعضای خانواده شما باشد. در بدترین حالت نیز این نشت گاز می تواند عامل احتراق و آتش سوزی در محیط خانه تان باشد.

هزینه

سوخت گاز معمولا گران تر از کنده های چوبی است که در فضای آزاد جنگل برای شومینه های هیزمی استفاده می شود.

سایر معایبی که در شومینه گازی وجود دارد، عبارتست از:

 • قابلیت جابجایی ندارد و ثابت هستند.
 • بخش بسیاری از گرمای تولید شده از راه دودکش به هدر می رود.
 • پنل های شیشه ای موجود در شومینه گازی سبب می شود تا گرمای حاصل شده مثل شومینه هیزمی از راه دودکش خروج پیدا کند.

مزایای شومینه گازی چیست؟

مزایای شومینه گازی چیست

با اینکه شومینه گازی به عنوان یکی از عناصر زیبایی منزل، مدت ها مورد استفاده قرار می گرفته است. اما آنچه امروز فضای خانه شما را دارای زیبایی چشم نواز می نماید، بهره گرفتن از شومینه های طرح جدید و مدرن است. گوشه ای از این مزایا را در زیر بیان می کنیم.

 1. نقطه کانونی
 2. حفظ محیط زیست
 3. وجود شعله همیشگی
 4. کاهش آلودگی
 5. کنترلی بودن
 6. گرمایش مطبوع
 7. استفاده از گاز شهری
 8. نصب آسان
 9. امکان ساخت در محیط بسته
 10. تنوع بالا
 11. موقعیت نصب فراوان
 12. قابلیت تبدیل به شومینه هیزمی

1. نقطه کانونی

در فضای منازل، شومینه در هر اتاقی که قرار داشته باشد، آن محیط نقطه کانونی خواهد بود. به همین دلیل افراد بیشتر از این وسیله برای سالن پذیرایی خود استفاده می کنند. شکل شیک و حس گرما بخشی که در زمان تماشا کردن و نشستن در اطراف شعله های آتش به انسان انتقال می یابد، بسیار دل انگیز است.

2. حفظ محیط زیست

شما برای استفاده از این مدل وسایل گرمایشی نیاز به پیدا کردن، شکستن و چیدن قطعات چوب در اجاق آتش شومینه ندارید.

3. وجود شعله همیشگی

طرح گازسوز شومینه، چون با سوخت گاز کار می کند، نیاز نیست مانند مدل هیزمی آن دائما مراقب میزان سوخت و شعله داخل اُجاقدان آتش آن باشید. در مدل هیزمی یکی از علت خاموش شدن شومینه گازی این است که سوخت کافی به آن نمی رسد.

4. کاهش آلودگی

این مدل از وسایل گرمایشی برخلاف مدل چوب سوز، دوده به شدت کمی تولید می کنند، همچنین در آنها پسماند چوب وجود ندارد. به این ترتیب هربار مجبور به تمیز کردن شومینه نخواهید بود.

5. کنترلی بودن

در هیزم سوز های گازی مدرن، یک ریموت کنترلر برای تنظیم شعله های شومینه تعبیه شده است، که می توان از راه دور علاوه بر کنترل شعله آن را خاموش و روشن نیز کرد.

6. گرمایش مطبوع

هیزم سوز های گازی جز پرکاربردترین انواع شومینه ها می باشند. این طرح از شومینه، نسبت به سایر مدل های خود گرمای بیشتری را تولید می کند. در شومینه گازی مابین 75 تا 99 درصد انرژی به گرما مبدل می گردد و بازده بسیار بالایی دارد اما در شومینه های هیزمی فقط 10 تا 30 درصد انرژی به گرما تبدیل می شود و میزان بازدهی پایین تری در مقایسه با شومینه گازی دارد.

نکته قابل توجه این است که در شومینه های گازی می توان از هیزم سرامیکی و مواد دیگر که مقاومت بسیار بالایی در برابر گرما دارند به جای چوب مورد استفاده قرار داد.

7. نوع سوخت مورد استفاده در شومینه

شومینه های گازی برای خارج شدن گازهای آلوده کننده از منزل دارای دودکش هستند و از گاز شهری برای شومینه گازی استفاده می شود.

گاز شهری حاصل زغال سنگ یا نفت است. عنصر های تشکیل دهنده گاز شهری عبارت هستند از :

 1. هیدروژن 50%
 2. متان 30 یا 20
 3. کربن موند اکسید 7 یا 17%
 4. کربن دی اکسید 3%
 5. نیتروژن 8%
 6. هیدروکربورها 8%

هم چنین بجز این عنصر ها عناصر دیگری همانند بخارآب و اسید سیانیدریک و گوگرد و امونیال نیز در گاز شهری موجود هستند.

8. نصب آسان

خاموش و روشن کردن این طرح از شومینه مانند یک بخاری گازسوز می باشد.

9. امکان ساخت در محیط بسته

در صورتی که فضایی برای تعبیه دودکش شومینه گازی دارید، می توانید آن را در هر اتاقی از محیط زندگی خود نصب کنید.

10. تنوع بالا

برخلاف شومینه های هیزمی، هیزم سوز های گازی در ابعاد و طرح های مختلف وجود دارند و شما بسته به سلیقه و فضایی که در اختیار دارید. می توانید طرح های مدرن یا کلاسیک آن را انتخاب کنید.

11. موقعیت نصب فراوان

هیزم سوز های گازی قابلیت نصب شدن در هر فضایی را دارند، شما می توانید این وسیله گرمایشی را در وسط پذیرایی خود قرار دهید یا روی دیوار یا در سه کنجی آن نصب کنید. همچنین در صورت تامین خروجی دودکش این سبک از شومینه را میتوان به صورت معلق نیز نصب کرد.

12. قابلیت تبدیل به شومینه هیزمی

در صورت قطعی گاز، شما می توانید با استفاده از چوب این وسیله را روشن کرده و به صورت یک شومینه هیزمی از آن استفاده نمایید.

تعریف مدل های شومینه گازی چیست؟

طرح و انواع شومینه بسته به اینکه در چه فضایی استفاده می شوند، متفاوت است. اما سبک شومینه های گازی در دو طرح کلی توکار و روکار غالبا مورد استفاده قرار می گیرند. این سبک ها به صورت زیر تعریف می شوند.

1. شومینه گازی توکار

در سبک توکار شومینه، دودکش در داخل دیوار نصب شده و شما نمایی از آن را در بیرون از فضای این وسیله گرمایشی نمی بینید.

2. شومینه گازی روکار

در طرح روکار هیزم سوز، دود آهنگ مانند یک لوله بخاری در بیرون از شومینه قابل مشاهده است. این طرح از دودکش غالبا ساده نبوده و متناسب با شومینه دارای طرح های مختلف می باشد. مثلا اگر روی شومینه باسنگ کار شده باشد، دیوار دودکش در داخل منزل نیز از جنس همان سنگ خواهد بود.

طرح های مختلف شومینه گازی چیست؟

شومینه های گازی براساس ظاهر و شکل به دو دسته مدرن و کلاسیک تقسیم می شوند.

انتخاب این دو نوع شومینه گازی بر اساس سلیقه افراد است و هر یک از این دو نوع هواداران منحصر به خود را دارند. شومینه های مدرن برعکس شومینه کلاسیک دارای طراحی شلوغ و زرق و برق دار نیستند و طراحی ان ها به شکل مینیمال است.

مواد اولیه مختلف به کار رفته در تولید شومینه گازی در مقابل گرما مقاومت بالایی دارند و مدل های متفاوت شومینه گازی بر اساس مواد تولیدی به شکل پایین دسته بندی می گردد:

 1. شومینه گازی کنج
 2. چدنی
 3. گچی
 4. شیشه ای
 5. سنگی
 6. بتن سوز
 7. آجر

اما طرح های هیزم آتش این وسایل گرمایشی متفاوت است و شما می توانید متناسب با سلیقه خود و از هر طرحی برای زیباتر کردن شومینه محل زندگی خود استفاده کنید.

طرح شومینه گازی کنج

یکی از انواع جذاب و مدرن شومینه ها، شومینه گازی کنج می باشد. شما می توانید از این طرح شومینه برای قسمت های کنج خانه استفاده کنید و فضا خالی در آن قسمت را جذاب تر و شیک کنید. در قسمت زیر 3 مدل استفاده شده از شومینه گازی کنج در خانه را برایتان به تصویر کشیده ایم.

طرح شومینه گازی کنج1

طرح شومینه گازی کنج2

طرح شومینه گازی کنج3

 

طرح زغال سنگ سرامیکی

استفاده از هیزم های سرامیکی

 

 

در مدل زغال سنگ سرامیکی شومینه گازی، شما به جای هیزم از توده ای از اجرام سیاه رنگ با درخششی شبیه زغال سنگ گداخته استفاده می کنید. این طرح حسی کلاسیک به وسیله گرمایشی شما می دهد.

طرح سنگ در شومینه گازی

طرح سنگ در شومینه گازی

 

 

در مدل سنگ هیزم سوز گازی، از سنگ های سرامیکی رنگی به نام Calico به جای هیزم استفاده می شود. این سنگ ها معمولا به طور نامنظم داخل اتاقک کوره شومینه قرار گرفته و ظاهری بسیار جذاب برای شعله های آن ایجاد می کنند.

سبک شیشه مدل هیزم سوز گازی

در طرح شیشه در این وسیله گرمایشی، شعله های آتش از بین شیشه های خرد شده رنگی و بی رنگ عبور کرده و انعکاس آنها زیبایی مضاعفی در هیزم سوز شما ایجاد می کند.

ال سی دی، مدرن ترین سبک شومینه گازی

تقسیم بندی شومینه های مدرن به دو دسته معلق و دیواری صورت می گیرد، که در این میان شومینه گازی ال سی دی، مدرن ترین نوع این وسایل گرمایشی محسوب می شود. این وسیله گازسوز قابلیت نصب شدن در دکوراسیون خانه های کوچک 60 متری را نیز دارد. می توان گفت این سبک نسبت به مدل های مشابه به فضای کمتری برای نصب نیاز داشته و همچنین دارای انواع مختلفی می باشد.

نصب شومینه گازی

شما برای نصب این مدل از شومینه در گام اول باید محلی را که می خواهید شومینه تان در آن قرار بگیرد، تعیین نمایید. در مرحله بعد نیز باید فضای مناسبی برای دود آهنگ آن در نظر بگیرید. چون این وسایل گرمایشی، گاز سمی مونوکسید کربن را در خود تولید می کنند. بعد از تعریف محل مناسب برای دودکش، می توانید شومینه خود را طراحی کرده یا از طرح های پیش ساخته استفاده کنید. برای راه اندازی شومینه گازی بهتر است از متخصص این حوزه کمک بگیرید.

قطعات شومینه گازی

حالا که به سوال شومینه گازی چیست و نصب آن چگونه است پرداختیم. نیاز است به صورت کوتاه به معرفی اجزای این وسیله گرمایشی بپردازیم.

1.لوله اصلی شومینه

وظیفه لوله اصلی رساندن گاز به مشعل است. اگر در این بخش اتصالات به درستی انجام نشود، ممکن است شومینه شما روشن نشده و یا نشت گاز باعث بروز انفجار در محیط شود.

2.مشعل شومینه

در هیزم سوز های گازسوز با صلاح دید تکنسین و ابعاد خروجی شومینه از مشعل های مختلفی استفاده می شود. مثل مشعل های استیل، سوراخ چدنی، خطی و کوره ای

3.لوله شمعک هیزم سوز

وظیفه این قطعه رساندن گاز به پایه پیلوت یا شمعک شومینه است.

4.مجموعه فندک

مجموعه فندک، متشکل از شمعک، چینی جرقه زن و ترموکوپل است.

5.هیزم شومینه

هیزم شومینه علاوه‌ بر جلوه خوب با جذب حرارت شعله، باعث انتقال بهتر گرما به مکان می شود.

نکات ایمنی برای استفاده از شومینه گازی چیست؟

یکی از مرسوم ترین انواع مرگ و میر در کشور، خفگی به دلیل نشت گاز ابزار گرمایشی گاز سوز می‌باشد ،به همین دلیل برای پیشگیری از ایجاد اتفاقی تلخ نیازاست که شومینه گازی به ترموکوپل و شیر جداگانه برای قطع و وصل گاز مجهز باشد و عدم رعایت نکات ایمنی در نصب و استفاده از ابزارگرمایشی، هر سال سبب ایجاد حادثه های آتش سوزی بسیاری میشود,موارد گفته شده اهمیت رعایت نکات ایمنی در زمان استفاده از وسایل گاز سوز را به خوبی بیان می‌کند.

شومینه‌های گازی نیز به عنوان یک وسیله گرمایشی گاز سوز دارای نکات ایمنی مختلفی می‌باشند که رعایت آن‌ها می‌تواند از به وجود آمدن حادثه پیشگیری کند. انتقال گاز‌های سمی ناشی از سوختن گاز شهری به خارج از خانه بها استفاده از دودکش انجام می‌شود. همین طور که بررسی سالانه مسیر دودکش بسیار اساسی است, چراکه عواملی مثل لانه سازی پرندگان در درون دودکش امکان دارد سبب بسته شدن آن و در نتیجه خارج نشدن گاز‌های سمی و برگشت آن به درون منزل شود.

نتیجه گیری

شومینه گازی چیست؟ هیزم سوزهای گازی، نوعی از وسایل گرمایشی هستند که منبع سوخت آنها گاز است. این وسایل نسبت به مدل های هیزمی دارای مزیت های بسیاری هستند. از جمله اینکه شما مجبور نیستید به دنبال چوب برای سوخت آن بگردید، همچنین این وسیله دوده زیادی تولید نکرده و گرمایش بیشتری نسبت به سایر سبک های شومینه دارد.

از مهم ترین معایب شومینه گازی می توان به نشت گاز در فضا اشاره کرد. نشت گاز در اتصالات یا فضای اتاق ها می تواند باعث آتش سوزی یا مسمومیت اعضای خانواده شما با گاز مونوکسید کرین شود. برای جلوگیری از بروز این حادثه، بهتر است این محصول زیبا را از فروشگاه های معتبر خریداری کرده و برای نصب اولیه شومینه از افراد متخصص استفاده کنید.

مجموعه بزرگ شومینه هنر تولید کننده انواع هیزم سوز گازی، شومینه برقی مدرن و باربیکیو است. شما می توانید برای تهیه این محصول زیبا برای سالن پذیرایی خود، به سایت این مجموعه مراجعه کرده و از خدمات مشاورین آن بهره ببرید.

سوالات متداول

1.چه نقاطی از خانه مناسب نصب شومینه گازی است؟

حمام – اتاق خواب – ایوان و حیاط – اتاق پذیرایی

2.آیا شومینه باید از منازل حذف شود؟

شومینه ها با توجه به نوع آن، جواب های متفاوتی برای این سوال می شود در نظر گرفت. اما اگر پاسخ می خواهید، شومینه ها بدون خطر می باشند و نیازی به حذف شدن آن از منازل نیست؛ با این حال برای کودکان بهتر است مراقبت ها و وسایلی در نظر بگیرید که از این وسیله دور بمانند.

3.آیا عکس شومینه گازی بیشتری برای دیدن وجود دارد؟

بله، در قسمت زیر ما 2 نمونه عکس شومینه گازی برای شما تهیه کرده ایم.

نمونه شومینه گازی1 نمونه شومینه گازی2

6 دیدگاه در “شومینه گازی چیست؟ (همراه بررسی قطعات، مزایا و معایب آن)

 1. سیما عبدالهی گفت:

  سلام خوبین؟ من یک مدل شومینه هیزمی مدرن برای خونم خریدم خیلی راضی بودم
  گفتم منم از تجربه خریدم بگم براتون مرسی ازتون محصولاتتون فوق العادس

  1. شومینه هنر ادمین گفت:

   سلام وقت شما بخیر
   ممنون از ارائه نظرتون، بله درست است مدل های مدرن همچون بخاری گازی مدرن و شومینه هیزمی های مدرن از محصولاتی هستند که طرفدار های خاصی دارد

   1. سیما عبدالهی گفت:

    درسته منم موافقم این مدل شومینه های مدرن جذابن و خونه رو شیک میکنند
    البته بگم خونه منو که جذاب کرده
    ممنون از شما

 2. علی اصغر نژاد گفت:

  سلام سلام حالتون چطوره؟ مطالبتون فوق العادس
  فقط یک سوال داشتم من شومینه خریدم ولی در طرز چیدن هیزم شومینه مشکل دارم شما نظری دارید به من کمک کنید؟

  1. شومینه هنر ادمین گفت:

   سلام آقای اصغر نژاد عزیز ممنون از گذاشتن نظر خوبتون
   شما می توانید به راحتی با آموزش نحوه چیدمان هیزم شومینه گازی که در سایت قرار داده شده طرز چیدن آن را یاد گرفته و اجرایی کنید

   1. علی اصغر نژاد گفت:

    ممنون از اینکه سریع پاسخ دادید آخه شومینه وسط پذیرایی است و منتظر این آموزش خوبتون بودم
    البته اینم بگم که شومینه گاز سوز است مدلش و از خودتون تهیه کردم
    خیلی مطالبتون عالیه ادامه بدید پر قدرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *