شومینه

راه اندازی شومینه گازی چگونه است؟

امروزه در فرهنگ جدید خانواده ها کمتر از شومینه های چوبی استفاده می شود، زیرا داشتن آنها چیزی جز دردسر برای صاحب آن نبوده، از مراحل تهیه چوب آنها گرفته تا تمیز کاری دوده ناشی از سوختن چوب ها با انواع مواد شوینده، فرآیند سخت داشتن یک شومینه هیزم سوز بوده است.

با رونمایی از شومینه گازی، استقبال زیادی از این اجاق های آتش صورت گرفت. با استفاده از این متد جدید، شما برای راه اندازی شومینه گازی در اتاق نشیمن خود دردسر چندانی نخواهید داشت. فقط نیاز است چند مرحله ساده از جمله: تعیین محل قرارگیری شومینه گازی، نصب منقل آتشدان، ابعاد وسیله گرمایشی، تنظیمات شعله و تعبیه دودکش و … را انجام دهید. این دست از آتشدان های گازسوز براساس ظاهر به دو دسته مدرن و کلاسیک تقسیم می شوند.

مراحل آماده سازی شومینه گازی قبل از ساخت

مراحل راه اندازی شومینه گازی

مشخص کردن ابعاد و محل هیزم سوز

شما باید ابتدا مشخص کنید در چه اتاقی می خواهید از هیزم سوز استفاده کنید و در کدام بخش اتاق استفاده خواهد شد. (کنار دیوار، سه گوشه، وسط پذیرایی)

ساخت یا استفاده از طرح های پیش ساخته

مشخص کنید قصد ساخت آتشدان را در منزل خود دارید یا مایلید از طرح های آماده و پیش ساخت استفاده کنید.

تعیین نوع دودکش

بسته به نوع هیزم سوز، تعیین کنید از چه دودکشی استفاده خواهید کرد.

دودکش دارای دریچه

این مدل از تهویه، دارای یک سیستم دو لوله ای بوده، که یک لوله هوای تازه را به داخل آتشدان می کشد تا فرآیند احتراق بهتر صورت گیرد و لوله دوم گازهای سمی مثل مونوکسید کربن را از فضای شومینه خارج می کند.

دودکش بدون دریچه

این طرح از آتشدان ، فاقد دریچه بوده و برای منازل و محیط های بسته چندان توصیه نمی شود. چون گرما و گازهای سمی در این مدل به طور کامل وارد فضای اتاق هیزم سوز خواهد شد.

برای ایجاد یک آتشدان به صورت پیش ساخت، نیاز هست یکسری اقدامات اولیه انجام دهید، از جمله تعریف دیواره کاذب برای نگه داشتن هیزم سوز و ایمن کردن فضای اطراف آن است. ایجاد دیواره و فضای کاذب (برای اطراف و عمق شومینه (ضمنا حداقل عمق 25 باشد)).

گام های آماده سازی آتشدان

آماده سازی اجزای شومینه

ساختن چهارچوب ها

چهارچوب آتشدان پیش ساخته خود را ساخته سپس شومینه آماده خریداری شده را روی چهارچوب تراز می کنید. دقت کنید که بدنه آتشدان بدون عیب باشد.

تنظیم هواکش

بعد از پایان مراحل نصب چهارچوب، مهم ترین مرحله نصب، تنظیم دودکش است. باید لوله خارجی دودکش را به داخل هدایت و در محل تعیین شده تنظیم کنید.

انجام تنظیمات برقی

سیم کشی برق مرتبط با ترموکوپل و دمنده گازی شومینه، این بخش جرقه اولیه برای روشن شدن هیزم سوز را فراهم می کند.

نصب دمنده گازی

دمنده گازی، وسیله ای است که میزان کمی باد در شومینه ایجاد می کند تا این هوا باعث شود، شعله داخل آتشدان با دوام تر باشد.

اتصال شلنگ های گاز

انشعبات گازی که برای تامین گاز شومینه خود در نظر گرفته اید. به ان وصل کنید. دقت کنید که حتما یک شیر کنترلی به لوله متصل به شومینه تعریف کنید تا در صورت بروز مشکل، بتوانید سریع شیر گاز مرتبط با شومینه را ببندید.

ساخت دیواره های بیرونی

در نهایت دیواره های اطراف شومینه خود را بالا برده و سعی کنید کلیه فضاهای خالی اطراف آن را با مواد پیش ساخت مناسب بپوشانید.

اگر شما یک شومینه مدرن انتخاب کرده باشید، مراحل نصب آن به پایان رسیده است. اما اگر آتشدانی کلاسیک را انتخاب کرده اید، نیاز است قاب کلاسیک آن را تنظیم کرده باشید.

آیا امکان نصب آتشدان بدون تخصص وجود دارد؟

نصب شومینه های مدرن بسیار ساده تر از نصب اجاق های آتش سنتی است؛ اما این دلیل مناسبی نخواهد بود، که شما بدون داشتن تخصص کافی اقدام به ساخت یا نصب آن نمایید. دقت داشته باشید که این وسیله گرمایشی درست مانند یک بخاری بوده و به همان اندازه کار با آن حساس است. به طور مثال اگر اشکالی در نصب دودکش هیزم سوز وجود داشته باشد، ممکن است دچار مسمومیت با گاز دی اکسید کربن شوید.

راه اندازی اجزای شومینه گازی

هیزم سوز شما دارای بخش های مختلفی است. و نیاز هست هر بخش را به طور دقیق نصب کنید تا شومینه تان به درستی کار کند.

لوله اصلی شومینه

این لوله گاز را از انشعابات منزل شما، به مشعل شومینه گازی می رساند. در نصب این قسمت باید نهایت دقت صورت بگیرد ، چون ممکن است نشت گاز باعث بروز انفجار یا حوادث ناگوار شود.

مشعل شومینه

انتخاب مشعل مناسب

مشعل ها نوع آتش درون شومینه را به نمایش می گذارند. در آتشدان های گازسوز بنا به به نظر کارشناس نصب این وسیله گازسوز؛ می توان مشعل های مختلفی نصب کرد. این مشعل ها عبارتند از:

مشعل 9 سوراخ چدنی

مشعل های استیل

مشعل های استیل دوبل

مشعل های کوره ای

مشعل های خطی

لوله مشعل شمعک هیزم سوز

وظیفه رساندن گاز به پایه پیلوت هیزم سوز، به عهده این لوله می باشد.

گروه فندک آتشدان

این مجموعه شامل شمعک، چینی جرقه زن و ترموکوپل استف که محل قرارگیری آن با نظر کارشناس شومینه است.

هیزم آتشدان

استفاده از هیزم شومینه مرغوب

این هیزم فقط جنبه زیبایی نداشته و وقتی داغ می شود، از حرارت خود به محیط داده و اطارف خود را نیز گرم می کند. به نوعی در گرمایش آتشدان شما تاثیر جدی دارد.

توجه به جنس هیزم

  • در انتخاب جنس این هیزم باید نهایت دقت را بکار ببرید. در صورت نامرغوب بودن این هیزم ها، در بلند مدت آنها شکسته و علاوه بر هدر رفت انرژی، احتمال دارد باعث بستن شدن مسیر مشعل شده و در ادامه به دلیل بد سوختن گاز در شومینه؛ شما شاهد تولید گاز مونوکسید کربن در فضای هیزم سوز و اتاق تان خواهید بود، که بسیار خطرناک است.
  • طریقه چیدمان هیزم ها نیز اهمیت دارد، در صورتی که هیزم ها را به گونه ای بچینید که مسیر سوراخ های مشعل را ببندد این موضوع می تواند سبب تولید گاز دی اکسید کربن در محل قرارگیری آتشدان شما شود.

ترموکوپل هیزم سوز گازی

این وسیله کوچک به نوعی حکم محافظ قطع گاز را در شومینه به عهده دارد. این وسیله از یک سر به بوبین متصل و از سر دیگر به بخش مجموعه فندک به پایه مشعل(پیلوت) متصل است. ترموکوپل به قسمت بوبین شومینه متصل می شود، جریان تولید شده از اتصال این دو، باعث به وجود آمدن یک میدان مغناطیسی در بوبین شده و مرکز بوبین را نگه میدارد. در صورتی که به هر دلیل شمعک خاموش شود، سر ترموکوپل سرد شده و با فرمان به بوبین هیزم سوز باعث قطع گاز می شود.

در این قسمت مراحل نصب شومینه گازی شما به پایان رسیده است، طریقه روشن کردن اولیه هیزم سوز گازی نیز دست مثل یک بخاری گازسوز است.

هزینه های نصب و راه اندازی شومینه گازی

عوامل متعددی بر روی قیمت نصب و راه اندازی شومینه گازی تاثیر دارند، به طور مثال: اگر قصد دارید از آتشدان های پیش ساخته استفاده کنید، هزینه تان با زمانی که قصد ساخت یک هیزم سوز برای فضای نشیمن خود را دارید، متفاوت خواهد بود. حجم کار، متریال مورد استفاده (سنگ، چوب، فلز)، هزینه های تکنسین و … این موارد همه در هزینه های شما اثر گذار است.

نصب شومینه برقی

اگر قصد خرید یک شومینه برقی برای منزل خود دارید. برای نصب آن چندان دچار دردسر نخواهید شد. این مدل از آتشدان های برقی با تبدیل انرژِی برق به گرما، به راحتی فضای اتاق مدنظر شما را گرم می کنند. شعله های آتش در این طرح از هیزم سوز از طریق یک سیستم ال ای دی نمایش داده شده و بی نهایت شبیه به یک شعله واقعی آتش است.

نکته مهم

  • در این مدل شومینه، استفاده از یک پریز برق مجزا برای روشن کردن آن است. از ااتصال این طرح به سایر وسایل برقی منزل تان با کمک یک سه راهی مشترک به شدت پرهیز کنید.
  • برای جلوگیری از نوسانات برق و آسیب دیدن شومینه، یک محافظ برق برای آن تهیه کنید.

راهنمای نصب آتشدان الکلی

نصب شومینه الکلی

در شومینه های الکلی برای ایجاد شعله از الکل استفاده می شود. از این مدل آتشدان بیشتر به عنوان دکوری در روی میزهای پذیرایی یا عصرانه استفاده می شود. این شومینه ها بیشتر جنبه تزیینی داشته و مناسب گرم کردن فضای بزرگ نیستند.

بهترین نوع شومینه برای سالن نشیمن کدام است؟

آتشدان ها انواع مختلفی دارند، اما بهترین نوع آن برای سالن پذیرایی شما، می تواند شومینه گازی باشد. نصب این مدل آتشدان بسیار ساده تر از طرح هیزم سوز آن است. در این نوع از وسایل گرمایشی، برخلاف هم خانواده شان شومینه های هیزم سوز، دیگر مجبور نیستید در هوای سرد زمستان به دنبال چوب های خشک گشته و سپس آنها را با تبر یا اره به قطعات کوچکتر تبدیل کرده تا درون هیزم دان خود قرار دهید. علاوه بر این مجبور نیستید دود ناشی از سوختن چوب را تحمل کنید. با داشتن یک هیزم سوز گازی، در واقع به نوعی مانع تخریب طبیعت شده اید. این هیزم سوزها برخلاف مدل برقی خود دارای گرمای مطبوعی نیز هستند.

انواع هیزم سوز براساس سوخت

  • شومینه های برقی با پایه مصرفی برق
  • شومینه های گازی با پایه مصرفی گاز
  • شومینه های هیزمی با پایه مصرفی چوب

نتیجه گیری

شومینه ها، وسایل گرمایشی هستند؛ که علاوه بر گرمایش خانه، زیبایی خاصی به فضایی که در آن قرار دارند، می بخشند. اگر تصمیم دارید یک شومینه به فضای خانه خود اضافه کنید. باید با مراحل نصب آن به طور کامل آشنا باشید، پیشنهاد می شود برای ساخت هیزم سوز از یک کارشناس کمک بگیرید.

برای راه اندازی شومینه گازی، نیاز است ابتدا اتاق و محل قرارگرفتن آن را تعیین کرده، در ادامه با مصالح مناسب مثل چوب و گچ و … اقدام به ساخت چارچوب و اجاق شومینه خود کنید. شما می توانید از شومینه های پیش ساخته استفاده نمایید، که برای نصب آن با چالش جدی روبرو نشوید. مجموعه شومینه هنر، یکی از بزرگترین ارائه کنندگان انواع شومینه گازی و برقی کلاسیک و مدرن است.

در مرحله دوم، بعد از ساخت فضای آتشدان، اقدام به تنظیم اجزای شومینه نموده و در نهایت هیزم سوزگازی خود را مثل یک بخاری گازسوز روشن می کنید.

سوالات متداول

هزینه های نصب شومینه گازی چقدر است؟

هزینه های نصب هیزم سوز بسته به نوع شومینه، محل قرارگیری آن، حجم کار، پیش ساخته بودن یا ساخت آتشدان، هزینه های تکنسین متفاوت خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *