شومینه

ساخت شومینه با آجر نسوز در 3 مرحله کوتاه

استفاده از آجر نسوز در شومینه

شومینه جزء وسایل گرمایشی است که با متریال های مختلف ساخته می شود. چه شما قصد استفاده از سبک روستیک را در خانه خود داشته باشید؟ چه از سبک مدرن برای سازه هیزم سوزتان بهره بگیرید؟ در هر صورت ساخت شومینه با آجر نسوز شامل مراحل مشخصی خواهد بود. این مراحل عبارتند از مشخص کردن نوع شومینه، تعیین ابعاد، انتخاب نوع متریال، انجام مراحل ساخت.

امروزه گزینه های مختلفی برای خرید و ساخت شومینه وجود دارد. شما به سادگی می توانید با خرید یک شومینه برقی بدون دغدغه به سادگی آن را در اتاق نشیمن خود نصب کرده و زیبایی خانه تان را چندین برابر نمایید. اما اگر دوست دارید شومینه تان قالب سنتی داشته باشد، باید اقدام به ساخت آن کنید.

تعیین نوع هیزم سوز برای ساخت شومینه با آجر نسوز

استفاده از آجر نسوز در داخل شومینه

ابتدا شما باید نوع شومینه خود را انتخاب نمایید. این وسایل گرمایشی شامل دو دسته کلی زیر می باشند.

 • شومینه های توکار
 • شومینه های روکار

انواع هیزم سوز های روکار

 • شومینه هیزمی
 • شومینه گازی
 • شومینه برقی

هیمه سوزهای روکار گازی و هیزمی از طرح هایی هستند که باید در ساخت آنها از آجر نسوز بهره گرفت.

آموزش ساخت شومینه با آجر نسوز

ساخت شومینه با آجر نسوز

در مرحله دوم برای ساخت شومینه با آجر نسوز، باید ابعاد هیزم سوزتان را بررسی و تایید نمایید. در ادامه نیز نوع آجر نسوز خود را تعیین می کنید. به طور کلی طرح هیمه سوز آجری به 3 قسمت اصلی تقسیم می شود:

 • داخل شومینه
 • لبه های شومینه
 • نما یا تزیین شومینه

بهترین انواع آجر برای ساخت شومینه با آجر نسوز کدام است؟

در هیمه سوزها درجه حرارت به 1600 درجه می رسد در نتیجه باید از آجرهای با مقاومت بالا استفاده کرد. آجرهای نسوز معمولا بلوکی از مواد سرامیکی هستند که در پوشش کوره ها، شومینه ها به کار می روند. آجر نسوز اساسا به خاطر مقاومت در برابر دمای بالا ساخته می شود، این محصول یک عایق حرارتی بالا بوده که به حفظ گرما کمک می کند. اما انرژی رسانایی حرارتی پایینی دارد.

 • آجر نسوز تیره
 • آجر نسوز سفید صدفی
 • آجرهای طوسی

برای داخل شومینه پیشنهاد می شود از آجرهای سفید استفاده نکنید. چون به مرور زمان دوده داخل هیمه سوزها باعث سیاه شدن نمای آجرها خواهد شد. بهتر است برای داخل شومینه از آجرهای تیره شاموتی نسوز کمک بگیرید. استفاده از آجرهای سفالی و رسی برای داخل هیمه سوز اصلا توصیه نمی شود.

چیدمان متریال برای ساخت شومینه با آجر نسوز چگونه است؟

استفاده از انواع اجر نسوز در ساخت شومینه

الگوهای آجرچینی- مناسب برای شومینه

ساخت شومینه با آجر نسوز

برای ساخت شومینه با آجر نسوز الگوهای مختلفی برای چیدمان آجرها وجود دارد. از جمله طرح های پیوند روی هم، استخوان شاه ماهی کامل و بافت سبدی.

با داشتن اطلاعات ابعاد شومینه، انتخاب نوع آجر و الگوی چیدمان آن به راحتی می توانید تعداد آجر مورد نیاز خود را برای داخل شومینه محاسبه کنید.

تهیه لوازم مورد نیاز برای ساخت هیزم سوز

لوازم مورد نیاز برای ساخت شومینه با آجر نسوز

برای ساخت شومینه با آجر نسوز، نیاز هست شما از ملات مناسب استفاده نمایید. اگر ملات رقیق باشد، آجرها به خوبی روی هم قرار نگرفته و بعد از حرارت دیدن آنها احتمال ترک خوردگی و سقوط آنها به داخل این هیمه سوز وجود دارد.

بعد از تهیه ملات در گام بعدی باید زیرساخت کف شومینه را آماده کنید، ملات تهیه شده را در کف هیزم سوز و دیواره بکشید، این کار باعث می شود شکاف های هوای احتمالی در هیمه سوز شما گرفته شده و یک لایه محافظ بین دیوار و شومینه شما در برابر حرارت ایجاد شود. برای این آجر چینی ابتدا از کف هیمه سوز شروع کرده و در ادامه دیواره ها را کامل کنید.

لوازم مورد نیاز برای تهیه ملات و کف چینی آجرهای نسوز

 • سطل بزرگ برای مخلوط کردن ملات سیمان
 • ماله بزرگ و کوچک
 • خط کش یا تخته سه لا نشانه گذاری شده برای تعیین فاصله ها
 • اسفنج

بهتر است یک شکاف انبساطی کوچک بین دیواره پشتی و کناری شومینه خود قرار دهید.

برای تهیه بهترین کیفیت ملات طبق دستورالعمل پاکت سیمان نسوز یا معمولی که انتخاب کرده اید، عمل نمایید. بعد از پایان آجر چینی شومینه بین 48 تا 72 ساعت زمان بدهید تا دیوارها کاملا خشک شوند. در این زمان با یک اسفنج مرطوب اقدام به تمیز کردن ملات اضافه از داخل شومینه کنید.

تعیین قیمت آجر نسوز برای ساخت شومینه

قیمت آجرهای مورد نیاز برای ساخت یک شومینه خانگی به طور معمول به ابعاد آجر و رنگ آن بستگی دارد.

این شیوه کف سازی در مدل شومینه گازی و هیزمی کاربرد دارد.

مرحله نهایی آموزش ساخت شومینه با آجر نسوز

در مرحله پایانی شما به ساخت دیواره بیرونی شومینه خود می پردازید. برای این دیواره ها نیز بهتر است از آجرهایی که در برابر گرما مقاوم هستند، استفاده نمایید. چون گرمای اجاق هیزم سوز می تواند روی آنها اثرگذار باشد. به این ترتیب مراحل ساخت قاب اصلی شومینه با آجر نسوز به پایان رسیده، برای راه اندازی شومینه گازی یا هیزمی خود، باید تنظیمات دودکش را نیز پیش از روشن کردن شومینه انجام دهید.

شما برای تزیین شومینه خود می توانید از روش های مختلفی استفاده نمایید.

مزیت های ساخت هیزم سوز با آجر نسوز

 • این محصول جز مصالح ارزان و ساده محسوب شده
 • مقرون به صرفه بودن
 • داشتن عمر طولانی
 • با قابلیت تحمل دمای حدود 1600 درجه
 • رنگ ثابت
 • ضد فرسایش بودن

آجرهای نسوز چقدر دوام دارند؟

افزایش طول عمر آجر نسوز با تنظیم شعله

میزان عمر آجرهای نسوز به میزان استفاده از شومینه تان بستگی دارد، در صورتی که آجرهای هیزم سوز شما به رنگ صورتی محسوس در بیاید، این نشانه آن است که اجاق آتش شومینه بیش از حد آتش زده یا دارای دمای بیش از حد در مدت زمان طولانی بوده است.

تزیین شومینه ساخته شده با آجر نسوز

تزیین شومینه با آجر نسوز درست مثل زیباسازی سایر هیزم سوزها می باشد. بعد از اینکه ساخت شومینه تان به صورت کامل به پایان رسید می توانید با لوازم مختلف مثل گل و گیاه، شمع، آینه و … یک دکور جذاب و چشم نواز بالای شومینه خود ایجاد کنید.

نتیجه گیری

برای ساخت شومینه با آجر نسوز باید 3 مرحله اصلی را انجام دهید. ابتدا انتخاب نوع شومینه است. دقت کنید که شومینه های روکار جزئیات بیشتری نسبت به نمونه های توکار خود دارند. بعد از تعیین مدل و ابعاد هیزم سوز، در مرحله بعد به دنبال تهیه مصالح ساخت شومینه باشید. از جمله: تهیه آجرهای نسوز مقاوم در برابر حرارت، این مصالح در کف و دیواره محل اجاق شومینه تان قرار می گیرد و باید برای محکم کردن آنها از یک ملات مناسب استفاده کنید.

در مرحله پایانی ساخت شومینه با آجر نسوز باید دیواره های اطراف و بیرونی هیزم سوز را کامل کنید. بهتر است برای این بخش نیز از آجرهای نسوز با مقاومت کمتر استفاده کنید. اگر به دنبال اضافه کردن یک شومینه گازی لوکس به خانه خود هستید و نمی خواهید زمان زیادی برای ساخت آن صرف نمایید، می توانید از هیزم سوزهای پیش ساخته یا شومینه برقی کمک بگیرید.

مجموعه بزرگ شومینه هنر جز برترین تولیدکنندگان انواع شومینه در ایران بوده، تولیدات این شرکت شامل شومینه گازی، هیزم سوزهای برقی و انواع آتشدان می باشد و شما می توانید به صورت آنلاین از طریق سایت اقدام به خرید این وسیله گرمایشی لوکس نمایید.

سوالات متداول

آیا آجرهای نسوز گرما را نگه می دارند؟

این آجرها به صورت عایق حرارتی عمل کرده و گرما را در خود نگه می دارند، به این ترتیب نه تنها فضای شومینه گرم شده، در هزینه های مصرف انرژی شما نیز صرفه جویی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *