باربیکیو

طریقه استفاده از کباب پز گازی در ۵ مرحله

طریقه استفاده از کباب پز گازی

طریقه استفاده از کباب پز گازی با توجه به قابلیت کنترل شعله بسیار ساده است. تنها کافی است طبق نکات ایمنی آن را به شیر گاز متصل کرده و با جرقه زن یا کبریت شعله را روشن کنید؛ سپس طبق نوع غذا یا گوشتی که دارید شعله را باید تنظیم نمایید. پس از اتمام کار نیز، نظافت دستگاه را فراموش نکنید. معمولا شرایط نصب، داشتن فندک مخصوص برای روشن کردن، تنظیم شعله و… تفاوت های جزئی هستند که ممکن است با آن ها به تناسب نوع کباب پز مواجه شوید.

طریقه استفاده از کباب پز گازی، از نصب تا نظافت

کباب پز های گازی تنوع زیادی دارند و با توجه به قیمت باربیکیو ممکن است قابلیت های مختلفی داشته باشند. با این وجود طریقه استفاده از کباب پز گازی در حالت کلی طبق مراحل زیر خواهد بود:

  1. نصب کباب پز گازی
  2. روشن کردن شعله
  3. تنظیم شعله
  4. پخت غذا
  5. نظافت کباب پز

نصب کباب پز گازی

در گام اول باید طبق دفترچه راهنما و البته رعایت کامل اصول ایمنی، کباب پز را به شیر گاز شهری یا کپسول گاز مایع متصل نمایید. استفاده از بست شیر گاز، نصب در فضای مناسب و حتما در فضای باز، عدم شیب داشتن سطح و… نکات مهمی هستند که باید در زمان نصب مدنظر داشته باشید. اگر از کپسول گاز مایع استفاده می کنید، آن را با فاصله مناسب از شعله قرار دهید تا حرارت نبیند.

روشن کردن شعله

برای روشن کردن کباب پز های گازی روش های مختلفی وجود دارد که با توجه به نوع دستگاه شما متفاوت خواهد بود. بعضی از کباب پز ها فندک برقی و برخی فندک های جرقه زن جداگانه دارند. اگر کباب پز شما این فندک ها را ندارد، می توانید از کبریت برای روشن کردن شعله استفاده نمایید.

تنظیم شعله

بستگی به نوع گوشت، حجم غذا، زمانی که می خواهید برای طبخ سپری کنید و… باید شعله کباب پز را تنظیم کنید. زیاد کردن بیش از اندازه احتمال دود کردن را نیز بالا می برد؛ پس شعله را در حد نیاز و مطلوب قرار دهید.

پخت غذا

پخت غذا

طریقه استفاده از کباب پز گازی

اکنون نوبت به پخت و طبخ غذا می رسد. این کار را بر اساس مهارت خود، نیاز غذا، زمان در اختیار و… باید انجام دهید. برخی از کباب پزها قابلیت سیخ گردون نیز دارند و نیازی نیست که خودتان این کار را به صورت دستی انجام دهید. همچنین کباب پزهای گازی نیازی به بادزدن هم ندارند و از این نظر نیز کار ساده ای خواهید داشت. در هر صورت آشپزی کردن کاملا بستگی به نظر و سلیقه شما دارد و باید آن را در اولویت قرار دهید.

نظافت کباب پز

در آخرین گام و حداکثر پس از صرف غذا لازم است که نظافت دستگاه خود را انجام دهید. در واقع یکی از مهمترین مراحل طریقه استفاده از کباب پز گازی نظافت آن است؛ زیرا فراموشی این مرحله می تواند در دفعات بعدی برای شما مشکل ساز شود. ضمن اینکه نظافت کردن زودهنگام به دلیل تازگی لکه های چربی و غذا، خیلی کار ساده تری خواهد بود. با روش های زیر امکان نظافت کباب پز گازی را خواهید داشت:

  • آب و صابون: قسمت های کباب پز که قابلیت جدا شدن را دارند، پس از کاهش حرارت باز کرده و با محلول آب و صابون به راحتی بشویید.
  • استفاده از پیاز: شما می توانید از خاصیت ضدعفونی کننده پیاز برای پاک کردن چربی ها و آلودگی های سطح کباب پز و میله های آن استفاده نمایید.
  • آب و جوش شیرین: محلول غلیظی از آب و جوش شیرین تهیه کرده و از آن برای نظافت بخش های آلوده کباب پز گازی استفاده نمایید.

نکات مهم در طریقه استفاده از کباب پز گازی

اگر می خواهید تجربه خوبی در استفاده از کباب پز گازی داشته باشید، حتما به رعایت نکات زیر توجه فرمایید:

آماده بودن مواد غذایی قبل از روشن کردن کباب پز گازی

کباب پزهای گازی نیازی به روشن بودن طولانی مدت برای آماده شدن و استفاده کردن ندارند؛ از این رو توصیه می شود برای جلوگیری از اتلاف انرژي و افزایش طول عمر کباب پز گازی خود، حتما قبل از روشن کردن دستگاه، مواد غذایی خود را آماده کنید.

اطمینان از داشتن گاز در کپسول

اگر کباب پز خود را به کپسول گاز مایع متصل می کنید، مطمئن شوید که به اندازه کافی در آن گاز وجود دارد. عدم توجه به این مسئله می تواند پخت غذای شما را نیمه کاره بگذارد. در صورت امکان داشتن کپسول اضافه برای استفاده کباب پز توصیه می شود.

تنظیم دما

به تناسب نوع غذای خود حتما دمای مورد نیاز طبخ را رعایت کنید. به هیچ عنوان کمبود زمان را با زیاد کردن شعله جبران نکنید؛ چرا که طعم و مزه غذا تحت تاثیر قرار می گیرد.

رعایت نکات ایمنی

پختن غذا با کباب پز گازی نکات ایمنی خاص خود را دارد که رعایت آن برای هر شخصی ضروری است. اتصال صحیح دستگاه، عدم نزدیکی کپسول به حرارت، دور بودن اجسام حساس به آتش مانند کاغذ، اسپری و…، بودن دستگاه در فضای باز و استفاده از شیلنگ سالم تنها بخشی از این نکات هستند.

جمع بندی طریقه استفاده از کباب پز گازی

کباب پزهای گازی نسل جدیدی از باربیکیوهای پرکاربرد در منازل به ویژه ساختمان های آپارتمانی هستند. کاربری راحت این دستگاه ها لذت یک غذای بی نظیر را برای شما به همراه دارند. طریقه استفاده از کباب پز گازی بسیار ساده است؛ لازم است شما دستگاه را طبق اصول ایمنی متصل کرده، شعله را روشن و تنظیم نمایید و پس از پخت غذا نیز باید دستگاه را حتما نظافت کنید. رعایت اصول ایمنی در حفظ سلامت شما و دستگاهتان بسیار اهمیت خواهد داشت. اگر تجربه استفاده از این نوع کباب پز را داشته اید، در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات مهم برای نحوه استفاده از کباب پز گازی

1. آیا کباب پز گازی شهری را می توان با گاز کپسولی استفاده نمود؟

این امکان با تعویض ورودی گاز به این دستگاه ها وجود دارد؛ اما توصیه می شود حتما انجام آن را به فرد باتجربه بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *