شومینه

دکوراتور داخلی منزل و شرح وظایف او

دکوراتور داخلی منزل

تنها گذاشتن اجسام در محیط را نمی توان به عنوان طراحی دکوراسیون در نظر بگیرید و لازم است مسائل متعددی برای این کار مورد توجه قرار گیرد. این تخصص در فضاهای کوچک مانند دکوراسیون خانه های کوچک ۴۰ متری بیشتر اهمیت پیدا می کند؛ زیرا باید از فضای کم، بیشترین استفاده شود. معمولا دکوراتور داخلی منزل کسی است که با تجربه و مهارت خود، می تواند بهترین ایده ها برای چیدمان را ارائه دهد. در نظر داشته باشید که وظایف دکوراتور با طراح داخلی از نظر سطح تحصیلات، نوع کار، میزان تغییرات و… متفاوت خواهد بود.

معرفی دکوراتور داخلی منزل

چیدمان اصولی وسایل خانه وظیفه اصلی دکوراتور داخلی منزل است. به عبارتی دکوراتور داخلی تلاش می کند تا محیط ها را به بهترین شکل ممکن برای شما مهیا کند. فعالیت هایی که دکوراتور برای شما در طراحی دکوراسیون داخلی انجام می دهد در نهایت منجر به ایجاد تغییرات مثبت در محیط، داشتن احساس خوب و استفاده بهینه از فضا خواهد شد.

لازم به ذکر است که دکوراتور داخلی منزل نیازی به تحصیلات دانشگاهی ندارد و می تواند با کسب تجربه و البته گذراندن دوره های آموزشی مختلف، مهارت های لازم را کسب نماید. همچنین دکوراتور داخلی می تواند تخصص برای دکور مغازه، فروشگاه و… نیز داشته باشد.

شرح وظایف دکوراتور داخلی منزل

وظایف یا مسئولیت های دکوراتور داخلی منزل در چند قسمت اصلی تقسیم بندی می شوند:

 • زیباسازی محیط: اصلی ترین وظیفه و مسئولیتی که به عهده دکوراتور داخلی منزل است، ایجاد یک فضای زیبا، خلاقانه و مدرن در محیط خواهد بود.
 • خرید متریال مورد نیاز: معمولا وظیفه خرید مواد مورد نیاز و المان های مختلف برای چیدمان پیشنهادی را خود دکوراتور به عهده می گیرد.
 • تطابق با نیازها و خواسته های شخص: دکوراتور وظیفه دارد چیدمان را طوری طراحی کند که تمام نیازها و خواسته های شخص پوشش داده شود. ضمن اینکه باید اصل خلاقیت، مدرن بودن و زیبایی حفظ شود.

توجه داشته باشید که مسئولیت دکوراتور داخلی منزل در زیباسازی منزل خلاصه می شود و هیچگونه وظیفه ای در قبال بازسازی خانه شما را ندارد.

تفاوت دکوراتور داخلی منزل با طراح داخلی

شاید در نگاه اول کار دکوراتور داخلی منزل با طراح داخلی یکسان به نظر برسد؛ اما باید بدانید که وظایف و مسئولیت های این دو با یکدیگر تفاوت های اساسی دارد. به طور کلی طراح داخلی وظیفه تخریب یا ساخت المان های خانه را به عهده دارد؛ به گونه ای که در صورت نیاز بخشی را از خانه حذف و یا قسمتی به آن اضافه می نماید. در واقع می توان گفت که طراح داخلی خانه را بازسازی می کند.

در مقابل دکوراتور داخلی منزل کسی است که اصلا کاری به اصل ساختمان ندارد و فقط چیدمان را طوری انجام می دهد که محیط شیک، مدرن و زیبا به نظر برسد. با این توضیحات می توان گفت که کار دکوراتور و طراح داخلی از یکدیگر جدا هستند؛ اما به نوعی مکمل هم محسوب می شوند. ضمن اینکه طراح داخلی می تواند کار دکوراتور را هم انجام دهد ولی دکوراتور نمی تواند وظیفه طراح داخلی را به انجام برساند.

ویژگی های دکوراتور داخلی منزل حرفه ای

با توجه به اهمیت زیادی که کار دکوراتور داخلی منزل دارد، بهتر است انجام آن را از یک فرد ماهر و متخصص بخواهید. کسی که در کارش حرفه ای باشد معمولا از ویژگی های زیر برخوردار است:

 • آشنایی با تمام رنگ ها: دکوراتور حرفه ای تسلط کاملی روی همه رنگ های دارد. او رنگ های مکمل، خنثی، متضاد و… را به خوبی شناخته و می توانید بهترین ترکیب ها را اجرا نماید.
 • تسلط روی سبک های مختلف: دکوراتور داخلی منزل حرفه ای روی سبک های مختلف چیدمان مسلط است و می تواند آن ها را با توجه به خواسته های شخص به بهترین نحو پیاده سازی کند.
 • صبر و گشاده رویی: یک دکوراتور حرفه ای باید همواره با اخلاق خوش پذیرایی خواسته های افراد جهت پیاده سازی باشد. ضمن اینکه اخلاق خود باعث جلب اعتماد برای او می شود.
 • قدرت تجسم قوی: فردی که در کار طراحی دکوراسیون حرفه ای است می تواند هر نوع ایده ای را ابتدا در ذهن خود تجسم کند تا ایرادات احتمالی و نکات قوت و ضعف آن را قبل از پیاده سازی مشخص نماید.
 • آشنایی با علم معماری: علی رغم اینکه دکوراتور داخلی منزل در کار معماری دخالتی ندارد؛ اما بهتر است با علم آن کمی آشنایی داشته باشد تا بتواند ایده های بهتری برای فضای در اختیار بدهد.

مشهورترین سبک ها در طراحی دکوراسیون داخلی

همانطور که گفتیم یکی از ویژگی های دکوراتور داخلی منزل تسلط روی سبک های مختلف است. به طور کلی بهترین سبک هایی که در طراحی دکوراسیون داخلی پیاده سازی می شوند موارد زیر هستند:

 • مدرن
 • کلاسیک
 • مینیمال
 • شیکر
 • روستیک

سبک مدرن در طراحی دکوراسیون داخلی

سبک مدرن در طراحی دکوراسیون داخلی

در سبک مدرن با استفاده از متریال هایی همچون شیشه، فلز و سطوح صاف در کنار استفاده از خط های منظم تلاش بر این است که فضایی خلوت و با آرامش زیادی ایجاد شود. معمولا رنگ های خاکستری، سفید و خنثی بیشترین استفاده را در سبک مدرن دارند.

کلاسیک

سبک کلاسیک در طراحی دکوراسیون داخلی

برخلاف سبک مدرن، طراحی دکوارسیون داخلی با سبک کلاسیک به دنبال تجملات، استفاده از متریال فاخر، استفاده از جزئیات زیاد و… است. معمولا در این سبک تقارن اهمیت زیادی دارد و رنگ های طلایی، سبز درباری، کرم، قهوه ای و زیتونی بیشتر استفاده می شود. سرامیک، چوب و استیل متریال های پرکاربرد در سبک کلاسیک هستند.

مینیمال، سبک مناسب خانه های کوچک

سبک مینیمال در طراحی دکوراسیون داخلی

در دکوراسیون داخلی به سبک مینیمال تلاش بر این است که از فضا بهترین استفاده را برده و در عین سادگی زیبایی خاصی در آن ایجاد شود. در سبک مینیمال هیچ المان غیرضروری مشاهده نمی کنید. همچنین رنگ های روشن و پاستیلی در آن بیشتر به کار گرفته می شوند.

شیکر

سبک شیکر در طراحی دکوراسیون داخلی

سبک شیکر نیز در طراحی دکوراسیون داخلی محبوبیت دارد؛ زیرا از تجملات دوری کرده و تلاش دارد که زیبایی را همراه با سادگی برای شما به وجود بیاورد. چوب های تیره با رنگ های بژ و خاکستری یا به طور کلی استفاده از رنگ های خنثی، مهمترین ویژگی های سبک شیکر محسوب می شوند.

طراحی دکوراسیون داخلی با سبک روستیک

سبک روستیک در طراحی دکوراسیون داخلی

ترکیب زندگی روستایی با محیط های منازل شهری را در سبک روستیک می توانید پیاده سازی نمایید. در این سبک تلاش بر استفاده از رنگ های سفید و طبیعی در کنار وسایل چوبی است تا بتواند محیطی آرامش بخش برای شما به وجود بیاورد. چوب معمولا بیشترین استفاده را در این سبک دارد. همچنین از اجناسی استفاده می شود که در ظاهر قدیمی به نظر می رسند.

جمع بندی برای دکوراتور داخلی منزل

طراحی دکوارسیون محیط توسط فردی به نام دکوراتور داخلی منزل انجام می شود. وظیفه این شخص زیباسازی محیط و ایجاد فضایی دلنشین برای شما است. دقت داشته باشید که طراح داخلی وظیفه بازسازی منزل و دکوراتور داخلی وظیفه زیباسازی را به عهده خواهد داشت. یک دکوراتور حرفه ای ملزم به داشتن تحصیلات دانشگاهی نیست؛ اما لازم است تسلط کافی روی انواع رنگ ها، سبک ها و تخیلات قوی را داشته باشد. بیشترین سبک هایی که معمولا از دکوراتورها درخواست می شود، مینیمال، کلاسیک، مدرن و روستیک هستند. شما کدام یک را انتخاب می نمایید؟ پاسخ خود را کامنت کنید.

سوالات متداول

آیا دکوراتور داخلی منزل با طراح دکوراسیون تفاوتی دارد؟

خیر؛ دکوراتور کسی است که کار طراحی دکوراسیون داخلی منزل را انجام می دهد.

آیا سبک کلاسیک برای خانه های کوچک پیشنهاد می شود؟

خیر با توجه به وجود جزئیات زیاد در سبک کلاسیک، خانه های کوچک فضای مناسب برای چنین سبکی را ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *