شومینه

ساده ترین راه های گران و ارزان برای تزیین شومینه

ساده ترین راه تزیین شومینه قدیمی

شومینه ها به عنوان یک وسیله گرمایشی از قدیم الایام در منازل ما وجود داشته اند. این وسایل همواره نقطه توجه افراد در اتاق های مختلف بوده اند. اگر به دنبال تعریف رنگ و بوی جدید برای اتاقی هستید که شومینه قدیمی در آن است. باید گفت متناسب با چیدمان اتاقتان، باید به تزیین شومینه قدیمی خود فکر کنید.

در صورتی که دارای بودجه خوبی هستید و شومینه شما با هیزم کار می کند، می توانید از طرح شومینه گازی استفاده کرده و به طور کامل منزل خود را متحول کنید، اما اگر می خواهید از تغییر دکوراسیون ساده برای تزیین شومینه خود بهره بگیرید، می توانید از صنایع دستی، ساعت های بزرگ، کاغذ دیواری های متنوع و … برای تزیین این وسیله استفاده کنید.

چگونه باید شومینه خود را تزیین کنیم؟

روش های مختلفی برای تزیین شومینه های قدیمی و جدید وجود دارد. بسته به میزان بودجه و مکان قرارگیری وسیله گرمایشی شما در اتاق، بزرگی و کوچکی هیزم سوز تان، فصلی که در آن قرار دارید و … ایده های تزیین شومینه متفاوت است.

ساده ترین روش برای تزیین قلب گرمایش خانه

یکی از ساده ترین مسیرهای ایجاد تغییر در شومینه های قدیمی و جدید، تمیز کردن آنها به صورت حرفه ای است. اگر در هیزم سوز شما قطعات چدنی وجود دارد، می توانید با مواد شوینده مناسب آنها را تمیز کرده و با روغن های مخصوص جلا دهید. به این ترتیب با یک تمیز کاری ساده، شما تغییری جدی در این وسیله گرمایشی ایجاد کرده اید.

برق جلا زدن به هیزم سوزهایی که از سنگ نیز درست شده اند، می تواند تحولی جدی در آنها ایجاد کند.

استفاده از رنگ برای ایجاد تغییر در وسیله گرمایشی

رنگ کردن یکی از روش های تزیین شومینه

شما می توانید با استفاده از رنگ های مختلف، تنوعی جذاب در وسیله گرمایشی خود ایجاد کنید. اگر شومینه شما دارای حالت سنگی یا آجری است، به راحتی می توانید با استفاده از رنگ های مختلف به رنگ آمیزی دیواره ها و دودکش این وسیله پرداخته و آن را به زیبایی تزیین کنید.

اگر شومینه در اتاق نشیمن قرار دارد رنگ های سفید و روشن که با سایر رنگ های سالن پذیرایی شما همخوانی دارد، پیشنهاد می کنیم. چون استفاده از این رنگ ها علاوه بر دادن روشنایی بیشتر به محیط، زیبایی دو چندانی در فضای اتاق ایجاد می کند.

برای رنگ آمیزی از باکس های رنگ و اسپری بهره بگیرید. حتی نیاز نیست تمام بخش های شومینه را رنگ کنید، می توانید به صورت تکه تکه فضا هایی را رنگ آمیزی کرده و قسمتی را بدون رنگ بگذارید. حتما بیش از دو بار شومینه را رنگ بزنید تا رنگ در آن تثبیت شود.

تریین شومینه، با تغییر کاربری آن در فصول مختلف

بیشترین کاربرد شومینه ها در فصل های سرد، پاییز و زمستان است. اگر فرد خوش ذوقی هستید با تغییر فصل، یک تغییر جدی در شومینه خود ایجاد می کنید. شما می توانید در بهار و تابستان از این وسیله خانه تان به عنوان یک باغچه کوچک برای نگهداری گل هایتان استفاده کنید. قرار دادن تعدادی گلدان کوچک و بزرگ علاوه بر اینکه زیبایی اتاق نشیمن تان را مضاعف می کند، یک راه جالب برای تزیین شومینه قدیمی شما می باشد.

قبل از قرار دادن گلدان های گل تان در فضای شومینه، داخل و اطراف آن را کامل تمیز کنید، حتی اگر شومینه شما گازی بود.

استفاده از کتاب برای تزیین شومینه

به کارگیری کتاب برای تزیین شومینه

اگر دنبال کتابخانه فصلی برای خود هستید یا در منزل تان شومینه ای قدیمی دارید؛ که صرف هزینه کردن برای ایجاد تغییرات در آن اقتصادی نیست، می توانید به راحتی در آن تغییر کاربری دهید. مثلا با زدن چند شلف چوبی در آن، از این وسیله گرمایشی بلا استفاده به عنوان یک کتابخانه مفید بهره بگیرید.

استفاده از قطعات چوبی داخل هیزم سوز

ساده ترین راه تزیین شومینه با چوب

در صورتی که شومینه ای دارید که چندان از آن استفاده نمی کنید یا فصل تغییر کرده و علاقمندید طرح تزیین شومینه خود را تغییر دهید، می توانید برای تزیین آن از چند قطعه چوب کوچک و بزرگ بهره بگیرید. ابتدا به طور کامل این وسیله گرمایشی را تمیز کنید، سپس تعدادی چوب کوتاه و بلند را به صورت زاویه دار داخل این وسیله قرار دهید، تا هم مشخص شود این حفره در خانه شما محل قرارگیری شومینه است و هم یک تصویر چشم نواز برای خود و مهمانانتان ایجاد کرده باشید.

همچنین اگر شما به طور کامل از این وسیله گرمایشی استفاده نمی کنید، می توانید برای اینکه نمایی زیبا در حفره هیزم سوز خود ایجاد کنید، از یک پایه فلزی به عنوان محل قرارگیری تعدادی چوب در فضای خالی اجاق آتش آن بهره بگیرید

تزیین شومینه خاموش

تزیین ساده شومینه خاموش با کتاب

طراحی ساده تزیین شومینه خاموش

دیزاین شیک شومینه خاموش کلاسیک

وقتی از هیزم سوز خود در فصل های گرم استفاده نمی کنید. به راحتی می توانید از آن به عنوان یک محل مناسب برای قراردادن انواع دکوریجات و دسته های چوب استفاده کنید. به این ترتیب نه تنها از فضا خوب استفاده کرده اید. بلکه زیبایی شومینه تان را حتی زمانی که خاموش بوده، حفظ نموده اید.

گرانترین روش ها، برای تزیین شومینه

اگر فضای خانه و بودجه شما به گونه ای است، که می توانید برای ایجاد تغییرات صرفه هزینه زمان کنید. چند پیشنهاد جذاب برای تزیین شومینه شما داریم.

کاشی کاری هیزم سوز

روش گران و زیبا تزیین شومینه با سنگ

تزیین شومینه با سنگ

تزیین شومینه با کاشی کاری

گرانترین تزیین شومینه با سنگ

گرانترین تزیین شومینه با کاشی کاری

با استفاده از کاشی های ریز و رنگی یا سنگ های مرمر در دیوار شومینه، می توانید طرح شومینه خود را بسیار چشم نواز کنید. برای این موضوع، نیاز هست شما بخشی یا همه شومینه تان را تخریب کنید، به خصوص اگر این وسیله گرمایشی قدیمی بوده و در آن از تکه های سنگ و چوب استفاده شده باشد. کاشی کاری فیروزه ای می تواند یک ظاهر مدرن برای هیزم سوز شما محسوب شود، طرح های موزاییکی نیز برای تزیین شومینه مناسب هستند.

تغییر دودکش در هیزم سوزها

استفاده از لوله بخاری در تزیین شومینه

برای تغییر در دودکش هیزم سوز خود باید دودکش شومینه قدیمی تان را به طور کامل تخریب کنید، و از طرح های جدید با دودکش های لوله ای استفاده نمایید، در این حالت فرم شومینه شما، شبیه اجاق های گازی قدیمی خواهد شد که در منازل روستایی غالبا استفاده می شود. این پیشنهاد بیشترین کاربرد را در ویلاهای کوهستانی دارد و برای پذیرایی در خانه های مدرن ایده چندان جالبی نخواهد بود.

در رابطه با تنظیم بودن لوله شومینه نهایت دقت را داشته باشید، تا از خطر مسمومیت با گازهای تولید شده از سوختن چوب یا گاز مصون بمانید.

تزیین شومینه با تبدیل مدل قدیمی به مدرن

حالا که قرار است برای تزیین شومینه خود هزینه کنید (به خصوص اگر این وسیله قدیمی است)، می توانید به صورت کامل آن را تخریب و یک شومینه مدرن گازی یا برقی را جایگزین آن کنید. در این حالت دست شما برای تزئین این وسیله گرمایشی و اطراف آن کاملا باز است.

استفاده از طرح های شیشه ای

استفاده از طرح مدرن برای تزیین شومینه

شما می توانید به سادگی از شومینه های جدید شیشه ای در اتاق های خود استفاده کنید، که در هر فضایی قرار بگیرند زیبایی خیره کننده در آن ایجاد می کنند.

استفاده از شومینه های دو طرفه

طرح شیک برای تزئین شومینه

اگر شومینه قدیمی شما مثل یک هایل بین دو اتاق شما قرار گرفته است، با تخریب آن و استفاده از یک شومینه دو طرفه جدید، علاوه بر گرم کردن دو محیط، یک منظره جذاب در منزل خود ایجاد می کنید.

تزیین طاقچه بالای هیزم سوز

در صورتی که بالای شومینه شما یک طاقچه وجود داشته باشد، به سادگی می توانید آن را به زیباترین حالت ممکن تزئین نمایید. برای این موضوع ایده های خلاقانه زیادی وجود دارد.

تزیین طاقچه بالای شومینه به کمک قاب عکس

شما می توانید عکس های خانوادگی خود را روی طاقچه بالای شومینه قرار داده و ضمن تزیین این وسیله، فضای زیبایی را در این نقطه کانونی خانه تان ایجاد کنید.

تزیین هیزم سوز با شمع و عود

استفاده از شمع روش ساده در تزئین شومینه

استفاده از شمع داخل شومینه برای تزئین

تزیین بالای شومینه با شمع

استفاده کردن از تعدادی شمع و پایه عود، روشی ساده برای تزیین طاقچه بالای شومینه شما است.

چرا باید هیزم سوز خود را بازسازی کنیم؟

هر ساله طرح های جدیدی از شومینه ها به بازار می آیند؛ که علاوه بر داشتن زیبایی، میزان راندمان انرژی آنها نیز نسبت به طرح های قدیمی تر بهینه شده است. هیزم سوزهای چوبی قدیمی به دلیل دردسر فراوان در تولید آتش، از مرحله تهیه چوب بگیر تا تولید دوده زیاد بعد از سوختن چوب ها، دیگر مشتری ندارند؛ به جز مناطق جنگلی که دسترسی به محصولات چوبی وجود دارد، ضمن اینکه از نظر محیط زیستی نیز این نوع وسایل گرمایشی تخریبگر محسوب می شوند.

شما با استفاده از یک شومینه برقی یا گازی نه تنها دغدغه خود را برای گرمایش منزل خود کاهش می دهید، زیبایی چشمگیری نیز در خانه خود ایجاد می کنید.

سخن پایانی

یکی از مشکلات افراد در خانه های دارای شومینه، تزئین این وسایل گرمایشی می باشد. اگر شومینه ای قدیمی در منزل دارید و به دنبال ایجاد تغییر در این هیزم سوز هستید و در عین حال بودجه و فضای شما نیز برای تغییر دکوراسیون مناسب است. پیشنهاد می کنیم به طور کامل شومینه قدیمی خود را تخریب و از طرح های مدرن شومینه گازی و برقی استفاده کنید. اما اگر تخریب این وسیله قدیمی برای شما به صرفه نیست، راه هایی برای تزئین آن وجود دارد. شومینه هنر مرجع مناسبی برای گرفتن مشاوره برای طرح شومینه شما خواهد بود.

شما می توانید برای تزیین شومینه خود، از رنگ های مختلف در دیواره ها و درون حفره اجاق آتش آن استفاده کنید یا اگر چندان از این وسیله گرمایشی بهره نمی گیرید، این وسیله می تواند به عنوان یک کتابخانه فضای زیبایی را در اتاق شما ایجاد کند یا محل مناسبی برای قرار گرفتن قاب های عکس تان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *