شومینه

روشن نشدن شومینه | چرا شومینه روشن نمی شود؟

5 دلیل روشن نشدن شومینه

اگر برایتان سوال شده که چرا شومینه روشن نمی شود تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید و دلایل روشن نشدن شومینه را بخوانید در این قسمت به پنج دلیل روشن نشدن شومینه اشاره کرده ایم.

 

 نرسیدن گاز به شمعک

نرسیدن گاز به شمعک مهم‌ترین دلیل روشن نشدن شومینه است. هنگامی که گاز به شمعک شومینه نمی‌رسد طبیعی است که روشن نخواهد شد‌‌. دلیل نرسیدن گاز وجود مشکل در بوبین و ترموکوپل می‌باشد. در چنین مواقعی باید بوبین و ترموکوپل را بررسی کنید.

وقتی سر ترموکوپل به خوبی در کنار شعله شمعک نباشد، جرقه الکتریسته تولید شده آن خیلی کم است و نمی‌تواند هسته بوبین را جذب کند. بنابراین هسته بوبین توسط فنر به بیرون پرتاب می‌شود و مسیر ورود گاز به شمعک را می‌بندد و در صورت نبود گاز شمعک روشن نخواهد شد. برای رفع این مشکل سر ترموکوپل را تنظیم کنید که در نزدیکی شمعک قرار بگیرد.

 

بسته بودن مسیر دود کش شومینه

تمام وسایل گاز سوز باید دارای دودکش و کلاهک استاندارد باشند.‌ همواره باید مسیر دودکش را بررسی کنید و از باز بودن آن مطمئن باشید. بسته بودن مسیر دودکش باعث ناقض سوختن گاز و ورود گازهای سمی به داخل خانه و همچنین باعث روشن نشدن شومینه می‌شود. محل نصب دودکش باید دارای استحکام باشد و کلاهک آن هر چند وقت یکبار بررسی شود.

 

نرسیدن گاز به شومینه

گاهی اوقات جریان گاز ساختمان قطع شده و با نرسیدن گاز به شومینه شمعک روشن نخواهد شد. قبل از هر اقدام و عیب یابی قطعات داخلی شومینه از رسیدن گاز به آن مطمئن شوید.

 

 خراب بودن جرقه زن

هنگامی که جرقه زن شومینه به درستی کار نکند، حتی با وجود جریان گاز شمعک روشن نخواهد شد، برای رفع این مشکل باید جرقه زن را تعمیر کنید.

 

 خرابی ترموکوپل

اگر تمام موارد بالا را بررسی کردید و باز هم مشکل روشن نشدن شومینه حل نشد، احتمالا مشکل اصلی در ترموکوپل شومینه است.‌ زمانی که شمعک شومینه کار نمی‌کند، اختلالی در ترموکوپل به وجود آمده است‌. برای پیدا کردن مشکل ترموکوپل باید آن را تست کنید.

 

نحوه تست کردن ترموکوپل شومینه‌های گازی

همانطور که گفتیم ترموکوپل به گرما حساس است. هنگامی که شمعک روشن می‌شود، ترموکوپل مسیر گاز را باز نگه می‌دارد. باز نگه داشتن جریان گاز با ایجاد جریان الکتریکی با قدرت ۱۰ تا ۳۹ میلی ولت انجام می‌شود که به صورت سیگنال به شیر گاز فرستاده شده است. ترموکوپل را می‌توان تعمیر و یا تعویض کرد.

اما قبل از اینکه اقدام به تعویض ترموکوپل نمایید باید ترموکوپل را تست کنید و از خرابی آن مطمئن شوید. زیرا شاید علت از کار افتادن شمعک چیز دیگری باشد و هیچ ارتباطی به ترموکوپل نداشته باشد. در هنگام تست ترموکوپل باید ترموپیل را نیز تست کنید. وظیفه این قطعه باز کردن جریان گاز برای مشعل‌های داخل شومینه است. در ادامه مراحل تست کردن ترموکوپل را توضیح می‌دهیم.

 

  • مرحله اول تست ترموکوپل شومینه

اگر می‌خواهید بدانید چرا شومینه روشن نمی‌شود، ابتدا شمعک را پیدا کنید.‌ محل قرارگیری شمعک در پشت یک کوره متحرک در کف شومینه است. پس از پیدا کردن شمعک آن را با استفاده از دفترچه راهنمای شومینه روشن نمایید. پس از اینکه دستگیره را ۶۰ ثانیه نگه داشتید، رهایش کنید. اگر ترموکوپل سالم باشد،

شمعک نیز روشن باقی می‌ماند. ولی اگر شمعک خاموش شد، مشکلی وجود دارد. شعله شمعک باید به طول یک اینچ و رنگ آن آبی باشد. مجددا مرحله روشن کردن شمعک را انجام دهید. اگر باز هم خاموش شد باید ترموکوپل را به وسیله مولتی متر امتحان کنید. برای اندازه گرفتن مولتی متر رل روی واحد میلی ولت قرار دهید.

ترموکوپل وقتی حرارت شمعک را تشخیص می‌دهد اجازه می‌دهد که گاز به جریان بیفتد اما اگر گرما را حس نکند جریان گاز را قطع می‌کند تا از نشتی گاز جلوگیری کند.‌ با خراب شدن ترموکوپل دیگر این اتفاق نمیفتد. هنگامی که شمعک را بررسی کردید و مشکلی نداشت ولی بلافاصله خاموش می‌شد، نشان می‌دهد که ترموکوپل خراب شده و باید تعویض گردد.

  • مرحله دوم تست ترموکوپل شومینه گازی

در این مرحله باید مونتاژ شمعک و دریچه گاز را پیدا کنید. ترموکوپل مانند سیم بلندی از جنس مس است و در بین شیر گاز و پیلوت قرار دارد. شمعک نیز یک لوله باریک خمیده است. اگر ترموکوپل با گرد و غبار کثیف شده بود آن را تمیز کنید. در ادامه باید شمعک برای گرم شدن ترموکوپل باز بماند.

برای این کار باید شیر کنترل فشار داده شود تا شعله شمعک روشن شود. اجازه دهید شیر کنترل چند دقیقه باز بماند‌. وقتی شیر کنترل را رها کردید، شمعک باید روشن بماند. اگر چنین اتفاقی نیفتاد و شمعک خاموش شد، ترموکوپل خراب است و باید تعویض گردد.‌

 

  • مرحله سوم تست ترموکوپل شومینه گازی

در این مرحله باید شمعک شومینه را با استفاده از مشعل‌های اصلی مورد بررسی قرار دهید. زمانی که شمعک روشن است، امکان دارد که شعله‌های مشعل شومینه به خوبی نسوزد. شعله مشعل باید مدام در حال حرکت باشند. وجود مشکل در ترموکوپل مانع از درست سوختن شعله‌ها می‌شود. بنابراین باید از یک متخصص ماهر بخواهید تا مشکل روشن نشدن شومینه را با تعویض ترموکوپل حل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *