شومینه

3 علت مهم ارتفاع دودکش شومینه هیزمی

برای ارتفاع دودکش شومینه هیزمی، حداکثر ارتفاعی که توصیه می شود حدود 4.5 متر می باشد و برای ساختمان های قابل احتراق حداقل طول 1.8 متر پیشنهاد می شود. این ارتفاع، با هدف بهبود عملکرد وسایل گرمایشی هیزمی در نظر گرفته شده است. محاسبه اندازه طول برج دود شما، از بالای دستگاه گرمایش شروع شده و تا بالای دودکش تان ادامه پیدا می کند.

دقت نمایید که فاصله بین پوشش دودکش و سقف/ دیواره/ سازه مجاور آن نیز باید بیشتر از 2.3 متر تعریف شود. ضمنا بهتر است دودکش را طوری قرار دهید، که مستقیما به پشته پشت بام نزدیک باشد. از عوامل مهم اهمیت ارتفاع دودکش، جلوگیری از بازگشت دود به داخل محیط خانه است.

چرا اتاقک دود در شومینه ها مهم است؟

اگر دودکش شومینه شما به میزان کافی بلند نباشد. باعث می شود هوا به خوبی در آن بالا نرود، این موضوع می تواند ایمنی وسیله گرمایشی خانه تان را پایین بیاورد. در این حالت احتمال بازگشت هوای گرم به داخل اتاقی که شومینه در آن قرار دارد، بسیار بالاست.

دودکش از چند بخش تشکیل شده است؟

مجرای هوای بالای شومینه از سه بخش کلی تشکیل شده، این بخش های عبارتند از:

  • گلو یا دهانه: این قسمت درست بلافاصله بالای قسمت آتش قرار می گیرد.
  • اتاقک دود: همان ستونی است، که به صورت یک تونل برای خروج دود تعریف شده و باید تا سقف خانه ادامه پیدا کند. بیشترین مصالح در قسمت اتاقک دود استفاده می شود.
  • دریچه: این دریچه در قسمت اجاقی هیزم سوز و نزدیک شعله و در زیر دمپر قرار دارد. این درب برای حفاظت بیشتر از قسمت شعله های هیمه سوز تعریف می شود و در زمان خاموشی هیزم سوز معمولا بسته می شود.
  • کلاهک: این کلاهک معمولا در بالاترین قسمت دودکش قرار می گیرد و هدف از آن حفاظت از اتاقک دود هیزم سوز می باشد. استفاده از کلاهک دودکش شومینه هیزمی برای ایمنی بیشتر بوده و شخصی است.

قانون کلی محاسبه ابعاد دهانه مجرای هیزم سوز

اندازه دهانه دود آهنگ به صورت یک قانون کلی در دودکش های مستطیلی و دایره ای متفاوت است. دقت کنید که اگر مجرای هوای وسیله گرمایشی بیش از اندازه باشد، هوای سرد در دودکش غالب شده و ممکن است باعث خاموش شدن شومینه تان شود.پس علاوه بر در نظر گرفتن ارتفاع دودکش شومینه هیزمی، باید حواستان به ابعاد دهانه مجرای شومینه نیز باشد. دقت داشته باشید برای این محاسبات ابعاد استاندارد شومینه هیزمی مدنظر گرفته شده است.

محاسبه اندازه دود آهنگ مستطیلی

مساحت دود آهنگ نباید کمتر از یک هشتم سطح دهانه هیزم سوز باشد.

محاسبه برج دود هیزمی دایره ای

اندازه دهانه نباید کمتر از یک دهم مساحت دهانه هیزم سوز باشد.

ابعاد شومینه هیزمی

اندازه این سبک از وسایل گرمایشی از دهانه مفید کوره یا آتشدان 90 سانتیمتر در نظر گرفته می شود. به طور کلی ابعاد شومینه هیزمی به فضای شما و دهانه اتاقک دود به شدت وابسته است.

چرا باید ارتفاع دودکش شومینه هیزمی را بلندتر از سقف بگیریم؟

در برخی موارد، به ویژه هنگامی که دودکش ها به سمت پایین سقف شیب دار یا در لبه بام قرار دارد، ممکن است لازم باشد ارتفاع دودکش را بالاتر ببریم. وقتی لبه لوله شومینه هیزمی به لبه بام نزدیک باشد، ممکن است گاهی به دلیل باد شدید اجسامی از روی سقف به داخل دودکش سقوط کنند یا شاخ و برگ درختان باعث مسدود شدن مسیر دودکش شوند.

در برخی موارد نیز این هم سطح بودن سبب می شود که باد مانع از خارج شدن کامل هوای بدون اکسیژن از شومینه شود. این موضوع در نهایت می تواند منجر به خاموش شدن هیمه سوز شما شود.

حداکثر ارتفاع برج دود، باید چقدر باشد؟

حداکثر ارتفاع برای آتشدان

برج های دود وسایل گرمایشی انواع مختلفی دارند. برخی از آنها با سنگ و چوب ساخته شده و برخی دیگر نیز از فولاد ضد زنگ و مقاوم به حرارت ، جنس و ارتفاع دودکش شومینه هیزمی ارتباط مستقیمی با جنس سقف دارد. این اندازه نباید از 15 متر بیشتر باشد.

اتاقک دود سنتی

حداکثر ارتفاعی که برای یک دودکش در این مدل در نظر گرفته می شود، حدود 4.5 متر است. این ارتفاع برای دودکش های سنتی که با قطعات چوب و سنگ تهیه شده اند، ارتفاع مناسبی خواهد بود.

هواکش ساختمان های مدرن با فولاد

معمولا اگر در ساختمانتان از دودکش های فولادی ضد زنگ استفاده می کنید، شرایط اندازه هواکش وسیله گرمایشی کمی متفاوت خواهد بود. در این حالت ارتفاع تقریبی 3 متر، برای برج دود شومینه تان مناسب است.

ساختمان با سقف نمدی

اگر سقف ساختمان شما، از مواد قابل احتراق تشکیل شده باشد. مثل سقف های کاذبی که از جنس آکاسیو یا نمدی هستند. ارتفاع برای نصب دودکش شومینه هیزمی، در این حالت به صورت تقریبی باید حدود 1.8 متر در نظر گرفته شود. برای دودکش شومینه گازی نیز به همین ترتیب عمل می نماییم.

برای اندازه گیری دقیق ارتفاع دودکش چگونه باید عمل کنیم؟

برای این اندازه گیری باید از آخرین نقطه ای که پشته دودکش از لبه سقف یا پشت بام عبور می کند، تا درپوش برج دود یا انتهای آن اندازه گیری شود. دقت کنید که اگر ارتفاع اتاقک دود وسیله هیزمی یا گازسوز شما، بسیار بالا باشد. نیاز است که آن را مهاربندی کنید، چون ارتفاع زیاد مقاومت برج دود را در برابر بادهای شدید پایین آورده و خود عامل سقوط و ریزش دودکش به داخل مجرای هوای هیزم سوز می شود.

چرا اتاقک دود با بلندای بیشتر بهتر است؟

از آنجایی که فشار هوا در ارتفاعات بالاتر کمتر است. برج های دود بلندتر، هوای بالارونده را با شدت بیشتری به سمت انتهای دودکش هدایت می کنند. افزایش ارتفاع دودکش شومینه هیزمی عموما باعث تقویت بادکش (خروجی هوای داغ) در تنوره شده و در نهایت سبب می شود تا آتش در هیزم سوز ما به خوبی بسوزد. به طور کلی هر چقدر ارتفاع دودکش بلندتر باشد، دود بهتر از آن خارج می شود.

برج دود، چقدر می تواند به دیوار نزدیک باشد؟

سازمان استاندارد مبارزه با حریق توصیه می کند که یک دودکش شومینه حداقل 46 (45.7) سانتی متر با نزدیک ترین مواد قابل احتراق فاصله داشته باشد. معمولا دیواره بلندای هیزم سوز به کمک یک جداره از دیواره اصلی خانه جدا می شود.

قرار دادن کلاهک دودکش شومینه هیزمی الزامی است؟

استفاده از کلاهک در شومینه

تعریف یک کلاه در انتهای ستون مجرای هوا می تواند از خطرات احتمالی جلوگیری کند، به طور مثال مانع از ورود حیوانات به دودکش شود. (لانه سازی حیوانات در فصل سرما در دودکش هیمه سوز ها امری بسیار قریب است. این لانه سازی می تواند مسیر هوای هیزم سوز شما را بسته و باعث خاموش شدن شومینه تان شود.)

اگر کلاهک دودکش شومینه هیزمی مناسب باشد، دیگر آب باران، برف و تگرگ به راحتی وارد بدنه دودکش نمی شود. به این ترتیب ستون تنوره هانه شما دچار کمترین آسیب دیدگی خواهد شد.

انتهای ارتفاع دودکش شومینه هیزمی اُریب باشد یا مستقیم؟

توصیه می شود که انتهای برج دود شومینه کمی اریب باشد، در این صورت حیوانات آن را کمتر برای زندگی انتخاب می کنند. البته بهتر است برای مدل انتهای ستون هوای هیزم سوز خود با یک کارشناس صحبت کنید. در برخی مناطق به دلیل بادهای شدید حتما باید ستون دودکش مهار شود.

ویژگی های یک برج دود خوب برای اجاق آتش

تنظیم ارتفاع دودکش شومینه هیزمی

یک دودکش خوب، باید از مصالح غیر قابل احتراق ساخته شده باشد. می تواند از سنگ یا چوب یا فولاد ضد زنگ و مقاوم در برابر حرارت درست شود. ویژگی های یک بلندای تنوره خوب عبارتند از:

  • به قدر کافی بلند باشد تا دود به راحتی از آن عبور کند.
  • از مصالح مرغوب ساخته شده باشد، تا وقتی هیزم سوز خاموش است. بوی بد از آن متصاعد نشود.
  • درزها و فضاهای باز بین جداره های دودکش به خوبی پوشانده شده باشد. تا گاز و دود از آنها به داخل اتاق شومینه نشت نکند.
  • زمانی که در حال روشن کردن هیمه سوز می باشید، دوده از دودکش به داخل اتاق شومینه برنگردد.

نتیجه گیری

اگر تصمیم دارید یک هیزم سوز در خانه خود بسازید. علاوه بر زیبایی باید به ابعاد دودکش آن نیز توجه کنید. به طور کلی هدف از تعبیه اتاقک های بیرون بَرنده هوا، خارج کردن دود ناشی از سوختن گاز یا هیزم در شومینه ها می باشد. ارتفاع دودکش شومینه هیزمی، در عملکرد مناسب این اتاقک بسیار تاثیرگذار است، اما بهینه کار کردن آن به عوامل زیادی بستگی دارد.

از جمله اینکه شومینه ساختمان از چه مصالحی ساخته شده؟( از جنس آجر و سنگ بوده یا نمد) مثلا اگر هیزم سوز با مصالح سنتی ساخته شده باشد، بهتر است ارتفاع دودکش آن حدود 4.5 متر در نظر گرفته شود، برای ساختمان های قابل احتراق نیز این فاصله باید 1.8 متر تعریف گردد.

هر چه ارتفاع اتاقک دود شما بلندتر تعریف شود، دود ناشی از سوختن مواد به آسانی از آن خارج خواهد شد. با توجه به این موضوع بهتر است، در بالای برج دود خود حتما از یک کلاهک مناسب استفاده کنید. در واقع کلاهک دودکش شومینه هیزمی می تواند از اتاقک دودتان در برابر حیوانات و آب باران و برف حفاظت نماید. همچنین اگر علاقمندید از مدل های شومینه در سالن نشیمن تان بهره بگیرید، می توانید خرید یک شومینه برقی را در برنامه داشته باشید. فروشگاه های شومینه هنر انواع مدرن شومینه های برقی و گازی را با بهترین کیفیت عرضه می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *