شومینه

نحوه براق كردن آجر نسوز شومینه (باید ها و نباید ها)

نحوه براق كردن آجر نسوز شومینه

وقتی از شومینه برای گرمایش و زیبایی خانه خود استفاده می کند. باید هر از گاهی مثل سایر وسایل خانه آن را هم گرد گیری نمایید. اما سبک تمیز کردن این وسیله کمی متفاوت خواهد بود. شما فقط با یک دستمال ساده نمی توانید دوده های شومینه خود را تمیز کنید.

در صورتی که قصد تهیه شومینه گازی را دارید، خیلی نگران تمیز کردن و نحوه براق كردن آجر نسوز شومینه آن نباشید چون میزان دوده ای که این وسیله گازی تولید می کند بسیار از نمونه های هیزمی آن کمتر است. شما با کمک شوینده های ساده ای چون آب و صابون و … می توانید اقدام به تمیز کردن این وسیله نمایید.

 بهترین زمان برای تمیز کردن شومینه

بهترین زمان های تمیزکاری شومینه

نحوه براق كردن آجر نسوز شومینه در هر زمانی ممکن نیست، وقتی شومینه خود را به تازگی خاموش کرده باشید، به دلیل وجود حرارت و داغی در داخل فضای این وسیله نمی توان آن را تمیز کرد. بهترین زمان برای تمیزکاری این وسیله عبارتند از:

 • ابتدا یا انتهای فصل که قصد دارید از شومینه استفاده کنید
 • زمانی که مدت طولانی از شومینه خود استفاده کرده اید. (به خصوص اگر شومینه هیزمی داشته باشید)
 • وقتی شومینه خاموش بوده و فضای آن کاملا سرد شده باشد.

مراحل پیش از شروع تمیزکاری

نحوه براق كردن آجر نسوز شومینه

مراحل تمیز کاری شومینه برای انواع هیزمی و گازی آن متفاوت است. مراحل پیش از تمیز کاری اصلی عبارتند از:

تمیزکاری شومینه هیزمی

برای تمیز کردن شومینه هیزمی خود ابتدا باید به طور کامل دوده ها و خاکسترهای درون آن را به طور کامل تکانده و پسمانده های چوب را از آن خارج کنید. برای شروع بهتر است یک ملافه کهنه و قدیمی را کف شومینه هیزمی سرد شده خود قرار دهید و بعد با یک جارو یا فرچه بلند داخل دودکش شومینه خود را تمیز کنید.

ارتفاع دودکش شما در این حالت مهم است. چون اگر ارتفاع دودکش شومینه هیزمی شما بیش از اندازه بلند باشد، احتمالا این نیاز وجود دارد که از سمت سقف هم اقدام به تمیز کردن اتاقک دود شومینه خود نمایید.

استفاده از جارو یا جارو برقی

برای تمیزکاری اولیه هیزم سوز خود می توانید از یک جارو یا جاروبرقی استفاده کنید تا نهایت خاکستر باقی مانده را جمع آوری کرده باشید.

تمیزکاری با دستمال یا بُرس

تمام دیواره های وسیله گرمایشی خود را با یک دستمال کهنه نیمه مرطوب یا برس مناسب بکشید تا دوده غلیظ اولیه آنها گرفته شود.

تمیز کاری شومینه گازی

برخلاف مدل هیزمی در شومینه های گازسوز، شما با دوده و پسماند چوب روبرو نیستید و بعد از سرد شدن شومینه می توانید با یک گردگیری ساده دوده یا گرد احتمالی ناشی از سوختن گاز مونواکسید کربن را از فضای کلی این وسیله گازسوز خارج کنید.

تمیزکاری شومینه برقی

ابتدا باید صبر کنید تا شومینه برقی مدرن شما سرد شود. برای تمیز کردن شومینه برقی نیازی به استفاده از وسایل پیچیده ای نیست، شما با کمک یک شیشه پاک کن و یک دستمال تمیز، می توانید نمای شیشه ای یا فلزی آن را تمیز نمایید.

تمیز کاری شومینه اتانولی

برای تمیز کردن شومینه اتانولی نیز نیاز است، ابتدا اجازه دهید آن کاملا سرد شود. بعد اقدام به تمیز کردن نمای شیشه ای و تزیینات این وسیله نمایید. بهتر است محفظه اتانولی این سبک از وسایل گرمایشی را با احتیاط بیشتری تمیز کرده و از شوینده های محرک آتش استفاده نکنید.

5 نحوه براق كردن آجر نسوز شومینه

2 نحوه براق كردن آجر نسوز شومینه

روش های مختلفی برای براق کردن آجرهای شومینه وجود دارد. این روش ها برای شومینه های گازی و هیزمی بسیار کاربردی خواهد بود. از جمله این روش ها عبارتند از:

1.استفاده از کرم تارتار

در ابتدا باید یک محلول برای تمیز کردن دوده ها فراهم کنید، در اولین مرحله کرم تارتار را با مقداری آب مخلوط کنید. برای برق انداختن یک شومینه، میزان 2 قاشق کرم تارتار کافی می باشد. این کرم را در مقدار کمی آب ترکیب نمایید تا یک خمیر لطیفی به وجود آید. در ادامه مخلوط خمیر را روی اسفنج کشیده و به دیواره ها دارای دوده بکشید. اگر همچنان اثرات دوده باقی است، این نیاز وجود دارد که از محلول بیشتری بهره بگیرید.

2.استفاده از مخلوط جوش شیرین

یکی دیگر از روش هایی که برای تمیز کردن دوده پیشنهاد می شود، استفاده از محلول جوش شیرین و مایع ظرفشویی یا دستشویی می باشد. برای تهیه این محلول نیاز است که به میزان مساوی مواد را باهم ترکیب نمایید. به طور مثال دو قاشق مایع ظرفشویی و دو قاشق جوش شیرین را با هم مخلوط کرده تا ترکیبی خمیری شکل به دست بیاید. این خمیر را با کم یک فرچه، برس یا اسفنج روی قسمت های پر از دوده ی دیواره های شومینه بکشید تا دوباره براق شود.

3.به کار بردن محلول تری سدیم فسفات

یکی از قوی ترین مدل های پاک کننده محلول تری سدیم فسفات و آب است، این ماده می تواند سخت ترین لکه ها از جمله قدیمی ترین دوده ها را تمیز نماید. برای درست کردن این محلول نیاز است که یک چهارم فنجان تری سدیم فسفات را با هفت و نیم لیتر آب گرم مخلوط کرده و بعد آن ترکیب را با کمک یک برس روی دیواره های شومینه و کف آن بکشید.

وقتی این ماده را روی دوده می کشید، مانند مایع ظرفشویی کف کرده و محل مورد نظر را به خوبی تمیز می نماید.

نکات استفاده از محلول تری سدیم فسفات

 • این محلول می تواند آسیب جدی به پوست وارد کند، پس در استفاده از آن احتیاط کنید.
 • هنگام استفاده از این محلول حتما از دستکش و عینک و ماسک بهره بگیرید.
 • برای تمیز کردن قسمت هایی از هیزم سوز که دارای نقش، کنده کاری یا حکاکی روی سنگ است می توانید از برس های کوچک تر بهره بگیرید.
 • سعی کنید محکم روی یک نقطه برای تمیز کردن نکشید و به صورت دورانی محلول را روی سطح بکشید.
 • اگر در ترکیب محلول از سدیم فسفات بیشتری استفاده کنید، این موضوع می تواند باعث ایجاد آسیب و خوردگی در شومینه شما شود.
 • در صورت نداشتن تری سدیم فسفات می توانید از ترکیبات سدیم کربنات و همچنین برخی پاک کننده ها که تری سدیم کربنات دارند بهره بگیرید.

4.استفاده از محلول سرکه سفید

نحوه براق كردن آجر نسوز شومینه با کمک آب و سرکه، یکی از راهکارهای تمیز کردن شومینه می باشد. در صورتی که دوده های شومینه تان بسیار سخت و عمیق باشند، این محلول ساده و کم خطر می تواند برای شما تا حدودی راهگشا باشد.

برای درست کردن این محلول آب و سرکه را به میزان مساوی با هم ترکیب کرده و سپس آن را روی دوده های دیواره و کف شومینه خود اسپری نمایید. بعد از آن تا قبل از خشک شدن محلول با استفاده از یک برس روی دیواره ها و کف شومینه گازی خود بکشید. در صورتی که آثار دوده همچنان باقی بود، چندین بار این روش را امتحان کنید.

5.تمیزکاری آجرهای شومینه با آمونیاک

در این ترکیب مقداری نمک ساده را با مایع ظرفشویی و آمونیاک با هم ترکیب نمایید. در این محلول از نصف فنجان آمونیاک استفاده کنید. بعد از مطمئن شدن از ترکیب مواد با کمک یک فرچه شروع به تمیز کردن نمایید.

ابزارهای مورد نیاز برای تمیز کردن شومینه

استفاده از جارو برقی در تمیزکاری شومینه

نحوه براق كردن آجر نسوز شومینه، با ساده ترین ابزارها صورت می گیرد. شما برای این موضوع بسته به ابعاد شومینه تان به حداقل ابزار زیر نیاز خواهید داشت:

 • دو سطل آب
 • بطری برای اسپری کردن
 • دو اسفنج
 • ملحفه و دستمال کهنه
 • دستمال تمیز
 • برس یا فرچه کوچک و بزرگ
 • جارو برقی یا جارو

اگر محیط خانه شما کوچک است و شومینه تان جزء فضای  دکوراسیون خانه های کوچک 60 متری است، دیگر دغدغه خاطر تمیز کردن آن را نداشته باشید، با کمک این ابزارهای ساده به راحتی می توانید دیواره ها و کف هیزم سوزتان را براق کنید.

نتیجه گیری

برای تمیز کردن شومینه راهکارهای مختلفی وجود دارد، شما با استفاده از آب و نمک یا محلول های تری سدیم کربنات و … می توانید اقدام به تمیز کردن هیزم سوز خود نمایید. قبل از جلا دادن به آجرهای شومینه باید ابتدا دوده آن را به خوبی تمیز کنید. تا شومینه شما همواره دیواره های تمیزی داشته باشد.

نحوه تمیز کردن شومینه های هیزمی و گازی، با طرح های مدرن شومینه از جمله شومینه برقی مدرن و سبک های شومینه اتانولی متفاوت است. پس زمان تمیزکاری دقت کنید که از چه وسیله گرمایشی بهره می گیرید. در موضوع نحوه براق كردن آجر نسوز شومینه تلاش شده است که ساده ترین روش ها ارائه شود.

اگر به دنبال تهیه یک وسیله گرمایشی لوکس و زیبا برای خانه خود می گردید. می توانید به سایت فروشگاه بزرگ شومینه هنر مراجعه کنید. در این کارخانه انواع مختلف شومینه در طرح های متنوع با بهترین کیفیت ارائه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *