شومینه

9 ایده خاص برای تزئین دکور بالای شومینه

استفاده از ترئینات مختلف در دکور بالای شومینه

شومینه ها از قدیم الایام جزئی از معماری خانه ها بوده اند، اما به مرور زمان به دلایل مختلف از جمله دوده و نبود چوب کافی، از دکور خانه ها حذف شدند. با گازکشی شدن منازل، شومینه ها دوباره به عنوان یک وسیله گرمایشی و البته یک وسیله جذاب برای دکور به منازل بازگشتند. اگر شما هم به این وسیله کاربردی و دکوری علاقمند شده اید، می توانید برای شیک تر کردن دکور خانه خود یک شومینه گازی مدرن و زیبا خریداری کرده، سپس برای تزیین دکور بالای شومینه و اطراف آن از وسایل گوناگون مانند شمع، آیینه، قاب عکس و.. استفاده کنید.

ایده های ساده برای تزیین دکور بالای شومینه

برای تزیین انواع شومینه از طرح های گازی گرفته تا مدل های برقی و حتی تزیین شومینه سه گوش راه های مختلفی وجود دارد. برخی از بهترین این روش ها را به شما معرفی می کنیم. آنها عبارتند از:

استفاده از آینه در طرح بالای شومینه

ایده استفاده از آینه در دکور بالای شومینه

در خانه های خیلی لوکس، معمولا در قسمت طاقچه شومینه از آینه های بزرگ یا چند آبگینه کوچک در کنار هم استفاده شده است. اگر می خواهید از آینه کاری بالای شومینه استفاده نمایید، سعی کنید نوع و قاب آینه به گونه ای انتخاب شود که با سایر بخش های منزل شما همخوانی داشته باشد. قرار دادن یک آینه خیلی بزرگ بر روی یک طاقچه کوچک به عنوان دکور شومینه شاید نمای جالبی در منزل شما ایجاد نکند. پس حتما در تزیین شومینه با آینه به ابعاد آن و طاقچه بالای هیزم سوز خود دقت کنید. اگر شومینه برقی مدرن با قابلیت جابه جایی دارید، بهتر است از آینه های دارای تکیه گاه روی آن استفاده کنید.

استفاده از تابلوهای نقاشی بزرگ

تزیین طرح بالای شومینه با تابلو

استفاده از قاب تصویری بالای شومینه

استفاده از تابلوی طبیعت در طرح بالای شومینه

تابلوهای های رنگ روغن یا نقاشی های دستی از طبیعت می تواند یک نمای زیبا در منزل شما ایجاد کند. البته محل قرارگیری این تابلوها از اهمیت خاصی برخوردار است. اگر در منزل خود هیمه سوز دارید، یکی از مکان های مناسب برای تابلوی شما می تواند روی شلف باشد که به تزیین شومینه هم کمک می کند.

استفاده از تلویزیون به عنوان دکور بالای شومینه مناسب است؟

استفاده از تلویزیون بالای شومینه

اگر محل قرار گرفتن شومینه شما در مرکز خانه است و در قسمت بالای آن یک طبقه مناسب وجود دارد، شما به راحتی می توانید تلویزیون خود را روی آن قرار دهید و در کنار خانواده علاوه بر تماشای برنامه ها از گرمای شومینه گازی یا برقی خود نیز لذت ببرید. اگر شومینه برقی دارید، نگران تاثیر گرمای آن بر تصویر و مدارهای برقی تلویزیون خود نباشید، چون این نوع هیزم سوز به دودکش نیاز نداشته و شما به راحتی می توانید فاصله آن را با دیواری که تلویزیون خود را روی آن نصب کردید تنظیم کنید.

حتی شما می توانید از مدل های شومینه برقی زیر تلویزیون استفاده نمایید که بسیار به صرفه تر بوده و فضای کمی را از محیط اشغال می کنند و ضمن تولید گرمای مطبوع، به هیچ یک از لوازم منزل تان به خصوص تلویزیون آسیب نمی زنند.

اما اگر از شومینه گازی بهره می گیرید و قصد دارید تلویزیون خود را دقیقا بر روی دیوار بالای شومینه نصب کنید، بهتر است کمی مراقب تاثیر گرمای آن بر مدارهای الکترونیکی تلویزیون خود باشید.

بهترین تزیین برای بالای شومینه در فصل سرما

بهترین تزیین بالای شومینه برای زمستان

ایده برگ های پاییزی برای تزیین اطراف شومینه برقی

شما می توانید در فصل سرما که شومینه گازی شما روشن است، از تزیینات زمستانی مختلف برای چیدمان بالای طاقچه آن استفاده کنید.

میوه های پلاستیکی یا ابری یا فومی زمستانی

شما می توانید با کمک چند تکه پنبه و جای گذاری میوه های زمستانی مد نظر خود در بالای دکور شومینه، یک طرح جذاب روی قفسه آن ایجاد کنید.

بکار بردن المان های شب یلدا

 چند انار که یکی از آنها شکافته شده باشد می تواند یک نمای زیبای زمستانی در بالای وسیله گرمایشی شما ایجاد کند.

استفاده از گل های خشک شده

مثل گل عروس نیز می تواند یک راهکار موثر برای تزیین دیوار بالای شومینه تان باشد.

استفاده از چوب های خشک

شما با کمک چوب های خشک شده با فرم درختی، همچنین بستن ریسه چراغ به درختچه ها و قرار دادن آنها در کنار شومینه خود، می توانید زیبایی خانه تان را دو چندان کنید.

شما در فصل پاییز نیز می توانید از برگ های پاییزی، چوب های خشک شده و میوه های کاج برای طرح بالای شومینه خود استفاده کنید. به این ترتیب متناسب با هر فصل دکوریجات بالای هیزم سوز شما تغییر کرده و یک نمای زیبا در خانه شما ایجاد شده است.

تزیین شومینه کنج با وسایل زمستانی

شاید تزیین شومینه کنج در نگاه اول کمی سخت به نظر برسد، با توجه به اینکه این هیزم سوزها در سه گوشه فضا قرار داشته و توسط دیوارها احاطه شده اند. شما می توانید از لوازمی استفاده کنید که دارای تقارن هستند. مثلا از قاب عکس های پازلی و تکه تکه روی دیوار بالای شومینه کمک بگیرید. همچنین بهره گرفتن از المان های زمستانی تزئین این شومینه را بسیار ساده کرده است.

استفاده از کاغذ دیواری در تزیین دیوار بالای شومینه

استفاده از کاغذ دیواری روی شومینه گازی

به کارگیری کاغذ دیواری روی شومینه برقی

استفاده از کاغذ دیواری روی قسمت بالای شومینه

اگر قصد دارید فضای شومینه خود را نسبت به فضای کلی خانه تان مشخص کنید. پیشنهاد می کنیم از کاغذ دیواری استفاده نمایید. تزیین شومینه با کاغذ دیواری یک طرح لوکس برای سالن پذیرایی خواهد بود. بهره گیری از کاغذ دیواری هایی که با طرح آجرهای سه سانتی در رنگ های قهوه ای تیره و روشن یا به کارگیری کاغذ دیواری های طرح چوب می تواند حس سنتی بودن را در فضای اطراف شومینه شما ایجاد کرده و آن را جذاب تر کند.

شما می توانید روی این کاغذ های دیواری شلف هایی در اندازه های مختلف نصب کرده و دکوری هایی مناسب روی آن قرار دهید. مثلا طبقات بالای هیزم سوز خود را به یک کتابخانه تبدیل کنید یا قاب عکس های خانوادگی خود را روی آن قرار دهید. تمام ایده های گفته شده از ساده ترین راه ها برای تزیین دیوار بالای شومینه می باشند.

زیباتر شدن طرح بالای شومینه با یک ساعت

استفاده از ساعت برای تزیین دکور بالای شومینه

به کاری گیری ساعت در طرح بالای شومینه

ساعت - ایده ای برای دکور بالای شومینه

ساعت های بزرگ چوبی و فلزی که در طرح ها و ابعاد مختلف در بازار یافت می شود، می تواند گزینه مناسبی برای زیبا کردن فضای اطراف وسیله گرمایشی شما باشد. از این ساعت ها هم می توانید به صورت پایه ای در کنار هیزم سوز خود استفاده کنید یا مدل های دیواری آن را روی دیوار بالای شومینه تان نصب کنید. برخی از این ساعت ها که شکل مکعب گونه دارند، می توانید به عنوان یک دکوری شیک بر روی طاقچه وسیله گرمایشی خود استفاده کنید.

استفاده از لوازم سنتی در طراحی بالای شومینه

ایده صنایع دستی روی شومینه گازی

صنایع دستی کوچک و بزرگ زیادی وجود دارد که از آنها می توانید بر روی طرح بالای شومینه خود استفاده کنید. مثل: سینی های مسی کوچک و بزرگ، سبدهای چوبی، شمعدان های مسی یا شیشه ای و تابلوهای فیروزه کوب. اینها بخشی از دکوریجات ریز و درشتی هستند که می توانید برای طراحی دکوراسیون خود استفاده کنید. دقت نمایید که روی طاقچه شومینه خود را بیش از اندازه شلوغ نکنید، چون معمولا صنایع دستی چوبی و مسی دارای ابعاد بزرگی بوده و به نوعی حجیم هستند، نباید تعداد زیادی از آنها را روی طبقه بالای شومینه خود کنار هم قرار دهید. چون نمای آن از نظر بصری بی نهایت نامطلوب خواهد بود.

شمع ها، ساده ترین طرح بالای شومینه

تزیین طرح بالای شومینه با شمع

ایده طراحی دکور بالای شومینه با شمع

یکی از ساده ترین طرح هایی که می توانید در طبقه بالای هیمه سوز خود استفاده کنید، به کارگیری از شمع های مختلف است. با کمک شمع ها فضای بالای دکور شومینه شما دیگر شلوغ نشده و در عین حال ساده و شیک می ماند. پیشنهاد می کنیم شمع ها را به صورت استوانه ای و در اندازه های کوتاه و بلند انتخاب کنید، جذابیت اطراف هیزم سوز شما دو چندان خواهد شد. از این شمع ها می توانید براحتی روی شومینه های برقی و گازی استفاده کنید.

استفاده از گلدان های کوچک آپارتمانی

استفاده از گیاهان مختلف روی شومینه

یکی از عناصری که می تواند برای شما در منزل انرژی بخش و نشاط آور باشد، وجود گل و گیاه در خانه است. شما می توانید از گلدان ها کوچک که گل هایشان به گرما مقاوم تر هستند بر روی طرح بالای شومینه خود استفاده کنید. در تابستان نیز که شما از وسایل گرمایشی استفاده نمی کنید، این گل ها می توانند بر روی طبقات بالای شومینه شما خودنمایی کرده و زیبایی فضای خانه شما را دو چندان کنند.

3 ایده طراحی شومینه در دکوراسیون داخلی

کاربرد شومینه در دکوراسیون داخلی

1. بین وسایل موجود تطابق ایجاد کنید!

وقتی که قصد دارید در قسمت بالای شومینه وسیله ای را بگذارید و یا تابلویی روی دیوار آن نصب کنید، بهتر است از متریال هایی که با رنگ شومینه تطلابق و همخوانی دارند، استفاده نمایید.

سعی کنید اطراف شومینه چندان شلوغ نباشد. چون این شلوغی باعث می شود تا این وسیله گرماسوز شما به خوبی به چشم نیاید و نمای چندان جالبی در محیط ایجاد نمی کند.

رنگ هایی که انتخاب می کنید بهتر است با دیزاین شومینه تطابق داشته باشد، چون این موضوع باعث می شود تا فضایی که دارید کوچکتر یا بزرگتر دیده شود.

2. متریال خاصی انتخاب کنید!

متریال شومینه هیزمی دیواری

دیواره پشت شومینه را از متریالی انتخاب کنید که به چشم بیاید و با شومینه تطابق بیشتری داشته باشد. این همخوانی زیبایی محیط اطراف هیزم سوزتان را چندین برابر خواهد کرد. به طور مثال در طرح های جدید دکوراسیون استفاده از کاغذ دیواری بالای شومینه به شدت رواج یافته تا زیبایی محل قرارگیری هیزم سوز بیشتر متمایز شود. از این رو انتخاب متریال مناسب برای شومینه بسیار حائز اهمیت بوده و باید به آن دقت کنید.

3. وسایل اتاق را به صورت مرتب بچینید!

سعی کنید عناصری که در اتاق شومینه قرار می دهید؛ به صورت مرتب و منظم باشند، هم از لحاظ بصری و هم از لحاظ طراحی تا یک دیزاین چشم نواز در اتاق هایتان تجربه کنید.

نتیجه گیری

در حال حاضر یکی از بزرگ ترین دغدغه های افرادی که در منزل خود شومینه دارند، تزیین دکور بالای شومینه و محیط اطراف آن است. برای حل این چالش شما می توانید از وسایلی چون آینه، گلدان های آپارتمانی کوچک، برگ های پاییزی، ساعت، کاغذ دیواری و … استفاده کرده و زیبایی دو چندانی در اطراف لوازم گرمایشی خود ایجاد کنید، این راهکارها را برای تزیین شومینه کنج هم می توانید به کار برید. اگر به دنبال بروز کردن دکوراسیون منزل با جدیدترین مدل های شومینه هستید، می توانید به سایت شومینه هنر مراجعه کنید.

سوالات متداول

ارزان ترین ایده برای تزیین طرح بالای شومینه چیست؟

شما بسته به بودجه ای که دارید می توانید دیوار بالای شومینه خود را تزیین کنید. اما استفاده از گلدان های آپارتمانی، شمع و گل های خشک می تواند جز ارزان ترین ایده ها برای تزئین شومینه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *