شومینه

چه گلهایی برای داخل خانه مناسب است؟ (زیباترین و مقاوم ترین گیاهان)

چه گلهایی برای داخل خانه مناسب است

اگر می خواهید بدانید چه گلهایی برای داخل خانه مناسب است، ابتدا باید اولویت های خود را انتخاب کنید. برای داشتن دیزاینی زیبا در پذیرایی، می توانید در کنار طراحی یک کاغذ دیواری مینیمال، از گیاهان آپارتمانی بهره بگیرید. در صورتی که به دنبال گونه ای زیبا با نگهداری آسان هستید، هر یک از گزینه های زیر می توانند برای شما مناسب باشند:

 1. قاشقی
 2. سانسوریا
 3. سرخس لانه پرنده
 4. زاموفیلیا
 5. برگ عبایی
 6. کاکتوس
 7. ساکولنت
 8. بامبو
 9. پتوس

گیاهانی با نگهداری آسان و مقاومت بالا

در پاسخ به سوال چه گلهایی برای داخل خانه مناسب است، در اینجا گزینه های مقاومی معرفی شده اند. اگر فرصت کافی برای نگهداری از گل و گیاه ندارید ولی علاقه مند هستید از عناصر موجود در طبیعت درون منزل خود استفاده کنید، می توانید از بین این گزینه ها انتخاب کنید:

1.قاشقی (Radiator plant)

قاشقی

گل پیرومیا یا قاشقی، برگ هایی کوچک و صاف و ساقه هایی ضخیم دارد. این گیاه دوست دار گرما و نور است ولی در آب و هوای مرطوب و حتی خشک نیز مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. نوع پیرومیا در آن اغلب دارای برگ های گرد و قلبی شکل است. رنگ آن معمولا سبز روشن بوده ولی گونه هایی راه راه و خالدار هم وجود دارد.

به دلیل غیر سمی بودن این گیاه، می توانید با خیالی راحت آن را در هر کجای خانه قرار دهید و نگران کودک و حتی حیوان خانگی خود نباشید. زمانی به گیاه آب دهید که خاک آن کاملا خشک شده باشد.

2.سانسوریا (Sansevieria)

سانسوریا

سانسوریا، نامیرا، ماری یا زبان مادرشوهر، گونه ای انعطاف پذیر است که به دلیل شکل برگ هایش شمشیری نیز نامیده می شود. به دلیل سازگاری این گیاه با نور کم یا زیاد، شما می توانید با خیالی راحت آن را در منزل خود نگهداری کنید. البته دقت داشته باشید آفتاب زیاد و مستقیم ممکن است باعث آسیب به آن شود. سانسوریا به آب کمی نیاز دارد و خاک آن تا چند سال نیاز به تعویض ندارد. بنابراین می توانید به راحتی از آن نگهداری کنید.

3.سرخس لانه پرنده (bird’s nest fern)

سرخس لانه پرنده

این نوع از سرخس به دلیل جوانه زدن از بخش مرکزی، لانه پرنده نامیده می شود. این گونه برگ هایی براق و بزرگ داشته و به رطوبت و گرمای زیادی نیاز دارد. به همین علت نزدیک وان حمام یک گزینه عالی برای قرار دادن آن است. نور غیر مستقیم خورشید با شدتی ملایم برای رشد این گیاه کافی است.

4.زاموفیلیا (Zamioculcas Zamiifolia)

زاموفیلیا

زاموفیلیا گیاهی نامیرا است که جزء کم نورترین گیاهان آپارتمانی محسوب می شود. این گونه با روشنایی کم سبز می ماند و اگر در معرض خورشید قرار نگیرد، می توانید تنها به صورت ماهانه در حدود دو الی سه مرتبه به آن آب بدهید.

5.برگ عبایی (Aspidistra Elatior)

برگ عبایی

یک پاسخ دیگر به سوال چه گلهایی برای داخل مناسب است، گیاه برگ عبایی است که به نور کم کاملا قانع بوده و آب کمی می خواهد. همچنین نیازی به حساسیت روی خاک این گونه نیست. این گونه حتی در برابر خاک ضعیف مقاوم می باشد.

6.کاکتوس (Cactus)

کاکتوس

یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی، کاکتوس است. این گونه به علت رشد طبیعی در بیابان، در برابر کم آبی بسیار مقاوم است؛ ولی به نور احتیاج داشته و بهترین محل برای نگهداری آن، جایی در کنار پنجره است. فراموش نکنید آب زیاد تنها دشمن برای کاکتوس است که می تواند قاتل آن شود.

7.ساکولنت (Succulent)

ساکولنت

یکی از جذاب ترین گونه ها برای نگهداری در منزل، ساکولنت است. تنها ماهی یک بار آب و کمی نور خورشید برای نگهداری از این گیاه زیبا و کم توقع کافی است. یشم یکی از انواع معروف این گونه می باشد که می تواند نهایتا یک روز زیر نور مستقیم خورشید زنده بماند. نخل دم اسبی، آلوئه ورا و کاتالیا گورخری نیز از انواع دیگر ساکولنت های محبوب محسوب می شود.

8.بامبو (Bambusoideae)

بامبو

بامبو گیاه جذابی است که می تواند در خاک یا آب رشد کند. این گونه به عنوان نماد قدرت شناخته شده و برخی معتقدند می تواند برای افراد شانس بیاورد. راحت ترین روش برای نگهداری آن، گذاشتن در آب تصفیه، معدنی یا مقطر می باشد. همچنین می توانید با یک روز کنار گذاشتن یا جوشاندن، از آب شهری نیز استفاده کنید.

 گلدان را به صورت هفتگی بشویید و آب آن را تازه کنید.

9.پتوس (Epipremnum Aureum)

پتوس

پتوس، پوتوس یا پیچک شیطان، با ساقه های دنباله دار و حالت آبشاری خود، یکی از گیاهان اکسیژن ساز و مناسب محیط منزل شمرده می شود؛ ولی در نظر داشته باشید که این گونه سمی بوده و باید از کودک یا حیوان خانگی تان در برابر آن مراقبت کنید.

گیاهان چند رنگ و زیبای آپارتمانی

در پاسخ به سوال چه گلهایی برای داخل خانه مناسب است، در اینجا تعدادی از گیاهان چند رنگ و زیبا آمده است که می توانید با استفاده از آنها فضایی زیبا و جذاب را در منزل خود ایجاد کنید.

10.کوردیلین (Cordyline fruticosa)

کوردیلین

اژدهای آتشین، پالم، کوردلینا یا کوردیلین، گیاهی زیبا با برگ هایی رنگارنگ است که عمری طولانی دارد. این گونه با گوشه ای روشن در آپارتمان به خوبی سازگار می شود؛ زیرا نور مستقیم آفتاب برای آن مناسب نیست.

11.کروتون (Crotons Plant)

کروتون

کروتون گیاهی با برگ هایی رنگارنگ و زیبا است که به رطوبت زیادی نیاز دارد و نگهداری از آن کمی سخت می باشد. این گونه نور غیر مستقیم را ترجیح می دهد؛ ولی در صورتی که روشنایی کافی به آن نرسد، به سرعت شاهد تغییر رنگ در برگ ها خواهید بود. شما باید روزی یک الی دو مرتبه به طور غیر مستقیم آب را در اطراف گیاه اسپری کنید. همچنین زمانی به آن آب دهید که هنوز کمی رطوبت دارد.

12.دیفن باخیا (Dumb Cane)

دیفن باخیا

یکی دیگر از گیاهان تصفیه کننده هوا، دیفن باخیا است که رشد خوبی نیز دارد. این گونه دارای برگ هایی بزرگ و خالدار می باشد. فقط دقت کنید که خوردن برگ های این گیاه می تواند باعث مسمومیت شدید و حتی مرگ شود.

13.برگ بیدی (wandering jew)

برگ بیدی

این گیاه زیبا، با رنگ خاصی که دارد، نگهداری سختی هم داشته که باید به آن توجه کنید. بهتر است مکانی روشن را در منزل خود برای برگ بیدی در نظر داشته باشید که از نور مستقیم خورشید در امان باشد.

14.دعای سرخ (Red prayer plant)

دعای سرخ

یکی دیگر از گیاهان حساس ولی زیبایی که می توانید در منزل خود نگهداری کنید، دعای سرخ است. این گیاه به نور غیر مستقیم نیاز داشته و به محیط مرطوب علاقه دارد. همچنین باید برنامه آبیاری دقیقی برای آن در نظر بگیرید. آب زیاد می تواند به آن آسیب بزند و تشنگی نیز باعث قهوه ای شدن برگ های آن می شود.

گیاهان گلدار آپارتمانی

در اینجا انواعی از گیاهان آپارتمانی که گلدار هستند آمده که می توانید با استفاده از آنها، فضایی جذاب و لاکچری را در نشیمن خود ایجاد کنید.

15.آنتوریوم (Flamingo flower)

آنتوریوم

یکی از بهترین پاسخ ها به سوال چه گلهایی برای داخل خانه مناسب است، فلامینگو یا آنتوریوم می باشد. این گیاه با گلبرگ های تکی خود، بسیار زیبا و خاص بوده و فضایی شیک و لاکچری به شما هدیه می دهد. نور کم و غیر مستقیم درون آپارتمان برای این گونه کافی بوده ولی به آب زیادی نیاز دارد.

16.سوسن صلح (Spathiphyllum Wallisii)

سوسن صلح

سوسن صلح یا گیاه کمد، یکی از خاص ترین گیاهان آپارتمانی است که در فضایی کوچک با نور غیر مستقیم خورشید می تواند به راحتی رشد کند. این گونه به آب زیادی نیاز ندارد؛ ولی اگر به موقع به آن آب ندهید، برگ هایش به سرعت پژمرده شده و می ریزند.

17.اسکینانتوس (Aeschynanthus)

اسکینانتوس

اگر به گیاهان خاص علاقه مند هستید و دوست دارید گلی زیبا و حساس را در منزل خود نگهداری کنید، رژ لب یا اسکینانتوس یک گزینه جذاب پیش روی شما است. این گونه را در نور کافی ولی غیر مستقیم قرار دهید و زمانی به آن آب بدهید که خاک خشک می شود. همچنین باید محیط اطراف اسکینانتوس را مرطوب نگه دارید.

گیاهان سبز رنگ آپارتمانی

دسته ای دیگر از گیاهان در پاسخ چه گلهایی برای داخل خانه مناسب است، در اینجا معرفی شده اند. این گونه ها با برگ هایی سبز داشته و بدون گل می باشند. شما می توانید با استفاده از آنها فضایی گرم و طبیعی در منزل خود ایجاد کنید.

18.گل سرخس (Ferns)

گل سرخس

سرخس، بوستون یا شمشیر، گونه ای با قدمت چند میلیون ساله است که برگ هایی باریک و تیز دارد. این گیاه به دلیل حذف آلاینده ها از محیط، یک گزینه عالی برای استفاده در منزل می باشد. نور غیر مستقیم و زیاد گزینه ایده آل برای آن محسوب می شود.

19.شفلرا (Schefflera)

شفلرا

درخت چتری یا پنجه کلاغی، گونه ای بسیار مقاوم در برابر شرایط نامساعد محیطی می باشد و رشد آرامی دارد. برگ های آن به رنگ سبز روشن بوده و براق هستند و به علت تصفیه کنندگی هوا، نماد سلامتی شمرده می شود. البته باید بدانید این گیاه در محیط مصنوعی مانند خانه یا گلخانه ها، گل نمی دهد. شلفرا دارای عناصری سمی بوده و در صورتی که کودک یا حیوان خانگی دارید باید بسیار احتیاط کنید.

20.فیکوس الاستیکا (Rubber Plant)

فیکوس الاستیکا

فیکوس الاستیکا با نام علمی hevea brasiliensis ، از جمله گیاهانی است که با خاصیت تصفیه کنندگی هوا، می تواند برای سلامتی شما بسیار مفید باشد. البته به علت قیمت بالای آن ممکن است از خرید منصرف شوید. برای نگهداری از این گونه، باید آن را در محیطی با نور غیر مستقیم و متوسط قرار دهید.

21.برگ انجیری (Monstera Deliciosa)

برگ انجیری

برگ انجیری، برگ های پهن و زیبایی دارد و شرایط نگهداری از آن آسان است. نور کم و غیر مستقیم برای رشد این گیاه کافی بوده و زمانی به آب نیاز دارد که روی خاک خشک شود.

22.گندمی (Chlorophytum Comosum)

گندمی

عنکبوتی یا کلروفیتوم برگ گندمی، گیاهی سازگاری با محیط اطراف است. اگر به دنبال گونه ای مقاوم و زیبا هستید، این مورد یک گزینه ایده آل برای شما محسوب می شود. همچنین می توانید با استفاده از آن هوا را تصفیه کنید. نور غیر مستقیم و متوسط برای این گونه مناسب می باشد. گندمی زمانی به آب نیاز دارد که سطح خاک آن خشک گردد.

23.فیلودندرون (Philodendron)

فیلودندرون

یک پاسخ دیگر به پرسش چه گلهایی برای داخل خانه مناسب است، فیلودندرون می باشد. در صورتی که به گیاهانی با برگ های دو رنگ و بزرگ علاقه مند هستید، این گونه یک گزینه مناسب برای شما محسوب می شود. نور زیاد یا متوسط به صورت غیر مستقیم، برای رشد این گیاه کافی است. تنها باید دقت کنید فقط وقتی به Philodendron آب بدهید که خاک آن کاملا خشک شده باشد.

24.پول چینی (Pilea Peperomioides)

پول چینی

بشقاب پرنده، پنکیک یا پول چینی، با برگ های گرد و زیبا، یک گزینه ایده آل برای مکان های مرطوب مانند حمام است. نور غیر مستقیم و نرمال برای رشد این گیاه کافی است. زمانی به این گونه آب بدهید که خاک آن خشک شده باشد.

25.سینگینیوم (Variegated Arrowhead Vine)

سینگینیوم

یک پاسخ ایده آل به شما برای سوال چه گلهایی برای داخل خانه مناسب است، در صورتی که به گیاهان لاکچری علاقه مند هستید، سینگینیوم می باشد. این گونه با برگ هایی سبز و پهن، انتخابی حساس و زیبا محسوب می شود. برای نگهداری از آن، باید خاک را همیشه مرطوب نگه دارید. گل را در مکانی با نور غیر مستقیم و کافی قرار دهید و هر چند روز یک بار آب را به برگ های آن اسپری کنید.

چیدمان گل در کنار تلویزیون

چیدمان گل در کنار تلویزیون

از آنجایی که تلویزیون در محلی به دور از پنجره و با نور کم قرار دارد، بهتر است گیاهانی را در اطراف آن قرار دهید که نیاز به نور زیادی نداشته و با نور مصنوعی نیز می توانند دوام بیاورند. همچنین گونه ی مورد نظر شما نباید به رطوبت و آب زیاد نیاز داشته باشد. موارد زیر می توانند برای این مورد مناسب باشند:

 1. سانسوریا
 2. زاموفیلیا
 3. برگ عبایی
 4. ساکولنت
 5. برگ انجیری

گل های مناسب برای کنار شومینه

گل های مناسب برای کنار شومینه

خصوصیت اصلی گیاهان آپارتمانی، عدم نیاز به نور خورشید می باشد. این گیاهان اغلب به گرما حساس بوده و به دمای متعادلی نیاز دارند. برای تزیین اطراف شومینه، بهتر است از گل های مصنوعی زیبا استفاده کنید تا علاوه بر زیبایی، برای مدت طولانی بتوانید آن را داشته باشید.

سخن پایانی گیاه آپارتمانی

برای پاسخ به سوال چه گلهایی برای داخل خانه مناسب است، ابتدا باید اولویت های خود را تعیین کرده و سپس به دنبال خرید باشید. اگر اهل مراقبت از گیاهان خاص بوده و می توانید روزانه برای آنها وقت بگذارید، می توانید سینگینیوم، اسکینانتوس یا دعای سرخ را تهیه کنید؛ ولی در صورتی که فرصت کافی برای انجام این کار ندارید و می خواهید گونه ای با نگهداری آسان داشته باشید، ساکولنت، کاکتوس، بامبو، برگ عبایی و… گزینه های منطقی برای شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *