شومینه

سبک ویکتوریایی در طراحی داخلی

سبک ویکتوریایی در طراحی داخلی

اگر فکر کردن به تصویر یک خانه عروسکی پر زرق و برق برایتان جذاب است و می خواهید حس نوستالژی را در خود زنده کنید، به احتمال زیاد، طراحی داخلی ویکتوریایی یک گزینه ایده آل برای شما محسوب می شود. سبک ویکتوریایی در طراحی داخلی، مدلی است که در آن، تجملات زیادی به کار می رود؛ همچنین ظاهری اصیل و شکوهمند به عناصر موجود در خانه می بخشد. همچنین انتخاب رنگ های گرم و تیره در کنار وسایل تزیینی نماد کاملی از این معماری است.

سبک ویکتوریایی در طراحی داخلی چیست؟

طراحی داخلی ویکتوریایی، معماری است که در دوران ویکتوریا در انگلستان شکل گرفت. این سبک از سری سبک های دکوراسیون داخلی به سبک انگلیسی می باشد. استفاده از رنگ های گرم متفاوت و تزیینات کوچک و بزرگ در بخش های مختلف، یک اصل در سبک ویکتوریایی است. استفاده از وسایل تزیینی ظریف و در عین حال فاخر، یک انتخاب عالی برای قسمت های مختلف می باشد. حتی با گذشت زمان، بازهم این معماری طرفداران زیادی دارد و هیچگاه قدیمی نمی شود.

رنگ در سبک ویکتوریایی چگونه است؟

رنگ در سبک ویکتوریایی چگونه است؟

قبل از این دوره، استفاده از رنگ های سفید یا بژ بسیار رایج بود، ولی پس از آن، رنگ های گرم و قوی مانند قهوه ای سوخته و طلایی، مد روز شد. تم های تیره مانند زرشکی، سبز یا قهوه ای، یک فضای اشرافی و قدرتمند به خانه شما خواهد بخشید.

استفاده از وسایل در سبک ویکتوریایی

در این معماری، معمولا از تزیینات چوبی یا فلزی ظریف و پر نقش و نگار استفاده می شود. اکسسوری ها کمی اغراق آمیز به نظر می رسند و گلدان ها و ظروف چینی، در معرض دید قرار دارند. استفاده از شیشه های رنگی نیز جزئی از این طراحی محسوب می شوند. وسایلی که می توان در این سبک استفاده نمود عبارتند از :

 1. مبل ها
 2. پوشش کف و سقف
 3. پرده ها
 4. شومینه

1.مبل ها در سبک ویکتوریایی

مبلمان در این سبک، عموما دارای منبت کاری های ظریف و زیباست و روی چوب های آن طرح های زیاد و گاها اغراق آمیزی دیده می شود. صندلی های بزرگ با انحناهایی اغراق شده در این معماری بسیار استفاده می شود.

2.پوشش کف و سقف در سبک ویکتوریایی

پوشش کف و سقف در سبک ویکتوریایی

حتی متریال زمین هم باید نشان دهنده زیبایی و عظمت معماری باشد. استفاده از پارکت چوبی، فضایی گرم و دلچسب به محیط در این معماری القا می کند. توجه به هارمونی و ترکیب رنگ ها در کف، دیوارها و سقف را فراموش نکنید. در نهایت از فرش هایی با رنگ های گرم تیره، مثل قرمز برای کف استفاده کنید که بیشترین همخوانی را با فضای چوبی شما داشته باشد.

3.پرده ها در سبک ویکتوریایی

پرده ها در سبک ویکتوریایی

یکی از خصوصیات اصلی سبک ویکتوریایی در طراحی داخلی، پرده های خاص آن است. پارچه های ضخیم با طرح هایی اصیل و زیبا، کاملا با این معماری همخوانی دارد. البته با توجه به دیدگاه های امروزی درباره خواص نور آفتاب، می توانید از پرده هایی طبیعی با والان های مخمل استفاده کنید.

4.شومینه

یک عنصر مهم در این سبک، شومینه است. می توانید از انواع سنگی آن در قسمت های مختلف منزل بهره بگیرید و علاوه بر زیبایی، از گرمای آن استفاده کنید.

قسمت های مختلف منزل در سبک ویکتوریایی

در این سبک، هر بخش معنایی دارد و با توجه به آن، با دقت دیزاین می شود. در ادامه توضیحی درباره هر قسمت آمده است:

 1. سالن پذیرایی
 2. آشپزخانه
 3. اتاق خواب ها
 4. سرویس بهداشتی و حمام

سالن پذیرایی

در این مدل، سالن پذیرایی مهم ترین فضای خانه محسوب می شود که به نوعی ویترین است. از وسایل تزئینی زیبا در خانه می توان بهره گیری کرد. فراموش نکنید که همه چیز باید سنگین و با ظرافت باشد.

آشپزخانه

استفاده از وسایل مهم همچون لوستر، انتخاب رنگ گرم و لایت برای صندلی در آشپزخانه از اهمیت بالایی برخوردار است. در این سبک، به بخش نورپردازی و نحوه انتخاب رنگ ها توجه بالاتری می شود که نوستالژی بودن آن قابل لمس باشد.

اتاق خواب ها

اتاق خواب ها در سبک ویکتوریایی

یک نمونه اصیل از معماری اتاق ها را حتما در فیلم های تاریخی دیده اید. استفاده از تخت های بزرگ با پرده هایی در اطراف آن، بسیار رایج است. همچنین از شومینه به عنوان یک عنصر تزیینی که گرمای اتاق را تامین می کند، می توانید بهره بگیرید.

سرویس بهداشتی و حمام

راحتی، زیبایی و ظرافت در این معماری، حتی در بخش حمام و سرویس نیز باید رعایت شود. استفاده از وان ها و روشویی های چینی و کلاسیک، شیرآلات فلزی و برنجی و در نهایت کاشی های کوچک و شش ضلعی در دیوارها یک معماری کامل ویکتوریایی برای این قسمت است.

نکات ضروری سبک ویکتوریایی در طراحی داخلی

 1. با تحقیق شروع کنید: اگر به دنبال یک منبع الهام برای شروع کار هستید، از سرچ کمک بگیرید. دیدن تصاویر زیبا و متناسب با هدف و سلیقه شما، کمک شایانی به تصمیم گیری شما خواهد کرد.
 2. تنوع عنصر کلیدی است: سعی کنید با سلیقه خودتان از تزیینات استفاده کنید. ولی این معماری ظریف را نیز فراموش نکنید. توجه کنید که باید بین سبک زندگی مدرن و امروزی با سبک ویکتوریایی در بخش های مختلف منزل تعادل ایجاد کنید.
 3. رنگ و تزیینات چوبی را با رویی باز بپذیرید: وقتی سبک ویکتوریایی را انتخاب می کنید، باید قبول کنید که رنگ ها جزئی جدانشدنی از این سبک هستند. اگر خانه ای کوچک دارید، به هر اتاق یک رنگ گرم متمایز اختصاص دهید؛ ولی اگر منزلی بزرگ دارید، می توانید از نقوش چوبی زیبا بر روی دیوار اتاق ها بهره بگیرید.
 4. از تصورتان بلند تر قدم بردارید: جزییات دیزاین اتاق را هم در نظر بگیرید. حتی به قفسه های داخلی، گلدان های چوبی و حتی قرنیزها فکر کنید. همه چیز باید حساب شده و قانون مند باشد.

نقش دیوارها در سبک ویکتوریایی

از کاغذ دیواری های طرح دار برای پوشش دیوارها استفاده کنید. تصویر گل ها یا حیوانات یک گزینه هوشمندانه و زیبا است. پلن های چوبی در بین دیوارها و پنجره های رنگی با پرده های فاخر می تواند فضایی دلچسب تر به منزل آینده تان بدهد. همچنین استفاده از آینه ها را در بین دیوارها فراموش نکنید.

کلام آخر

سبک ویکتوریایی، یک معماری اصیل و قانون مند است که به بخش های مختلف خانه شما، روح تازه ای می بخشد و با جدا کردن قسمت های عمومی و خصوصی، احساس راحتی بیشتری را به شما القا می کند. همچنین اندکی اغراق و خودنمایی در بخش های مختلف در استفاده از تزیینات پر کار وجود دارد. فراموش نکنید که یکی از عناصر اصلی این سبک زیبا شومینه است. شما می توانید انواع شومینه های مدرن، برقی و کلاسیک را با قیمتی مناسب و کیفیتی بالا از شومینه هنر تهیه کنید.

سوالات متداول

1) تفاوت سبک ویکتوریایی در طراحی داخلی با سبک فرانسوی چیست؟

هر دو سبک از نوع کلاسیک هستند؛ ولی در سبک ویکتوریایی اغراق در استفاده از وسایل تزیینی بیشتر است و حس اصالت و قدرت بیشتری را به فرد القا می کند.

2) آیا معماری ویکتوریایی برای من مناسب است؟

اگر به تجملات علاقه مند هستید، از نگاه کردن به رنگ های گرم لذت می برید و دوست دارید سبکی با شکوه و اصیل را در خانه خود استفاده کنید، استفاده از این معماری برای شما بسیار جذاب خواهد بود.

3) آیا معماری ویکتوریایی یک سبک قدیمی و از مد افتاده است؟

این معماری ریشه ای چند صد ساله دارد و قسمت هایی از طراحی که با باورهای امروزی در تضاد است، مثل استفاده از پرده های ضخیم، تغییر کرده است. سبک ویکتوریایی امروز به خوبی با مد هماهنگ شده و کاملا به روز و زیباست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *