شومینه

اصول انتخاب کاغذ دیواری و 7 نکته ضروری در انتخاب آن

اصول انتخاب کاغذ دیواری

شما هم از دکوراسیون داخلی منزلتان خسته شده اید؟ پس چرا فکری به حال دیوارهای سفید و بی روحی که احاطه تان کرده اند نمی کنید؟! برای این کار باید با اصول انتخاب کاغذ دیواری آشنا باشید و با استفاده از طرح های کاغذ دیواری شیک و مدرن، روح تازه ای به منزل خود ببخشید. انتخاب طرح و مدل کاغذ دیواری کار چندان سختی نیست؛ اما برای این کار لازم است به نکاتی دقت داشته و به هیچ عنوان از یک مدل کاغذ دیواری در تمام نقاط منزل استفاده نکنید.

اصول انتخاب کاغذ دیواری در بخش های مختلف منزل

با انتخاب کاغذ دیواری مناسب می توانید بخش های مختلف منزل خود را به خوبی دیزاین کنید. اما برای این کار لازم است حتماً به دیگر آیتم های موجود در اتاق نشیمن، پذیرایی، اتاق خواب ها، آشپزخانه و… دقت داشته باشید. برای مثال اگر قصد خرید شومینه گازی برای اتاق پذیرایی یا نشیمن را دارید می توانید با انتخاب کاغذ دیواری طرح آجر حالت کلاسیک و زیبایی به این بخش از منزلتان ببخشید.

در صورتی که اصول انتخاب کاغذ دیواری را به خوبی آموزش ببینید می توانید در هر یک از بخش های منزلتان فضای دلنشین و راحتی را ایجاد کرده و در محیطی شاد و آرام به زندگی و استراحت بپردازید.

نحوه انتخاب کاغذ دیواری برای پذیرایی و نشیمن

نحوه انتخاب کاغذ دیواری برای پذیرایی و نشیمن

اگر علاقه مندید دائماً دکوراسیون داخلی منزل خود را تغییر دهید، می توانید از هر نوع کاغذ دیواری برای محیط پذیرایی و نشیمن استفاده کنید. اما اگر با وجود روحیه تنوع طلبی امکان تغییر دائمی دکوراسیون برایتان فراهم نیست، بهتر است به سراغ طرح ها و مدل های ساده بروید. البته توصیه می کنیم به آیتم های موجود در اتاق پذیرایی و نشیمن هم توجه داشته باشید.

برای مثال می توانید در دیوار پشت شومینه گازی یا تلویزیون از کاغذ دیواری طرح دار استفاده کنید. اما در این صورت بهتر است برای دیگر دیوارهای اتاق نشیمن طرح ساده و رنگ ملایمی را در نظر بگیرید. همچنین حتماً به سبک دلخواهتان توجه داشته باشید. برای مثال اگر علاقه مند به سبک مدرن هستید، کاغذ دیواری هایی که دارای خطوط شکسته یا نقش های تیز و هندسی هستند را انتخاب کنید. اما اگر سبک کلاسیک را ترجیح می دهید کاغذ دیواری با طرح آجر، سنگ، گل یا کاغذ دیواری های راه راه عمودی و افقی انتخاب مناسبی برای شما به شمار می روند.

اصول انتخاب کاغذ دیواری برای اتاق خواب ها

اصول انتخاب کاغذ دیواری برای اتاق خواب نسبت به دیگر بخش های منزل متفاوت است. معمولاً اتاق خواب فضایی برای استراحت در نظر گرفته شده و باید حس آرامش و راحتی را به شما القا کند. بنابراین به هیچ عنوان از رنگ های جیغ مانند قرمز و زرد برای اتاق خواب استفاده نکنید. به جای آن رنگ های سرد و ملایم مانند آبی، سبز یا یاسی می توانند باعث آرامش خاطر شما شوند. همچنین پیشنهاد می کنیم برای اتاق خواب ها طرح های ساده و رنگ های روشن را در نظر داشته باشید.

البته می توانید یکی از دیوارهای اتاق خواب را به عنوان دیوار شاخص در نظر گرفته و در آن از کاغذ دیواری طرح دار استفاده کنید. بهتر است دیوار شاخص همان دیوار پشت تخت خواب باشد تا به این صورت بتوانید دکوراسیون بسیار شیک و زیبایی در اتاق خواب منزل خود ایجاد نمایید.

انتخاب کاغذ دیواری برای اتاق خواب کودک

شاید باورتان نشود اما رنگ و طرح کاغذ دیواری می تواند در روحیه کودکان تاثیر چشمگیری داشته باشد! برای مثال اگر کاغذ دیواری اتاق کودک دارای رنگ های جیغ مانند قرمز باشد احتمال پرخاشگری او وجود دارد. بنابراین توصیه می کنیم طرح های ساده و رنگ های ملایم را برای اتاق کودک در نظر داشته باشید. به طور کل کاغذ دیواری های دارای رنگ پاستلی انتخاب مناسبی برای دکوراسیون اتاق کودک هستند.

اصول انتخاب کاغذ دیواری مناسب آشپزخانه چگونه است؟

کاغذ دیواری مناسب آشپزخانه را چطور انتخاب کنیم؟

معمولاً اکثر افراد از سنگ و کاشی برای محیط آشپزخانه استفاده می کنند، اما اگر شما کاغذ دیواری را ترجیح می دهید بهتر است حتماً به جنس آن که از اصول انتخاب کاغذ دیواری ضروری است، توجه داشته باشید. در واقع کاغذ دیواری انتخابی شما باید در برابر رطوبت و گرما مقاوم بوده و قابل شست و شو باشد. در انتخاب طرح کاغذ دیواری آشپزخانه دستتان کاملاً باز است و می توانید هر نوع طرح و نقشی را انتخاب کنید.

البته بهتر است تناسب زیبایی میان دکوراسیون داخلی آشپزخانه و اتاق پذیرایی برقرار کرده و طرح های خیلی شلوغ را در نظر نگیرید. در محیط آشپزخانه می توانید رنگ های خنثی و سفید را انتخاب کرده یا حتی رنگ های گرم مانند قرمز و زرد را جایگزین کنید.

بهترین کاغذ دیواری مناسب راه پله و راهروها

خوشبختانه اصول انتخاب کاغذ دیواری برای راه پله و راهروها چندان پیچیده نیست. اگر دقت کرده باشید اکثر افراد طرح های راه راه عمودی را برای راه پله انتخاب می کنند. به این صورت حالت بسیار کلاسیک و زیبایی می توانید در این فضا ایجاد کنید. البته شما می توانید با توجه به نظر و سلیقه خود مدل و طرح های دیگر را نیز انتخاب کرده و باعث زیباتر شدن فضای راه پله شوید. برای مثال با انتخاب رنگ های سفید و روشن، محیط راهرو و راه پله دلباز و بزرگتر به نظر می رسد. اما انتخاب رنگ های گرم باعث می شود محیط راه پله و راهروها هیجان انگیز، خاص و زیبا باشد.

نکات انتخاب کاغذ دیواری برای محیط منزل

اگر اصول انتخاب کاغذ دیواری برای منزل را رعایت نکنید پس از گذشت مدت زمان کوتاهی از طرح کاغذ دیواری خسته شده و دیگر احساس رضایت گذشته را نخواهید داشت. همچنین با انتخاب اشتباه کاغذ دیواری ممکن است اجزای دکوراسیون داخلی منزلتان با یکدیگر ناهماهنگ شده و محیط زندگیتان شلوغ و شلخته به نظر برسد. بنابراین توصیه می کنیم در حین انتخاب کاغذ دیواری حتماً به نکات زیر توجه داشته باشید:

1. انتخاب رنگ های تیره ممنوع!

رنگ های تیره باعث می شوند فضای منزل شما کوچک تر به نظر برسد اما این تمام ماجرا نیست! رنگ های تیره در روحیه اعضای خانواده تاثیرگذار بوده و باعث افسردگی و ناراحتی می شوند.
به این صورت کم کم احساس خواهید کرد منزلتان مانند یک زندان یا سلول تاریک و سیاه شده است! بنابراین توصیه می کنیم اگر به رنگ های تیره علاقه مندید تنها در بخش های کوچک و مشخصی از آن ها استفاده کنید.

2. با انتخاب طرح های شلوغ فضای منزلتان را آشفته نکنید!

کاغذ دیواری با طرح شلوغ

زمانی که پس از کاری سخت و طولانی به منزل می رسید ذهن شما نیاز به آرامش و استراحت دارد. اما طرح شلوغ کاغذ دیواری تنها باعث آشفتگی ذهنی شما خواهد شد. در واقع طرح های شلوغ باعث می شوند منزلتان به هم ریخته و نامرتب به نظر برسد که این مسئله می تواند در روحیه شما اثرگذار باشد. اما طرح های شلوغ همیشه انتخاب بدی نیستند مگر آنکه از آن ها در یک دیوار شاخص استفاده شود. در این صورت بهتر است در دیگر قسمت ها از کاغذ دیواری ساده و مینیمال استفاده کنید.

3. از ترکیب رنگ و کاغذ دیواری غافل نشوید

اگر به دنبال یک دکوراسیون شیک و زیبا برای منزل خود می گردید، بهتر است حتماً برای پوشش دیوارها از ترکیب رنگ و کاغذ دیواری استفاده کنید. این ترکیب به خصوص برای آپارتمان های کوچک انتخاب بسیار مناسبی به شمار می رود. برای این کار می توانید در بخش های مشخصی از منزلتان از کاغذ دیواری استفاده کرده و در دیگر قسمت ها رنگ های اکریلیک یا روغنی را جایگزین کنید.

4. در انتخاب کاغذ دیواری های سه بعدی افراط نکنید!

کاغذ دیواری های سه بعدی مانند یک تابلوی بزرگ به نظر می رسند که از آن ها می توانید در یک قسمت از منزل خود استفاده کنید. البته این نوع کاغذ دیواری بیشتر مناسب منازل مسکونی بزرگ است. شما می توانید برای دیوار ورودی منزل، دیزاین دیوار پشت تلویزیون یا شومینه گازی یا دیوار پشت تخت خواب از این نوع پوسترها یا کاغذ دیواری های سه بعدی استفاده کنید.

5. از خطای دید کمک بگیرید

با انتخاب یک کاغذ دیواری مناسب می توانید محیط منزل خود را بزرگتر از آنچه که هست نشان دهید. برای مثال اگر از کاغذ دیواری های راه راه عمودی استفاده کنید سقف منزل بلندتر به نظر می رسد. همچنین کاغذ دیواری های روشن باعث می شوند محیط منزل شما بزرگ و دلباز تر شود.

6. از شر آلودگی های صوتی خلاص شوید!

اگر زندگی در آپارتمان را تجربه کرده باشید احتمالاً سر و صدای همسایه ها یکی از معضلات بزرگ زندگی شما به شمار می رود. برای جلوگیری از این مشکل می توانید در دیوار مجاور همسایه تان از کاغذ دیواری های آکوستیک استفاده کنید. به این صورت میزان سر و صدا به نسبت زیادی کاهش پیدا کرده و آرامش و راحتی بیشتری در منزل خود خواهید داشت.

7. به جنس کاغذ دیواری دقت کنید

یکی از مهم ترین اصول انتخاب کاغذ دیواری بررسی جنس آن است. معمولاً انواع کاغذ دیواری به صورت PVC با روکش وینیل، نانو، پارچه ای، کاغذی و… تولید می شوند که هر یک دارای خصوصیات مشخصی هستند. توصیه می کنیم در حین خرید کاغذ دیواری حتماً محصولی را انتخاب کنید که قابل شست و شو، مقاوم در برابر گرما و حرارت و ضد گرد و غبار باشد. در غیر این صورت با کثیف شدن کاغذ دیواری مجبور به تعویض مجدد آن خواهید شد که دردسرهای بسیاری برایتان ایجاد می کند.

چطور با اطمینان خاطر رنگ و طرح کاغذ دیواری را انتخاب کنیم؟

توصیه می کنیم حتماً اصول انتخاب کاغذ دیواری برای بخش های مختلف منزل را در نظر گرفته و به مواردی مانند سبک وسایل منزل، میزان نورگیر بودن خانه، متراژ محیط زندگی خود و… توجه داشته باشید. اما برای انتخاب بهتر می توانید بخش های کوچکی از چند مدل کاغذ دیواری را تهیه کرده و در محیط منزل خود آن ها را با یکدیگر مقایسه کنید. همچنین می توانید برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل و انتخاب بهتر کاغذ دیواری از هوش مصنوعی و اپلیکیشن هایی که در این زمینه طراحی شده اند، استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *