شومینه

جایگزین چسب کاغذ دیواری چیست؟ 5 جایگزین عجیب و مهم

جایگزین چسب کاغذ دیواری

کاغذ دیواری ها در سال های اخیر توانسته اند نقش تاثیرگذاری در دکوراسیون داخلی داشته باشند. به عبارتی افراد زیادی برای زیبایی محیط خانه، شرکت، مطب و… از کاغذ دیواری استفاده می کنند. جدای از اینکه باید به اصول انتخاب کاغذ دیواری در زمان خرید دقت داشته باشید، مسئله چسب کاغذ دیواری نیز بسیار حائز اهمیت است. به دلایل مختلفی ممکن است پس از نصب، درز کاغذ ها باز شوند و نیاز به چسباندن مجدد داشته باشید. در این شرایط می توانید از انواع جایگزین چسب کاغذ دیواری استفاده نموده و خودتان از کنده شدن کاغذها جلوگیری کنید.

معرفی جایگزین چسب کاغذ دیواری

معرفی جایگزین چسب کاغذ دیواری

چنانچه نصب کاغذ دیواری ها را به فردی متخصص سپرده باشید، او حتما از چسب های مخصوص کاغذ دیواری برای نصب استفاده می کند. بعضا ممکن است با گذر زمان درز کاغذها باز شده و نیاز به چسباندن مجدد داشته باشید. در این شرایط یا باید دوباره از نصاب بخواهید که کار شما را انجام دهد که معمولا نمی پذیرند یا اینکه خودتان با یک نوع چسبی این کار را انجام دهید. اگر تهیه چسب مخصوص کاغذ دیواری برایتان مشکل است یا نمی خواهید هزینه زیادی بابت آن بپردازید، می توانید از انواع جایگزین چسب کاغذ دیواری استفاده کنید:

 1. چسب متیل سلولز
 2. چسب شیر غیر سمی
 3. چسب کاغذدیواری با آرد
 4. چسب فوری برای کاغذ دیواری
 5. چسب چوب

چسب متیل سلولز

یکی از بهترین گزینه ها برای ساخت جایگزین چسب کاغذ دیواری، استفاده از متیل سلولز است. شما می توانید با تهیه پودر متیل سلولز و ترکیب آن با آب، چسبی تولید کنید که قدرت بسیار بالایی داشته و مناسب استفاده برای کاغذ دیواری است. توصیه می شود مقدار ۵ عدد قاشق از این پودر را با یک فنجان آب داغ ترکیب نموده و به خوبی هم بزنید. پس از اینکه به خوبی مخلوط شدند آن را در یک ظرف در بسته بریزید تا هوا نخورد. چند ساعتی صبر کنید تا چسب آماده مصرف شود. قبل از استفاده نیز مجددا مواد چسب را هم بزنید.

چسب شیر غیر سمی، جایگزین چسب کاغذ دیواری

جایگزین دیگری که برای چسب کاغذ دیواری می توانید تهیه نمایید، چسب شیر غیر سمی است. برای تهیه این چسب نیاز به شیر خشک، سرکه، آب و جوش شیرین خواهید داشت. در ابتدا لازم است دو قاشق شیر خشک را با آب داغ به خوبی مخلوط نمایید. پس از آن مقدار یک قاشق سرکه به مخلوط اضافه کنید. با انجام این کار کمی شیر مایع به وجود می آید که باید آن را از بقیه مواد جدا نمایید.

سپس کمی جوش شیرین (یک هشتم قاشق) به مخلوط خود اضافه کنید و آن را با اضافه کردن آب گرم کمی هم بزنید. اگر حس کردید همچنان نیاز به جوش شیرین دارید، مقداری دیگر به آن اضافه کنید تا مواد شما یکدست شود. اکنون چسب شما آماده استفاده است. توصیه می شود مقدار اضافی چسب خود را در ظرفی در بسته نگهداری کنید تا هوا به آن نخورد.

چسب کاغذدیواری با آرد یا نشاسته ذرت

شما می توانید با آرد گندم نیز ماده ای چسبنده به عنوان جایگزین چسب کاغذ دیواری تهیه کنید. کافی است سه قاشق از آرد را به نیم لیتر آب گرم ترکیب کرده و به خوبی هم بزنید. لازم به ذکر است که اگر از آب تصفیه شده استفاده نمایید، خروجی بهتری خواهید داشت. ضمنا به جای آرد گندم از نشاسته ذرت نیز می توانید استفاده کنید. با این کار چسب شما کیفیت بالاتر و رنگ شفاف تری خواهد داشت.

چسب فوری برای کاغذ دیواری

با استفاده از آرد، شکر و پودر زاج امکان تهیه یک نمونه چسب جایگزین برای کاغذ دیواری وجود دارد. فرایند آماده کردن این چسب خیلی طول نمی کشد اما پس از ترکیب مواد باید چند هفته ای صبر کنید. از آنجایی که این چسب خیلی زود عمل می کند با اسم چسب فوری شناخته می شود. برای اینکه چسب فوری را فراهم کنید تنها کافی است طبق دستورالعمل زیر پیش بروید:

ابتدا باید یک قاشق شکر را با یک سوم فنجان آرد سفید مخلوط کنید. سپس به صورت تدریجی آب را اضافه نموده و هم بزنید. بعد از اینکه مواد شما به خوبی ترکیب شدند، آن را روی حرارت ملایم گذاشته و پس از مدتی به مرور پودر زاج را نیز اضافه نمایید. زمانی که حس کردید خمیر شما یکدست شده است، آن را درون یک شیشه بدون هوا بریزید. پس از گذشت چند هفته می توانید از این چسب جایگزین برای کاغذ دیواری استفاده کنید.

چسب چوب

یکی از ساده ترین موارد که به عنوان جایگزین چسب کاغذ دیواری قابلیت استفاده دارد، چسب چوب است. شما می توانید مقداری چسب چوب را با کمی آب ترکیب کرده و به جای چسب کاغذ دیواری از آن استفاده نمایید. دقت داشته باشید که این چسب برای چسباندن کاغذ دیواری برای اولین بار توصیه نمی شود؛ بلکه مناسب زمانی است که بخشی از کاغذ دیواری بعد نصب از دیوار جدا شده باشد.

چسب های کاغذ دیواری موجود در بازار

چسب های کاغذ دیواری موجود در بازار

اگر می خواهید از چسب های مخصوص کاغذ دیواری استفاده کنید، نمونه هایی در بازار وجود دارند که کار شما را ساده تر می کنند. به عبارتی شما می توانید مواد اولیه این چسب ها را تهیه کرده و آن ها را با آب ترکیب کنید. بدین شکل جایگزین چسب کاغذ دیواری را فراهم کرده اید. به طور کلی چسب های مخصوص کاغذ دیواری که در بازار وجود دارند عبارتند از:

 1. خمیر آب سرد
 2. خمیر همه منظوره
 3. خمیر سنگین

خمیر آب سرد

خمیر آب سرد نوعی چسب برای کاغذ دیواری است که به صورت پودر می توانید خریداری کنید. ماده اولیه این خمیر پودری است که از گندم یا سایر پودرهای نشاسته ای تهیه می شود. شما باید این پودر را با آب سرد مخلوط کنید تا چسبتان آماده شود. این نوع چسب معمولا دیرتر خشک می شود؛ پس می توانید پس از نصب به دیوار با خیال راحت اشتباهات خود را تصحیح کنید. با توجه به وزن کاغذ خود می توانید رقیق یا غلیظ بودن چسب را تعیین کنید.

خمیر همه منظوره

خمیرهای همه منظوره نمونه ی دیگری از چسب های موجود در بازار برای کاغذ دیواری هستند. این خمیرها را می توانید به صورت آماده یا پودر تهیه کنید. ویژگی مهمی که این خمیرها دارند، همراه داشتن مواد قارچ کش و ضد کپک است. چنانچه قصد دارید کاغذ دیواری را در محیطی مرطوب مانند حمام یا حتی آشپزخانه نصب کنید، حتما به چسب هایی نیاز خواهید داشت که مواد قارچ کش داشته باشند.

خمیر سنگین

خمیرهای سنگین مبتنی بر وینیل هستند و برای نصب کاغذهای سنگین و ضخیم بسیار کاربردی هستند. این چسب ها خیلی زود خشک می شوند و چسبندگی بالایی دارند. معمولا کاغذ دیواری هایی که جنس پارچه ای، ابریشمی و یا چوب پنبه ای دارند را باید با خمیر سنگین بچسبانید. دقت داشته باشید که این چسب ها به سادگی از روی سطح پاک نمی شوند؛ در نتیجه اگر حس می کنید در آینده قصد تغییرات دارید، به این مسئله دقت داشته باشید.

نکات استفاده از چسب کاغذ دیواری

برای اینکه کاغذ دیواری شما به خوبی نصب شود و مشکلی برایتان پیش نیاید، لازم است نکاتی را رعایت کنید. توجه به این موارد باعث می شود چسب کمتری مصرف نمایید و نیازی به چسباندن مجدد نیز نداشته باشید. ضمن اینکه کاغذها نیز به خوبی روی دیوار نصب می شوند و ظاهری مناسب خواهند داشت. اصلی ترین این نکات عبارتند از:

 • یکنواختی و صاف بودن سطح زیر کاغذ دیواری
 • استفاده از ظرف و قلم موی کاملا تمیز برای زدن چسب به کاغذ
 • زدن چسب به تمام کاغذ و خالی نبودن قسمتی یا حتی نقطه ای از آن
 • پاک کردن چسب های اضافی پس از نصب با دستمال تمیز
 • ترکیب مواد به اندازه، نه غلیظ تر و نه رقیق تر
 • استفاده از چسب به اندازه کافی، نه خیلی زیاد و نه خیلی کم
 • انتخاب نوع چسب به تناسب جنس کاغذ

کاغذ دیواری تاثیر زیادی در دکوراسیون داخلی شما می تواند داشته باشد؛ اما لازم است به خوبی نصب شود. طبق اصول انتخاب کاغذ دیواری، شما باید به تناسب محیط، طرح و جنس کاغذ خود را تعیین کنید. برای اینکه خروجی مطلوبی را نیز داشته باشید، باید چسب مناسبی هم انتخاب کنید تا بتوانید به خوبی کاغذ را روی دیوار نصب کنید. مواردی به عنوان جایگزین چسب کاغذ دیواری وجود دارند که در خانه می توانید آن ها را تهیه و استفاده نمایید. شما چه جایگزینی را می شناسید؟ آیا تا به حال تجربه ای مشابه داشته اید؟ در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *