شومینه

ایا شومینه گازی خطرناک است؟

خطرات شومینه

همیشه برایمان فردی که جلوی شومینه روی مبل راحتی خود لم داده و درحال خواندن کتاب یا روزنامه است، تصویری از یک زندگی مرفه و زیبا بوده، به همین دلیل اکثر افراد علاقه به استفاده از شومینه برای گرمایش منزل خود دارند. همانطور که می دانید امروزه gas fireplace ها به دلیل خطرات نوع هیزمی، جایگزین آنها شده اند اما ایا شومینه گازی خطرناک است؟ اگر بخواهیم به طور کلی به این پرسش پاسخ بدهیم باید بگوییم به دلیل خطر نشست دود و گاز کربن منواکسید، بله این وسیله گرمایشی دارای خطراتی است. اما خوشبختانه با راه هایی ساده، به راحتی می توان آنها را رفع کرد.

خطرات شومینه گازی

خطرات شومینه گازی

قطعا هر خانه ای با شومینه، زیبایی و جلوه خاصی پیدا می کند. امروزه شومینه های گازی جایگزین مدل ها قدیمی و برقی خود شده اند اما همیشه برای کاربران این سوال مطرح بوده که ایا شومینه گازی خطرناک است؟! در پاسخ باید گفت در صورت رعایت نکردن نکات ایمنی در ساخت و استفاده از آن، بله خطراتی از جمله موارد زیر را به همراه دارند.

1. احتمال نشت دود شومینه

دود و آتش ناشی از شومینه

دودکش شومینه ها از مصالح ساختمانی و آجر ساخته می شوند و مانند بخاری و آبگرمکن نیستند، این موضوع احتمال نشست گازهای حاصل از سوختن در این وسیله گرمایشی به داخل خانه یا طبقات بالاتر را افزایش می دهد. همچنین این وسیله گرمایشی از اکسیژن داخل منزل استفاده می کند به همین دلیل برای مکان های کوچک اصلا مناسب نیست.

2. نشت کربن منو اکسید

در پاسخ به پرسش ایا شومینه گازی خطرناک است، باید گفت بله! زیرا در صورت سوختن ناقص سوخت های فسیلی، کربن مونو اکسید آزاد می شود، شومینه نیز به دلیل داشتن احتمال نشتی و برگشت گازها به داخل خانه، وسیله ای نسبتا خطرناک برای گرمایش منزل به حساب می آید.

گاز سمی کربن منو اکسید می تواند در مدت 30 دقیقه باعث مرگ یک بزرگسال شود!

3. آلودگی هوا

همه ما تصور می کنیم که فقط ماشین ها هستند که باعث آلودگی هوا می شوند در حالی که دودکش خانه ها نیز سهم بسزایی در این موضوع دارند. تحقیقات نشان داده یک ساختمان با ده واحد که در آنها از وسایل گرمایشی استفاده می شود، به اندازه 10 تا خودرو باعث کثیف شدن هوا می شوند. متاسفانه در شومینه ها مقدار گاز کربن دی اکسید آزاد شده، از مقدار مجاز هم بیشتر بوده و باعث آلودگی بیشتر هوای اطراف و حتی درون خانه می شوند.

4. بیماری آسم در کودکان با شومینه

خطرات شومینه گازی برای کودکان

اگرچه که شومینه های گازی نسبت به نوع قدیمی خود دود و مواد آسیب زننده کمتری مانند دوده، بنزوآلفاتیلن، دی اکسید نیتروژن و… تولید می کنند، اما باز هم خطراتی به همراه دارند. در gas fireplace، آلاینده ای خطرناک به نام ازت تولید می شود. این گاز سمی روی سیستم تنفسی اثر می گذارد و چون زنان و کودکان بیشتر در معرض این دود هستند، احتمال درگیر شدن آنها به آسم بیشتر می شود.

5. هدر رفت انرژی

 از دیگر معایب شومینه های مختلف هدر رفت سوخت یا حتی برق می باشد؛ زیرا این وسیله گرمایشی دارای بازده ای 20 درصدی است، یعنی تنها بیست درصد سوختی که می سوزد تبدیل به گرما شده و بقیه آن باعث ایجاد دود و آلاینده می شود.

نکات ایمنی در هنگام استفاده از شومینه گازی

آشکار ساز کربن مونو اکسید و دود

احتمالا تا الان پاسخ سوال ایا شومینه گازی خطرناک است را پیدا کرده باشید. این وسیله مناسب استفاده دائمی برای گرم کردن منزل نیست. با این حال اگر اصرار به استفاده از آن دارید یا فقط در مواقعی خاص می خواهید شومینه تان را روشن کنید، برای کاهش خطرات آن حتما موارد زیر را در نظر بگیرید:

 1. به منظور جلوگیری از نشستی گازهای سمی، شومینه باید دارای ترموکوپل و شیر قطع و وصل گاز جداگانه باشد.
 2. شیر شومینه باید خارج آن قرار داشته باشد تا در صورت آتش سوزی بتوان سریع گاز آن را قطع کرد.
 3. دودکش شومینه باید بتواند به راحتی گازهای حاصل از سوختن را به بیرون از خانه بکشاند و آزاد کند.
 4. شیر شومینه را بعد از استفاده و پس از پایان فصل سرد ببندید و در پوش آن را بگذارید.
 5. به دلیل احتمال نفوذ گازهای سمی از درز بین آجرها، حدالمکان از دودکش های آجری استفاده نکنید.
 6. از دودکش یا Chimney به قطر 15 سانت برای خارج شدن کامل گازها استفاده شود.
 7. به طور کلی ارتفاع دودکش شومینه هیزمی و گازی اهمیت بالایی دارد و باید توسط یک متخصص نصب شود. زیرا ارتفاع زیاد آن باعث خارج نشدن گازها و برگشت آنها به داخل منزل خواهد شد.
 8. دودکش شومینه باید کاملا هم راستا و در بالای تنوره آن باشد تا گازها به داخل خانه نفوذ نکنند.
 9. حتما در هنگام استفاده دقت کنید که دمپر شومینه باز باشد.
 10. توجه داشته باشید شیر اصلی گاز به دلیل انتقال حرارت باید از لوله های مسی قوی و اتصالات مطمئن ساخته شود.
 11. وجود شومینه در خانه ای که کودکی در آن است، زنگ خطری برای والدین می باشد و نیاز است حتما از حفاظ های میله ای یا کشویی جلوی آن استفاده کنند.
 12. استفاده از سنگ های تزئینی، صدف و از این قبیل وسایل در شومینه خطرناک بوده و احتمال بلع آنها توسط کودکان وجود دارد.
 13. خشک کردن لباس ها با میله های جلوی شومینه می تواند باعث گرم شدن بیش از حد و آتش گرفتن آنها شود.
 14. قبل از روشن کردن شومینه در فصل های گرم یا سرد، از باز بودن مجاری آن اطمینان حاصل کنید.
 15. در هنگام نظافت خانه از تمیز کردن آجرهای نسوز، مشعل، دیواره و کف شومینه غافل نشوید زیرا این وسایل شامل مقدار زیادی دوده در خود هستند.
 16. از قرار دادن اسپری و وسایل قابل اشتغال در بالا یا نزدیکی شومینه خودداری کنید.
 17. به دلیل دفع نشدن کامل کربن مونو اکسید توسط دودکش شومینه، هیچوقت تمام در و پنجره های خانه را نبندید.
 18. نصب شومینه در خانه های کوچک خطرناک است به همین دلیل از بخاری گازی استفاده کنید.
 19. به هیچ عنوان شعله را به رنگ زرد نکنید؛ زیرا سوختن آتش به رنگ زرد نشانه تولید کربن منو اکسید است.
 20. دوبار در سال دودکش خود را تمیز کنید.
 21. دودکش باید بدون درز و زانوهای فراوان تا بالای ساختمان ادامه پیدا کرده و در انتهای آن از کلاهک H استفاده شود.
 22. از دستگاه آشکارساز کربن مونو اکسید و دود استفاده کنید.

 

پاسخ پرسش ایا شومینه گازی خطرناک است!

رعایت نکات ایمنی در کنار شومینه

شومینه ها گازی از وسایل تزئینی و لوکسی هستند که برای گرمایش منازل استفاده می شوند. اما ایا شومینه گازی خطرناک است؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت در صورت استفاده نکردن از شومینه و دودکشی استاندارد، بله این وسیله گرمایشی می تواند خطرات و آسیب هایی مانند آزاد کردن کربن منواکسید، افزایش احتمال ابتلا به آسم، نشت دود در خانه و… را به همراه داشته باشد.

برای جلوگیری از این مشکلات راهکارهای زیادی مانند استفاده از سنسور کربن مونواکسید، اطمینان از باز بودن دمپر، تمیز کردن دودکش و شومینه، استفاده از دودکشی ایمن و استاندارد و غیره وجود دارد. در صورت علاقه به استفاده از این وسیله گرمایشی جذاب، می توانید به فروشگاه شومینه هنر مراجعه کنید و از میان محصولات زیبا و استاندارد آن، gas fireplace مورد علاقه خود را با قیمتی مناسب تهیه کنید.

سوالات متداول

چند مدل شومینه گازی داریم؟

عموما شومینه های گازی در سه نوع شومینه گازی دودکش دار، LCD و فانتزی هستند.

چرا استفاده از شومینه گازی باعث ایجاد آسم می شود؟

شومینه گازی در هنگام سوختن مقداری گاز ازت تولید می کند که می تواند باعث ایجا آسم در کودکان و بانوانی که بیشتر در تماس با آن هستند، شود. هر چه gas fireplace با شعله بیشتری بسوزد، احتمال ایجاد آن بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *