شومینه

دیزاین داخلی خانه های کوچک | 10 اصول معماری

دیزاین داخلی خانه های کوچک

یکی از مشکلات آپارتمان های امروزی، کمبود فضا است. شما می توانید برای دیزاین داخلی خانه های کوچک ایده های مختلفی مانند استفاده از مبل های تاشو را به کار بگیرید و از پذیرایی خود حداکثر استفاده را ببرید؛ همچنین نصب آینه ای بزرگ در دیوارهای اتاق خواب یا نشیمن، می تواند منزل شما را جذاب تر و دلبازتر کند. شما می توانید از لوازمی به رنگ های روشن در کنار چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک نشیمن خود کمک بگیرید و آن را بزرگ تر نشان دهید.

اصول معماری داخلی خانه های کوچک

اگر می خواهید منزل خود را به شکلی چیدمان کنید تا دلباز به نظر برسد، می توانید با رعایت برخی نکات ساده ول یتاثیرگذار و مهم، این کار را انجام دهید. در اینجا برخی از نکات برای دیزاین داخلی خانه های کوچک آمده است که می توانید از آنها کمک بگیرید.

 1. خلاقیت در فضای ذخیره سازی وسایل
 2. مبلمان های تاشو و زیبا
 3. استفاده از لوازم چند منظوره
 4. نصب آینه در موقعیت استراتژیک
 5. انتخاب مبلمان های دیواری
 6. استفاده از فضای عمودی خانه
 7. انتخاب درب و پنجره کشویی
 8. ایجاد نقطه کانونی
 9. انتخاب رنگ های روشن
 10. استفاده از پارتیشن

1. خلاقیت در فضای ذخیره سازی وسایل

خلاقیت در فضای ذخیره سازی وسایل

یکی از چیزهای ضروری در منزل که بیشترین مکان را اشغال می کنند، کمدها و قفسه هایی است که برای جمع کردن وسایلی مانند لباس ها به کار می روند. شما می توانید با استفاده از خلاقیت خود، این فضا را محدود کنید به طوری که در انجام کارهای روزمره شما نیز خللی ایجاد نشود. اگر اتاقی کوچک دارید و می خواهید وسایل خود را به راحتی در آن جا دهید، تخت باکس و قفسه های دیواری از بهترین گزینه ها برای شما محسوب می شوند.

2. مبلمان های تاشو و زیبا

مبلمان های تاشو و زیبا

یکی از بهترین ایده ها برای داشتن فضایی بیشتر در کنار دیزاین زیبا برای وسایل، انتخاب از وسایل تاشو است. شما در طول روز تنها در ساعات مشخصی از تخت خواب یا میز ناهارخوری استفاده می کنید؛ پس می توانید آنها را به شکلی طراحی کنید که در زمانی که به آنها نیاز ندارید فضای کمتری بگیرند؛ به عنوان مثال میزهای دیواری یا مبل تخت خواب شو، گزینه ای عالی برای داشتن یک دیزاین عالی برای خانه های کوچک است.

3. استفاده از لوازم چند منظوره

استفاده از لوازم چند منظوره

شما می توانید با انتخاب وسایل چند منظوره، با یک تیر چند نشان بزنید. به عنوان مثال مطالعه خود را به شکلی انتخاب نمایید که بتوانید آن را در زمان نیاز به ناهارخوری تبدیل کنید. با انجام این کار می توانید تا حد زیادی در فضای خود صرفه جویی نمایید و خانه ای دلباز تر داشته باشید.

4. نصب آینه در موقعیت استراتژیک

استفاده از خطای دید، یکی از راه های عالی برای بزرگ تر نشان دادن فضای داخلی منزل شما است. شما می توانید از آینه های بزرگ کمک بگیرید و خانه خود را دو برابر کنید؛ به عنوان مثال آینه ای روی دیوار جلوی مبل نصب نمایید تا علاوه بر بیشتر کردن فضای مبل و دیوار، نشیمن خود را دلباز تر نمایش دهید.

5. انتخاب مبلمان های دیواری

انتخاب مبلمان های دیواری

اگر به دنبال مبلمانی زیبا و جذاب هستید که کمترین فضا را در منزل شما اشغال کند، از مدل های دیواری کمک بگیرید. میزهای دیواری که قابلیت جمع شدن دارند نیز می توانند فضایی خاص و زیبا را برای شما ایجاد کنند؛ همچنین در زمانی که به آنها نیازی ندارید به راحتی آنها را خواهید بست. با انجام این کار دیزاین داخلی خانه های کوچک به شکلی مدرن تبدیل خواهد شد.

6. استفاده از فضای عمودی خانه

یکی از مکان هایی که معمولا در دیزاین داخلی خانه های کوچک به خوبی از آن استفاده نمی شود، دیوارها می باشد. شما باید به طور حداکثری از آنها کمک بگیرید تا فضای منزل خود را زیباتر کنید؛ البته توجه نمایید این کار به این معنی نیست که تا سقف خانه را قفسه کنید به طوری که تنها با نردبان به آن دسترسی داشته باشید؛ به عنوان مثال کافی است در بعضی از قسمت ها مثلا آشپزخانه، از کابینت ها در دو ردیف بالا و پایین استفاده نمایید تا فضای اپن خلوت شود.

7. انتخاب درب و پنجره کشویی

انتخاب درب و پنجره کشویی

اگر می خواهید به طور حداکثری از فضای خود استفاده کنید، درب و پنجره های کشویی یک انتخاب ایده آل برای شما محسوب می شود. این مدل ها نیازی به خالی بودن فاصله ای در جلوی خود ندارند و می توانید بدون هیچ نگرانی از محیط جلوی آنها برای چیدمان خود کمک بگیرید.

8. ایجاد نقطه کانونی

یکی از مشکلات در دیزاین داخلی خانه های کوچک، احساس به هم ریختگی منزل به دلیل وجود اشیای مختلف است. اگر می خواهید فضایی مرتب و زیبا داشته باشید، می توانید یک نقطه کانونی برای قسمت های مختلف منزل خود انتخاب نمایید؛ به عنوان مثال تلویزیون یک گزینه عالی برای نشیمن است که می توانید مبل ها و میزهای خود را با توجه به آن چیدمان کنید. همچنین بهتر است لوازم اضافی را در گوشه ها یا درون کمدها بگذارید تا فضای کمتری بگیرند.

9. انتخاب رنگ های روشن

از مهم ترین نکات در چیدمان خانه های کوچک، استفاده از رنگ های روشن برای وسایل خانه مخصوصا قطعات بزرگی مانند مبلمان و فرش ها است. شما می توانید از طیف های شاد و جذاب مانند سفید، بژ، آبی، زرد یا سبز متناسب با سلیقه تان کمک بگیرید و منزل خود را بزرگ تر نشان دهید. این گزینه ها باعث می شوند محیطی دلبازتر و جذاب تر داشته باشید و احساس آرامش بیشتری را تجربه کنید.

10. استفاده از پارتیشن

استفاده از پارتیشن

شما می توانید کمی خلاقیت به خرج دهید و با استفاده از یک پارتیشن ثابت یا متحرک در نشیمن، قسمت های مختلف خانه را از یکدیگر تفکیک کنید؛ برای مثال کافی است جدا کننده فضا را جایی بین میز ناهارخوری و مبل ها قرار دهید تا دو بخش مجزا داشته باشید. این کار علاوه بر زیبایی، باعث راحتی بیشتر شما خواهد شد و زاویه دید کمتری از آشپزخانه به سمت مهمانان ایجاد خواهد کرد.

نکات مهم در چیدمان منزل کوچک

اگر می خواهید چیدمانی جذاب و عالی برای منزل خود داشته باشید، بهتر است برخی از نکات کلی را رعایت کنید تا فضایی دلبازتر داشته باشید. در اینجا به بررسی برخی نکات کلیدی برای دیزاین داخلی خانه های کوچک می پردازیم:

 • استفاده حداکثری از منابع نوری: شما می توانید از نور طبیعی و مصنوعی به طور ترکیبی در چیدمان خود کمک بگیرید. این کار باعث می شود فضای شما بزرگ تر به نظر برسد.
 • پوشاندن قسمت های اضافی: اگر برخی از وسایل مانند سیم های برق یا لوله های کولر و آب در پذیرایی قابل مشاهده است، سعی کنید آنها را به کمک وسایل تزیینی مانند پارتیشن یا پرده یا ابزارهایی مانند کاغذ دیواری یا جعبه های شیشه ای پوشش دهید.
 • ایجاد یکپارچگی: بهتر است در قسمت های مختلف پذیرایی یکپارچگی ایجاد کنید تا فضای شما بزرگ تر به نظر برسد؛ برای انجام این کار می توانید از یک تم رنگی مشخص یا وسایل نزدیک به هم کمک بگیرید.
 • تلویزیون دیواری: بهترین مکان برای تلویزیون در خانه های کوچک، دیوار است. شما می توانید با نصب آن در این قسمت علاوه بر صرفه جویی در فضا، چیدمانی مدرن داشته باشید.

ایده هایی برای دیزاین خانه کوچک

چندین ایده جذاب برای دیزاین داخلی خانه های کوچک در اینجا آمده است که می توانید برای چیدمان قسمت های مختلف منزل خود از آنها کمک بگیرید.

ایده 1 دیزاین داخلی خانه های کوچک ایده 2 دیزاین داخلی خانه های کوچک ایده 3 دیزاین داخلی خانه های کوچک ایده 4 دیزاین داخلی خانه های کوچک ایده 5 دیزاین داخلی خانه های کوچک

بهترین دیزاین داخلی خانه های کوچک

برای داشتن بهترین دیزاین داخلی خانه های کوچک، می توانید کمی خلاقیت به خرج دهید؛ به عنوان مثال بهتر است از تخت باکس برای وسایل خود استفاده کنید و از فضای زیر تخت خود کمک بگیرید. نصب آینه در موقعیت های استراتژیک مانند دیواری در پذیرایی و مقابل مبل ها نیز می تواند خطای دید ایجاد کرده و فضای منزل شما را بزرگ تر نشان دهد. توصیه می شود رنگ های روشن مانند سفید یا آبی را وسایل خود انتخاب نمایید. شما می توانید برای خرید شومینه ای زیبا برای منزل خود، از شومینه هنر کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *