شومینه

بهترین چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک | ۹ پیشنهاد کاربردی و جذاب

چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک

زندگی در خانه های کوچک امری طبیعی است که امروزه به ویژه در کلانشهرها شاهد آن هستیم. با توجه به فضای کمی معمولا پذیرایی این خانه ها دارند، چیدمان و دکوراسیون آن ها کمی مشکل است. بسیاری از افراد بر این باورند که دکوراسیون خانه های کوچک 40 متری یا متراژ در این محدوده بدون مبلمان است؛ اما شما می توانید با ایده های مختلفی مانند استفاده از مبل ال، چیدمان گرد، نیم ست راحتی و… بهترین چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک را پیاده سازی کنید. این ایده های کاربردی را در ادامه مشاهده می کنید.

۹ پیشنهاد برای چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک

مبل های راحتی در انواع مختلف معمولا برای فضاهای کوچک مناسب تر هستند. به عبارتی بسیاری از مبل های راحتی دسته ندارند و در محیط های کوچک فضای کمتری را اشغال می کنند؛ به همین دلیل پیشنهاد می شود که شما نیز برای فضای کوچک خود از این مدل مبل ها استفاده نمایید. برای چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک به تناسب شکل محیط و نقشه خانه خود، ایده های متفاوتی را می توانید پیاده سازی کنید. چیدمان های پیشنهادی ما عبارت است از:

  1. چیدمان مبل ال در فضای مربعی یا مستطیلی
  2. استفاده از نیم ست راحتی
  3. چیدمان مبل ها به صورت گرد
  4. بهره مندی از مبل های بدون دسته تک نفره
  5. استفاده از جایگزین ها، بهترین چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک!
  6. چیدمان در اطراف نقطه کانونی
  7. استفاده از سه قطعه مبل در فضای مربعی
  8. مبل های سه تکه ای در محیط مستطیلی شکل
  9. چیدمان مبل راحتی ۶، ۷ یا ۸ نفره در فضای کوچک!

چیدمان مبل ال در فضای مربعی یا مستطیلی

چیدمان مبل ال در فضای مربعی یا مستطیلی

چیدمان مبل ال در فضای مربعی یا مستطیلی

یکی از بهترین پیشنهادها برای فضاهای کوچک استفاده از مبل های ال است. شاید این مبل ها کمی شما را برای چیدمان محدود کنند؛ اما چون دسته ندارند، به راحتی در یک فضای کوچک مربعی یا مستطیلی قابل استفاده هستند. استفاده از این مدل مبل در گوشه پذیرایی یا حتی وسط پذیرایی و مقابل دیوار شاخص امکان پذیر است. در واقع شما می توانید از مبل ال برای تفکیک فضا در وسط پذیرایی نیز استفاده کنید. این مدل پیشنهادی برای دکوراسیون خانه های کوچک ۴۰ متری است؛ به ویژه منازلی که آشپزخانه جزیره ای دارند.

استفاده از نیم ست راحتی

استفاده از نیم ست راحتی

برای چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک پیشنهاد می کنیم به جای یک دست مبل کامل، از نیم ست های راحتی استفاده کنید. نیم ست ها یا کاناپه ۳ نفره و دو مبل تک نفره دارند، یا اینکه یک کاناپه ۳ نفره و یک کاناپه ۲ نفره خواهند داشت. با توجه به میزان فضایی که پذیرایی شما دارد، می توانید یک نمونه از این نیم ست ها را در آن بچینید. چیدمان نیم ست ها با دو مبل تک نفره معمولا به این صورت است که کاناپه جلوی دیوار شاخص قرار می گیرد و دو مبل تک نفره مقابل یکدیگر تا فضای مناسبی برای نشستن فراهم شود.

چیدمان مبل ها به صورت گرد

چیدمان مبل ها به صورت گرد

پیشنهاد مناسب دیگری که برای چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک می توان ارائه نمود، چیدمان مبل ها به صورت گرد است. در بعضی از فضاها بهتر است که مبلمان به دیوار نچسبد تا فضا محدود به نظر نرسد. در صورتی که پذیرایی شما به صورت مربعی است و عرض مناسبی دارد، استفاده از چیدمان گرد برای مبل ها فضای ارتباطی بهتری را برای شما ایجاد می کند.

بهره مندی از مبل های بدون دسته تک نفره

بهره مندی از مبل های بدون دسته تک نفره

شما می توانید در فضای کوچک خود صرفا از مبل های تک نفره ای استفاده کنید که دسته نداشته باشند. در واقع نیازی نیست که یک دست مبل راحتی کامل خریداری نمایید؛  بلکه صرفا چند مبل تک نفره حتی در مدل های متفاوت می تواند برای شما کافی باشد. در این چیدمان بهتر است یک میز به عنوان نقطه کانونی در نظر گرفته شود و مبل ها را در اطراف آن قرار دهید.

استفاده از جایگزین ها

استفاده از جایگزین ها

از بهترین پیشنهادها برای چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک، استفاده نکردن از مبل راحتی است! شاید عجیب به نظر برسد؛ اما شما می توانید جایگزین هایی را برای مبل راحتی پیدا کنید که بهترین استفاده را از فضای کوچک برایتان رقم بزنند. به عنوان نمونه نیمکت های مختلف یا کمدهایی کوتاهی که قابلیت نشستن روی آن ها وجود دارد، از بهترین گزینه ها برای این کار خواهند بود.

چیدمان در اطراف نقطه کانونی

چیدمان در اطراف نقطه کانونی

برای اینکه چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک شما جذاب و کاربردی باشد، حتما باید آن را در اطراف نقطه کانونی بچینید. به عبارتی لازم است شما یک نقطه از منزل خود را به عنوان نقطه کانونی در نظر گرفته و چیدمان بقیه موارد را مطابق با آن انجام دهید. معمولا دیواری که تلویزیون یا شومینه دارد، بهترین گزینه برای دیوار شاخص یا نقطه کانونی هستند. گذاشتن کاناپه ۲ نفره و ۳ نفره در مقابل و کناره های تلویزیون یکی از بهترین چیدمان ها محسوب می شود.

لازم به ذکر است که شما می توانید نقطه کانونی منزل خود را تلویزیون یا شومینه در نظر نگیرید. در این صورت چیدمان شما کمی متفاوت تر خواهد بود. برای مثال یک میز کوچک یا همان میز عسلی می تواند نقطه کانونی دکوراسیون شما باشد و چیدمان مبل های خود را در اطراف آن انجام دهید. این نمونه می تواند شبیه چیدمان گرد مبل راحتی در فضای کوچک باشد.

استفاده از سه قطعه مبل در فضای مربعی

استفاده از سه قطعه مبل در فضای مربعی

چنانچه فضای کوچک مربعی در اختیار دارید و می خواهید چیدمان مبل خود را به بهترین شکل در آن انجام دهید، به تهیه سه قطعه مبل نیز می توانید فکر کنید. پیشنهاد می شود از یک کاناپه ۲ یا ۳ نفره به همراه دو مبل تک نفره در این چیدمان استفاده نمایید. کاناپه را در یک طرف قرار دهید و میزهای عسلی کوچکی در دو طرف آن بگذارید. اکنون می توانید دو مبل تک نفره را در کنار میزهای عسلی یا در مقابل کاناپه بگذارید. همچنین می توانید یک میز باریک کوچک نیز جلوی کاناپه قرار دهید.

مبل های سه تکه ای در محیط مستطیلی شکل

مبل های سه تکه ای در محیط مستطیلی شکل

در صورتی که فضای مستطیلی شکل دارید، با استفاده از سه قطعه مبل می توانید چیدمان مناسبی را برای آن پیاده سازی کنید. سه تکه مبل شما باید از یک کاناپه ۲ یا ۳ نفره و دو قطعه مبل یک نفره تشکیل شده باشد. در این صورت شما کاناپه را در یک طرف و دو تکه مبل یک نفره را در مقابل آن قرار دهید. در میان این فضا از یک میز باریک و کوچک استفاده کنید. همچنین قابلیت استفاده از دو میز عسلی کوچک در کناره های کاناپه برای شما وجود دارد.

چیدمان مبل راحتی ۶، ۷ یا ۸ نفره در فضای کوچک

چیدمان مبل راحتی ۶، ۷ یا ۸ نفره در فضای کوچک

با یک چیدمان مناسب می توانید یک دست کامل مبل راحتی را در فضایی کوچک قرار دهید. مبل های راحتی معمولا به صورت دو کاناپه ۲ نفره و دو مبل تک نفره وجود دارند. ترکیب مبل های ۸ نفره نیز به صورت دو کاناپه ۳ نفره و دو عدد مبل تک نفره است. با استفاده از شیوه قرینه سازی می توانید چیدمانی عالی برای مبلمان خود در محیط ایجاد کنید. به این صورت که دو کاناپه دقیقا مقابل یکدیگر و دو عدد مبل تک نفره نیز رو به روی هم قرار بگیرند.

در صورتی که مبل راحتی شما ۷ نفره باشد، احتمالا کاناپه ۲ و ۳ نفره به همراه دو عدد مبل یک نفره دارید. برای چیدمان این مبل هم می توانید شبیه مبل های ۶ یا ۸ نفره استفاده کنید. همچنین می توانید کاناپه ۳ نفره را در یک طرف و کاناپه ۲ نفره را در مقابل آن قرار دهید. سپس مبل های تک نفره را به صورت زاویه دار در کنار کاناپه دو نفره و مقابل مبل سه نفره قرار دهید. چیدمان میز و عسلی ها نیز مانند مبل های ۶ و ۸ نفره مناسب این دکوراسیون خواهد بود.

نکات مهم چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک

اکنون که پیشنهادهای چیدمان مبل در خانه کوچک را مطالعه نمودید، لازم است نکات حائز اهمیت پیاده سازی چیدمان ها را نیز در نظر بگیرید. آگاهی از این نکات به شما کمک می کند تا به تناسب محیط خود بهترین پیشنهاد را انتخاب کرده و یا چیدمان جدیدی به ذهنتان برسد. ضمن اینکه رعایت نکات مطرح شده به شما کمک می کند تا بیشترین استفاده را از فضا ببرید. نکات چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک به شرح زیر هستند:

انتخاب مبل با ابعاد منطقی

یکی از اصلی ترین مواردی که برای چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک حتما باید به آن دقت داشته باشید، انتخاب مبل با ابعاد مناسب است. به عبارتی شما در گام اول باید اصل ماجرا یا مبل خود را درست انتخاب کنید تا بتوانید در فضایی که دارید به خوبی آن ها را بچینید. با توجه به محیطی که در اختیارتان قرار دارد، انواع نیم ست های راحتی، مبل های تک نفره بدون دسته، نیمکت ها، مبل های با ابعاد کوچک تر و… پیشنهادهای مناسب برای دکوراسیون خانه های کوچک ۴۰ متری یا در همین محدوده متراژ هستند.

تعیین نقطه کانونی مناسب

مسئله دیگری که در چیدمان مبل به ویژه در فضاهای کوچک باید مدنظر شما باشد، انتخاب یک نقطه کانونی مناسب برای محیط است. شما باید مشخص کنید که می خواهید کدام قسمت فضا مرکز توجه قرار گیرد و سپس برای چیدمان مبل تصمیم بگیرید. معمولا تلویزیون، شومینه، دکور، میز عسلی و… نقطه کانونی های مناسبی هستند.

رعایت تقارن در چیدمان

توجه به تقارن چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک و به طور کلی رعایت تعادل اشیا در فضا، نکته مهم دیگری در دکوراسیون محیط است. پیشنهاد می شود مبلمان خود را به صورت قرینه در محیط بچینید. همچنین لازم است توجه کنید که چیدمان مبل ها، تعادل دیگر اجزای محیط را به هم نزند. رعایت این نکته کمک می کند تا فضایی منظم داشته باشید.

عدم شلوغ کردن فضا

شلوغی محیط معمولا دکوراسیون شما را خراب می کند و در محیط های کوچک این تاثیر بیشتر خواهد بود. توصیه می کنیم به هیچ عنوان صرف اضافه کردن مبلمان یا وسایل دیگری، اجازه ندهید تا فضای شما شلوغ شود. وجود لوازم زیاد در یک محیط کوچک، موجب به هم ریختن نظم شده و محیط را خسته کننده می کند. بهتر است لوازم غیرضروری و یا حتی قطعه مبل های اضافه را از محیط حذف کنید.

انتخاب رنگ های روشن

توجه به رنگ مبل ها نکته بسیار مهمی است که در فضاهای کوچک حتما باید به آن دقت نمایید. انتخاب رنگ های روشن و ملایم یا به عبارتی رنگ های تناژ سرد برای مبلمان فضای شما را بزرگتر نشان خواهد داد. همچنین این دسته از رنگ ها آرامش بیشتری دارند و از اینکه محیط شلوغ به نظر برسد، جلوگیری می کنند. چنانچه به رنگ های شادتر و گرم علاقه دارید، پیشنهاد می دهیم کوسن ها یا اجزای کوچکتر را با آن رنگ دلخواه انتخاب کنید. از طرفی پیشنهاد می شود رنگ مبلمان خود را متناسب با دیگر اجزای محیط انتخاب کرده و سعی کنید حداکثر از ترکیب یک یا دو پالت رنگی باشند.

استفاده از آینه

در محیط های کوچک استفاده از آینه می تواند هم محیط را جذاب تر کرده و هم با انعکاس فضا آن را بزرگتر نشان دهد. شما می توانید از یک آینه قدی در گوشه ای از محیط خود استفاده کنید تا دکوراسیونی متفاوت داشته باشید. در زمان چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک، پیشنهاد می شود مبل بزرگتر یا همان کاناپه را در مقابل آینه بگذارید.

استفاده از تکه مبل های متفاوت

مسئله مهم دیگری که در فضاهای کوچک به شما کمک می کند مبلمان را بهتر بچینید، استفاده از تکه مبل های متفاوت است. شما می توانید به جای اینکه یک دست مبل کامل یا حتی نیم ست راحتی برای محیط خود بخرید، از تکه مبل های تک نفره و چند نفره با طرح ها و اندازه های مختلف استفاده کنید. این کار هم به شما کمک می کند تا فضای خود را بهتر مدیریت کنید و هم تنوع بهتری برای شما به همراه خواهد داشت.

فاصله دادن مبل با دیوار به تناسب محیط

بعضا پیشنهاد می شود که مبل های خود را به دیوار نچسبانید؛ زیرا در محیط های کوچک، ممکن است این کار فضای شما را باز هم کوچکتر کند. اگر مبلمان شما و فضایی که در اختیار دارید امکان ایجاد فاصله بین مبل و دیوار را دارد، این کار را می توانید انجام دهید. در چنین حالتی از فضای پشت مبل ها برای رفت و آمد بهتر، چیدمان گل و گلدان، کتابخانه و… استفاده نمایید.

توجه به تامین نور محیط

نکته مهم دیگری که حتما باید هنگام چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک به آن توجه داشته باشید، تامین نور محیط است. ترجیحا مبل ها را باید در جایی قرار دهید که نور طبیعی به اندازه کافی وجود دارد یا اینکه برای تامین نور مصنوعی چالشی وجود نداشته باشد. چیدمان مبل در قسمت تاریک بدون وجود نور، فضای شما را دلگیر کرده و کوچکتر نشان می دهد.

نتیجه گیری

یکی از معضلاتی که افراد در محیط های کوچک دارند، نحوه چیدمان مبل در آن است. به عبارتی برای چیدمان مبل در خانه های کوچک محدودیت هایی وجود دارد که بعضا از گذاشتن مبل در این محیط ها صرف نظر می کنند. شما می توانید با استفاده از پیشنهادهای چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک مانند استفاده از نیم ست، مبل ال، مبل های متفاوت و… این چالش را برطرف نمایید. همچنین برای دکوراسیون خانه های کوچک 40 متری یا در همین محدوده لازم است نکاتی را از جمله رنگ، ابعاد، تقارن و… مدنظر قرار دهید. چیدمان محبوب شما کدام است؟ پیشنهاد خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *