شومینه

جذاب ترین مدل ها از طراحی شومینه در پذیرایی

جذاب ترین طراحی شومینه در پذیرایی

در سال های اخیر شومینه ها به شدت مورد توجه افراد مختلف قرار گرفته اند. بهترین فضایی که می توان شومینه را در آن قرار داد و موجب تحسین همه شد، اتاق پذیرایی یا نشیمن خانه است. چون شومینه نقطه کانونی در هر فضایی می باشد، بهتر است، برای طراحی شومینه در پذیرایی خود برنامه ای جذاب داشته باشید.

شومینه ها به دو دسته تقسیم می شوند، نوع اول شومینه هایی هستند، که با سوختن چوب گرما تولید می کنند. نوع دوم جز طرح های جدید بوده و گازسوز می باشند، در نهایت جدیدترین دسته این سیستم های گرمایش، شومینه برقی است.

بهترین نوع شومینه برای پذیرایی

طراحی شومینه در پذیرایی

جدیدترین طرح شومینه دو طرفه برای پذیرایی

یکی از انواع شومینه برای سالن نشیمن، مدل دو طرفه آن است. به این ترتیب شما این وسیله گرمایشی را بین دو بخش فضای خانه خود که نزدیک یکدیگر است، قرار داده و این وسیله برایتان درست مثل یک پارتیشن عمل کرده و علاوه بر گرم کردن دو طرف منزل تان، زیبایی خاصی در هر دو فضای خانه تان ایجاد می کند. ضمنا شومینه های یک طرفه هم از این نوع وسایل گرمایشی هستند که در یک سمت فضای منزل شما قرار می گیرند.

آیا طراحی شومینه در پذیرایی با طرح آجری قدیمی شده؟

به کارگیری شومینه آجری مدرن در اتاق

شومینه های قدیمی در منازل دارای طرح های آجری هستند. هنوز هم بسیاری از افراد مایل هستند از این سبک شومینه استفاده کنند، اما اگر از قبل در منزل شما محلی برای این مدل از هیزم سوز در نظر گرفته شده فقط چالش ساخت را خواهید داشت. در غیر این صورت باید ساختمان سازی اساسی در خانه خود داشته باشید.

بسیاری از افراد به دلیل علاقه به این سبک سنتی شومینه یا از طرح کاغذ دیواری آجری استفاده می کنند یا از مدل شومینه های برقی جدید با طرح آجر.

هیزم سوز های کلاسیک بیشتر در کدام قسمت خانه کاربرد دارند؟

استفاده از شومینه کلاسیک برای اتاق پذیرایی

شومینه های کلاسیک به دلیل اینکه نزدیک به سبک سلطنتی بوده و معمولا به شدت پر کار هستن. به این معنی که در روی دیوارهای بیرونی آنها معمولا سنگ بری یا کنده کاری چوبی یا بتونه کاری گچی وجود دارد. مناسب اتاق پذیرایی یا اتاق مهمانی های بزرگ منزل هستن. سعی کنید از این طرح ها در اتاق نشیمن کوچک یا اتاق خواب استفاده نکنید.

چرا تزئین دکور بالای شومینه اهمیت دارد؟

هیمه سوز صرفا یک وسیله گرمایشی ساده نیست، بلکه به نوعی نمایش دهنده شیکی و باکلاسی منزل شما است. وقتی از یک آینه ساده روی طاقچه بالای شومینه خود استفاده می کنید به نوعی زیبایی فضای اتاق مهمان خود را برای مخاطبان دو چندان می کنید. پس بسیار مهم است که چه المان هایی را برای تزیین دکور بالای شومینه خود به کار می برید.

مزیت شومینه های متحرک نسبت به شومینه های ثابت؟

وقتی شما یک شومینه ثابت تهیه می کنید، دیگر قادر نخواهید بود مکان قرار گرفتن آن را تغییر دهید. در نهایت می توانید با تعویض فضای اطراف هیزم سوز خود به نوعی در دکوراسیون خانه تان تحول ایجاد نمایید. اما اگر از شومینه های متحرک استفاده کنید به طور معمول هر چند وقت یکبار، ایجاد تغییرات در مکان قرارگیری شومینه و تعویض فضای اطراف آن برای شما مقدور خواهد بود.

آیا استفاده از سکو در جلوی هیمه سوز برای پذیرایی مناسب است؟

وجود سکو در جلوی شومینه

در بسیاری از طراحی های جدید شومینه در اتاق نشیمن، دیگر از طرح سکو استفاده نمی شود. در گذشته از این سکوها فقط برای قراردادن لوازم مرتبط با شومینه مثل دسته نگهدارنده چوب، فضایی برای قرار دادن چوب ها و … استفاده می شد. با توجه به استقبال از شومینه های گازی و برقی بسیار کم از این مدل طراحی استفاده می شود.

اگر می خواهید از سکوی کذاب برای جلوی شومینه خود استفاده کنید، دقت کنید که جنس سکو نسبت به تغییرات وزنی مقاوم باشد.

جدیدترین طراحی برای شومینه در پذیرایی

شومینه مدرن سنگی در اتاق نشیمن

استفاده از طرح سنگ های گرانیتی خوش نقش، برای هیزم سوز در سالن نشیمن، جز مدرن ترین طراحی ها برای شومینه در منازل می باشد. از این مدل نقشه ریزی بیشتر در منازل لوکس و ویلاها استفاده می شود. این نقش نماهای سنگی زیبایی خاصی در منزل و اتاق های پذیرایی  ایجاد می کنند.

مدرن ترین سبک طراحی هیزم سوز برای سالن نشیمن

طراحی شومینه در پذیرایی با شیشه

طرح شومینه شیشه ای برای اتاق پذیرایی

شومینه هایی با طراحی شیشه جزء شیک ترین طرح های شومینه محسوب می شوند. شما در این وسایل گرمایشی معمولا نمایی کامل و زیبا از سوختن شعله های آتش در میان چوب های مصنوعی و سنگ ها دارید. این مدل از هیزم سوزها می تواند روشنایی خانه به خصوص قسمت پذیرایی را دو برابر نماید.

در طراحی شومینه برای اتاق مهمان با این سبک متریال باید به محل قرارگیری این وسیله بسیار دقت کرد، چون شیشه ها نسبت به گرما عایق بوده، باید از شیشه های مقاوم به حرارت در شومینه استفاده شود و در عین حال دقت شود که این شیشه ها در ارتفاع درستی از زمین بوده و دور آن ترجیحا حفاظی قرار داشته باشد تا افراد به خصوص کودکان در برخورد با آن کمتر دچار آسیب های سوختگی شوند.

در این طرح ها معمولا کمتر از دکوریجات در اطراف شومینه استفاده می شود، چون خود وسیله گرمایشی زیبایی فوق العاده و چشم نوازی دارد.

شومینه های فانتزی در اتاق نشیمن

ایده شومینه فانتزی رومیزی برای پذیرایی

شومینه های فانتزی شیشه ویژه پذیرایی

استفاده از شومینه فانتزی در طراحی پذیرایی

 

یکی دیگر از انواع شومینه که پیشنهاد می شود در سالن پذیرایی خود از آن استفاده کنید، شومینه های فانتزی هستند. این هیزم سوزها قابل حمل و فاقد دودکش هستند و همین ویژگی به شما کمک می کند آن ها را در هر نقطه ای قرار داده یا نصب کنید. این طرح از شومینه ها زیر مجموعه هیزم سوزهای زیستی هستند.

استفاده از اتانول زیستی برای شومینه ها، در پذیرایی ایجاد بوی نامطبوع می کند؟

اگر قصد به کار گیری شومینه های مدرن را در اتاق نشیمن خود دارید، باید گفت در برخی از طرح های مدرن می توانید به جای گاز و برق، از اتانول زیستی به عنوان ماده ای برای تولید گرما استفاده کنید. خبر خوب اینکه آتش تولید شده از این الکل زیستی بدون دود و بو بوده و شما دیگر نیاز نیست از بابت نبود دودکش در خانه خود نگران باشید.

برای راه اندازی این طرح از شومینه ها فقط کافی است، سوخت زیستی مایع را درون محفظه هیمه سوز خود قرار داده و اجازه دهید شعله ها زبانه بکشند. این سبک شومینه مناسب خانه های کوچک و فاقد دودکش است. به این ترتیب شما هم می توانید از هیزم سوز، برای خاص کردن منزل خود استفاده کنید.

نتیجه گیری

پذیرایی نقطه کانونی هر خانه است، که اعضای خانواده معمولا در آن فضا، کنار هم جمع می شوند یا وقتی مهمانی در خانه حضور می یابد در اکثر زمان ها به این اتاق هدایت می شود. پس اگر از یک ایده جذاب ویژه طراحی شومینه برای پذیرایی خود استفاده کنید. زیبایی این محل را دو چندان و حضور در این بخش از خانه را بسیار مطبوع تر کرده اید.

در طراحی شومینه برای اتاق نشیمن معمولا عوامل زیادی تاثیر گذار هستند، از جمله داشتن دودکش، میزان بودجه، فضای لازم برای قرار گیری این وسیله و … پس به اینها دقت کنید. با این حال شما می توانید متناسب با علاقه خود، از هیمه سوز های کلاسیک، فانتزی الکلی، شیشه ای و شومینه برقی مدرن استفاده کنید. شومینه هنر مجموعه ای است که به شما کمک می کند بهترین انتخاب را درباره شومینه خود داشته باشید.

در برخی مواد علاوه بر توجه به محل قرارگیری هیزم سوز خود باید به دکور بالای شومینه نیز توجه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *