شومینه

سبک معاصر در دکوراسیون داخلی | 8 ویژگی مهم آن

سبک معاصر در دکوراسیون داخلی

سبک معاصر، معماری است که در آن در حین ظرافت، سادگی وجود داشته و خطوطی صاف در نقش های آن وجود دارد. این معماری با گذر زمان، همواره در حال تغییر بوده و چارچوب آن عوض می شود و در کشورهای مختلف دارای ویژگی هایی متفاوت می باشد. نکته کلیدی در آن، ترکیب طبیعت و صنعت می باشد. مثلا برای نورپردازی می توانید از منابع مختلف مصنوعی در کنار نور طبیعی بکار برد. استفاده از سبک معاصر در دکوراسیون داخلی، یک گزینه ایده آل برای شما محسوب می شود اگر به اشکال و خطوط ساده علاقه مند هستید. فراموش نکنید شما باید با انواع مختلف طراحی مانند دکوراسیون داخلی به سبک انگلیسی، سبک ویکتوریایی، معماری مدرن و … آشنا شوید و سپس تصمیم به انتخاب بگیرید.

تفاوت سبک معاصر با سبک مدرن

این دو سبک دارای شباهت های زیادی با یکدیگر هستند؛ ولی تفاوت هایی نیز دارند که در اینجا آمده است:

 • معماری معاصر ریشه در زمان حال دارد؛ ولی منشا سبک مدرن قرن بیستم می باشد.
 • در سبک معاصر مبلمان با طراحی جذاب و تاکید بر راحتی ساخته می شود.
 • در این الگو طیف های خاص و زیبا مانند سبز تیره برای بالا بردن جذابیت به کار می رود.
 • در طراحی معاصر از عناصر طبیعی مانند چوب، چرم و سنگ در کنار مواد مصنوعی مانند فولاد و بتن استفاده می شود. در صورتی که در معماری مدرن تنها مصالح طبیعی به کار می رود.

ویژگی های سبک معاصر در دکوراسیون داخلی

ویژگی های سبک معاصر در دکوراسیون داخلی

معماری معاصر دارای خصوصیاتی تغییر پذیر با زمان می باشد. ولی چیزهایی وجود دارد که همواره ثابت بوده و در طی سال ها حفظ شده است. در اینجا ویژگی هایی از طراحی معاصر وجود دارد:

 1. خطوط بدون پیچیدگی
 2. رنگ‌ های خنثی و متعادل
 3. مبلمان ساده
 4. استفاده از لوازم تزئینی
 5. پنجره های بزرگ با پرده ساده
 6. نورپردازی با انواع منابع
 7. سازه ترکیبی با متریال های مختلف
 8. تقسیم استاندارد فضا

خطوط بدون پیچیدگی

در معماری معاصر، تکیه بر استفاده از خطوطی صاف و به دور از هرگونه پیچیدگی است. حتی در طراحی سقف و اشیاء تزئینی نیز این موضوع رعایت می شود.

رنگ‌ های خنثی و متعادل

در سبک معاصر، بیشتر اشیاء و دیوارها به رنگ خنثی هستند. در کنار استفاده از رنگ های خنثی در زمینه محیط از جمله دیوار و کف، می توانید توجه را به سمت عضو تیره ای مانند میز جلب کنید. برای مثال، اگر قصد دارید مبلمانی به رنگ سبز بخرید، بهتر است از طیفی تیره و نزدیک به مشکی استفاده کنید تا تعادل آن با دیگر اجزا حفظ شود.

مبلمان ساده

مبل ها در این سبک، الگویی ساده و بدون نقش و نگار داشته و معمولا از جنس چوب هستند. به کار رفتن خطوط صاف و تمیز و الهام از اشکال هندسی در صندلی ها جزئی کلیدی در این معماری می باشند. به طور ساده می توان گفت یک مبلمان راحتی ساده و مینیمال کاملا با معماری معاصر همخوانی دارد.

استفاده از لوازم تزئینی

در این سبک به علت تاکید بر حفظ سادگی، از وسایل دکوری کمتری استفاده می شود. اگر می خواهید از سبک معاصر در دکوراسیون داخلی منزل خود استفاده کنید، باید در ابتدا با اشیاء دکوری پر زرق و برق و عتیقه جات خداحافظی کنید. یک لوستر یا آباژور هم می تواند جای وسیله ای تزئینی را پر کند. برای خرید تابلویی مطابق با این معماری، بهتر است جنس چوب طبیعی یا فلزات را انتخاب کنید.

پنجره های بزرگ با پرده ساده

در سبک معاصر در دکوراسیون داخلی، از پنجره های بزرگ و زیادی استفاده می شود که با پرده های ساده به راحتی جمع می شوند. در صورت امکان، شما می توانید حتی در قسمت سقف نیز از شیشه استفاده کنید.

نورپردازی با انواع منابع

در این سبک، می توانید از تمامی منابع به حد دلخواه استفاده کرده و منزلی نورانی داشته باشید. این معماری لامپ های LED، هالوژن ها، نورپردازی مخفی، انواع لوستر، آباژور و لامپ های تزئینی  را با آغوشی باز می پذیرد. البته سعی در این است که حداکثر بهره را از نور طبیعی ببرید؛ به همین علت، باید پنجره های زیادی در دیوارها یا حتی سقف استفاده کنید.

سازه ترکیبی با متریال های مختلف

از آنجایی که این معماری به سادگی تاکید  دارد و در آن از متریال های مختلفی استفاده می شود، ممکن است ستونی فولادی یا حتی لوله هایی را بر روی قسمت سقف در آن ببیند. بی آلایش بودن عناصر سازه ای و استفاده جسورانه از آنها در این سبک به خوبی دیده می شود.

تقسیم استاندارد فضا

در این معماری سعی شده است ستون ها تا حد ممکن از فضا حذف شوند تا مکانی دلبازتر داشته باشید و حداکثر استفاده از فضا را ببرید. همچنین استفاده از اوپن در آشپزخانه به حفظ یکپارچگی این سبک کمک می کند.

مزایای سبک معاصر در طراحی داخلی

اگر شما نیز از سادگی لذت می برید و دوست دارید هر چیزی به همان صورتی که هست جلوه کند، استفاده از این سبک در منزل برای شما جذاب خواهد بود. به علت به روز شدن و تغییر پذیری این سبک با گذر زمان، همواره می توانید مد روز را در آن ببینید. شما می توانید با استفاده از انواع مختلف متریال با توجه به سلیقه و بودجه خود، از این سبک استفاده کنید.

نکاتی درباره دیزاین با معماری معاصر

در صورتی که قصد دارید از این معماری در دکوراسیون داخلی خود استفاده کنید، اصول زیر می تواند به شما کمک کند:

 1. ترکیب خطوط با یکدیگر: بهتر است در بخش های مختلف از خطوط متنوعی استفاده کنید. اگر مبلمان شما دارای خطوطی صاف می باشد، از وسایلی در کنار آن استفاده کنید که حالتی منحنی دارند.
 2. استفاده کمتر از رنگ های غیر خنثی: اگر می خواهید از وسیله ای با رنگ هایی مثل سبز، زرشکی یا آبی استفاده کنید، باید در اطراف آن اشیاء و دیوارها طیفی خنثی داشته باشد. این کار علاوه بر حفظ سادگی و تعادل معماری، باعث بیشتر دیده شدن و تاثیر گذاری رنگ ها می شود.

20 ایده جذاب سبک معاصر در دکوراسیون داخلی

در اینجا ایده هایی جذاب برای معماری معاصر آمده است که می توانید برای دیزاین منزل خود از آن کمک بگیرید.

سخن پایانی دکوراسیون معاصر

برای استفاده از سبک معاصر در دکوراسیون داخلی، باید در ابتدا به سادگی توجه کنید و همه چیز حتی مبلمان و پرده ها را بر اساس آن انتخاب کنید. رنگ ها در این معماری غالبا خنثی و سعی در القای حس آرامش و یکپارچگی دارند. همچنین استفاده از تمامی منابع نور طبیعی و مصنوعی در این طراحی امری طبیعی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *