شومینه

دکوراسیون خانه های کوچک 40 متری | صفر تا صد طراحی خانه کوچک

دکوراسیون خانه های کوچک 40 متری

طراحی دکوراسیون خانه های کوچک 40 متری کار چالش برانگیزی است زیرا در اکثر موارد این خانه ها شلوغ و به هم ریخته به نظر می رسند! اما در صورتی که اصول طراحی دکوراسیون داخلی خانه های کوچک را آموزش ببینید می توانید از حداقل فضا نهایت بهره را برده و دکوراسیون زیبایی داشته باشید. برای این کار می توانید از ترفندهای ساده ای استفاده کرده و با حذف برخی از آیتم های غیر کاربردی در محیطی راحت و خلوت به زندگی بپردازید.

در این مقاله می خوانید: نمایش

اصول طراحی دکوراسیون خانه های کوچک 40 متری

ممکن است تصور کنید اصول طراحی دکوراسیون خانه های کوچک 60 متری و ۴۰ متری تفاوت چندان زیادی با یکدیگر ندارند. اما ۲۰ متر فضای کمتر باعث می شود محیط خانه بسیار کوچک و خفقان آور به نظر برسد. برای جلوگیری از این مشکل باید با استفاده از آیتم های ضروری و رعایت برخی نکات، فضای خانه را بزرگتر جلوه داده و از شلوغی و به هم ریختگی آن جلوگیری کنید.

1. فضای دیوارها را به نمایشگاه تبدیل نکنید!

فضای دیوارها را به نمایشگاه تبدیل نکنید

خانه کوچک شما باید محیطی ساده، امن و راحت داشته باشد. شلوغی فضای منزل می تواند تاثیر بسیار منفی در ذهن شما داشته و باعث عدم تمرکزتان شود! بنابراین در خانه های کوچک ۴۰ متری به هیچ عنوان دیوارها را با کاغذ دیواری های شلوغ، تابلوهای عکس متعدد، دیوارکوب های بزرگ و… پر نکنید. به جای این کار می توانید المان های دلخواهتان را مشخص کرده و از یکی از آن ها در دیوار شاخص منزلتان استفاده کنید.

برای مثال شومینه دیواری به خصوص شومینه های برقی این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده اند. انتخاب شومینه مناسب باعث می شود محیط منزلتان بسیار کلاسیک و زیبا به نظر برسد. اما اگر قصد دارید تلویزیون خود را روی دیوار شاخص نصب کنید انواع شومینه برقی زیر تلویزیون انتخاب مناسبی برای شما هستند؛ زیرا با وجود این محصولات می توانید با یک تیر دو نشان را هدف قرار دهید!

اما اینکه دیواری را برای شومینه، دیواری را برای تلویزیون و دیواری را برای قاب عکس یا دیوارکوب در نظر بگیرید باعث شلوغی بیش از حد خانه می شود!

2. وسایل غیر ضروری را دور بریزید

دکوراسیون خانه های کوچک 40 متری باید کاملاً خلوت باشد، در غیر این صورت حتی با مرتب کردن وسایل، خانه شلوغ و به هم ریخته به نظر می رسد. بنابراین اگر قصد اسباب کشی به یک خانه کوچک را دارید به هیچ عنوان وسایل اضافی را همراه خود نبرید.

3. با انتخاب رنگ مناسب باعث خطای دید شوید!

رنگ های تیره باعث می شوند محیط منزل کوچکتر به نظر برسد. اما با انتخاب رنگ های روشن می توانید از خطای دید برای بزرگتر جلوه دادن منزل خود استفاده کنید. بنابراین بهتر است در انتخاب کاغذ دیواری، مبلمان، فرش، کابینت ها و… به هیچ عنوان به سراغ رنگ های تیره نروید. برای مثال رنگ های سفید، طوسی، قهوه ای روشن، آبی کمرنگ و… انتخاب مناسبی برای خانه های کوچک هستند.

4. سبک دکوراسیون خود را به درستی انتخاب کنید

سبک دکوراسیون خود را به درستی انتخاب کنید

برای دیزاین آپارتمان خود باید با انواع سبک دکوراسیون داخلی آشنا باشید. از این سبک ها می توان به کلاسیک، روستایی مدرن، مینیمال، تلفیقی، روستیک و… اشاره کرد. در حال حاضر اکثر افراد به سبک مینیمال و مدرن علاقه مندند که سبک مینیمال انتخاب مناسبتری برای خانه های کوچک است. البته باز هم همه چیز بستگی به نظر شما دارد و می توانید از جزئیات بیشتری در فضای داخلی منزلتان استفاده کنید.

5. محیط منزلتان باید روشن و دلباز باشد

معمولاً اکثر افراد بیش از هر چیز به روشنی و دلباز بودن محیط منزل توجه می کنند. در صورتی که آپارتمان شما با وجود پنجره های متعدد از نور طبیعی بهره مند باشد، خانه تان دل بازتر به نظر می رسد. اما به طور کل از نورهای مصنوعی برای روشنتر کردن فضای منزل استفاده کنید. البته برای این کار استانداردهای لازم را در نظر داشته باشید تا روشنایی منزل کاملاً مناسب و اندازه باشد.

6. استفاده از آینه را فراموش نکنید

استفاده از آینه را فراموش نکنید

آینه وسیله ای ضروری در خانه است که از آن می توانید برای مشاهده چهره خود استفاده کنید. اما آینه می تواند باعث بزرگتر به نظر رسیدن فضای خانه شما هم شود. بنابراین حتماً از آینه در اتاق پذیرایی یا اتاق خواب ها استفاده نمایید.

انتخاب وسایل مناسب برای دکوراسیون خانه های کوچک 40 متری

در دکوراسیون خانه های کوچک 40 متری بهتر است از وسایل تاشو استفاده کرده و به هیچ عنوان سراغ المان های جاگیر نروید. به طور کل از وسایل مورد نیاز خانه های ۴۰ متری می توان به مبلمان، فرش، پرده، تلویزیون، تخت خواب و… اشاره کرد که در قسمت های مختلف منزل قابل استفاده هستند.

راهنمای انتخاب وسایل اتاق پذیرایی در خانه های ۴۰ متری

در چینش اتاق پذیرایی می توانید از المان های زیر استفاده کنید:

 • مبلمان
 • کفپوش
 • میز جلو مبلی
 • فرش
 • پرده
 • گل و گیاه
 • تلویزیون
 • میز تلویزیون
 • شومینه دیواری
 • و…

بهترین مبلمان برای خانه های ۴۰ متری

بهترین مبلمان برای خانه های ۴۰ متری

در طراحی دکوراسیون خانه های کوچک 40 متری بهتر است از مبلمان L شکل استفاده کنید؛ زیرا این نوع مبلمان فضای کمی را اشغال کرده و باعث می شود محیط پذیرایی یا نشیمن بزرگتر به نظر برسد. اما در صورتی که به مبل های L شکل علاقه ای ندارید بهتر است نهایتاً از یک مبل دو نفره یا سه نفره و دو مبل یک نفره استفاده کنید. توصیه می کنیم به هیچ عنوان سراغ مبل های سلطنتی و استیل نروید و حتماً سبک راحت و مدرن را در نظر داشته باشید.

کفپوش مناسب اتاق نشیمن

کفپوش مناسب اتاق نشیمن

در انتخاب کفپوش می توانید از پارکت یا سنگ و سرامیک استفاده کنید که در هر صورت پیشنهاد می کنیم به سراغ طرح های ساده و رنگ های روشن بروید.

انتخاب میز جلو مبلی کاربردی

انتخاب میز جلو مبلی کاربردی

در انتخاب میز جلو مبلی بهتر است سراغ مدل هایی بروید که دارای یک یا دو کشو باشند. به این صورت می توانید وسایل اضافی خود را داخل کشوها قرار داده و از شلوغی منزل جلوگیری کنید. همچنین برای بزرگتر جلوه دادن محیط، میزهای تاشو انتخاب مناسبی هستند.

فرش خانه های کوچک

فرش خانه های کوچک

در خانه های مدرن لازم نیست تمام نشیمن را با فرش بپوشانید. اما حتماً فرش مناسبی را برای این محیط تهیه کرده و برای جلوگیری از حرکت فرش و رعایت استانداردهای دکوراسیون داخلی، کمی از پایه مبل ها را روی فرش قرار دهید. همچنین فرش های گرد می توانند انتخاب مناسبی برای اتاق نشیمن باشند زیرا باعث می شوند محیط زندگی شما بزرگتر به نظر برسد.

پرده خانه های کوچک را چطور انتخاب کنیم؟

پرده خانه های کوچک را چطور انتخاب کنیم؟

در انتخاب پرده به هیچ عنوان سراغ طرح های شلوغ نروید و از یک پرده بسیار ساده از جنس تور، لینن، حریر یا… استفاده نمایید. اگر می خواهید از یکنواختی فضا جلوگیری به عمل آورید، به جای استفاده از یالان، یک پرده با رنگ متضاد را روی پرده اول نصب کنید. البته بهتر است پرده دوم کاملاً در گوشه دیوار جمع شود.

تلویزیون و میز تلویزیون

تلویزیون و میز تلویزیون

بهتر است تلویزیون خود را روی دیوار نصب کنید تا فضای کمتری را اشغال کند. زیر آن یک شلف چوبی یا میز تلویزیون ساده و کوچک قرار دهید. بهتر است میز تلویزیون شما دارای کشوهایی برای نگهداری از وسایل اضافی باشد. همچنین انتخاب شومینه برقی زیر تلویزیون، انتخاب جسورانه و منحصر به فردی به نظر می رسد.

لوستر برای روشنایی خانه های کوچک

لوسترهای مینیمال و مدرن علاوه بر اینکه دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی را کامل می کنند، باعث می شوند فضای زندگی شما پرنور و روشن باشد.

تاثیر شومینه دیواری بر دکوراسیون خانه های کوچک 40 متری

شومینه دیواری

برای تکمیل سبک مدرن یا کلاسیک خانه های کوچک به شومینه دیواری نیاز دارید. اما در صورت انتخاب شومینه بهتر است دیگر دیوارهای نشیمن را خالی بگذارید و از کاغذ دیواری مناسب پشت دیوار شومینه استفاده کنید.

آیا خرید کتابخانه برای آپارتمان کوچک الزامی است؟

آیا خرید کتابخانه برای آپارتمان کوچک الزامی است؟

کتابخانه یا قفسه در صورتی مورد نیاز شما است که بخواهید کتاب یا برخی لوازم تزیینی را روی آن بچینید. در خانه های کوچک می توانید از کتابخانه های مدرن استفاده کنید. اما در این صورت بهتر است تلویزیون خود را نیز روی یکی از قفسه ها قرار داده و به این صورت از حداقل فضا نهایت استفاده را ببرید.

راهنمای انتخاب وسایل آشپزخانه در دکوراسیون خانه های کوچک 40 متری

در خانه های ۴۰ متری با وجود آشپزخانه کوچک می توانید از وسایل زیر استفاده کنید:

 • کابینت
 • میز ناهارخوری
 • فرش
 • لوستر
 • یخچال
 • و…

کابینت آشپزخانه های کوچک را چطور انتخاب کنیم؟

کابینت آشپزخانه های کوچک را چطور انتخاب کنیم؟

اگر فضای آشپزخانه خیلی کوچک است باید کابینت های شما دارای درب های کشویی باشند. در غیر این صورت این مسئله چندان مهم نیست! اما به طور کل رنگ کابینت ها را روشن و زیبا انتخاب کرده و در صورت نیاز از شلف ها برای چینش وسایل خود استفاده کنید. کابینت های آشپزخانه شما باید به صورتی انتخاب شوند که فضای مناسبی را برای قرار دادن وسایل آشپزخانه مهیا کنند.

توصیه می کنیم در آشپزخانه های کوچک وسایل برقی، پاسماوری و دیگر لوازم موجود را کابینت ها قرار ندهید، زیرا به این صورت فضای آشپزخانه شلوغ به نظر می رسد.

استفاده از میز غذاخوری در آشپزخانه های کوچک ممکن است؟

استفاده از میز غذاخوری در آشپزخانه های کوچک ممکن است؟

اگر آشپزخانه شما اپن باشد، می توانید از آن به عنوان میز غذاخوری استفاده کنید. در غیر این صورت بهتر است میز غذاخوری کوچکی را انتخاب کرده که بتوانید بعد از استفاده، صندلی ها را زیر میز قرار دهید.

فرش آشپزخانه های کوچک

فرش آشپزخانه باید ابعاد کوچکی داشته و قسمت پشت آن به صورتی باشد که کاملاً به کف آشپزخانه بچسبد. همچنین کیفیت فرش آشپزخانه بسیار مهم است زیرا معمولاً احتمال کثیفی فرش در حین آشپزی و تمیزکاری وجود دارد.

راهنمای انتخاب وسایل اتاق خواب در خانه های ۴۰ متری

راهنمای انتخاب وسایل اتاق خواب در خانه های ۴۰ متری

معمولاً خانه های کوچک ۴۰ متری دارای یک اتاق خواب هستند، مگر اینکه به صورت دوبلکس ساخته شده باشند. به طور کل از آیتم هایی که می توانید در اتاق خواب ها استفاده کنید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تخت خواب
 • فرش
 • پرده
 • کمد دیواری
 • میز آرایش
 • و…

انتخاب تخت خواب لاکچری برای خانه های کوچک

انتخاب تخت خواب لاکچری برای خانه های کوچک

انتخاب تخت خواب لاکچری برای خانه های کوچک

در دکوراسیون خانه های کوچک 40 متری بهتر است از لوازم تاشو استفاده کنید. به همین دلیل تخت خواب تاشو می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. در غیر این صورت برای ایجاد فضای بیشتر بهتر است ارتفاع تخت را بلندتر در نظر گرفته و از فضای زیر آن برای نگهداری از وسایل اضافی استفاده کنید. همچنین با ایجاد کشو و کمد می توانید فضای زیر تخت را به یک کمد دیواری جادار تبدیل نمایید.

فرش مناسب اتاق خواب

فرش مناسب اتاق خواب

در فضای اتاق خواب به یک فرش بسیار کوچک نیاز دارید که تنها باعث زیبایی بیشتر محیط اتاق شود. فرش انتخابی شما می تواند گرد یا مستطیلی شکل بوده اما بهتر است طرح ساده ای داشته باشد.

کمد دیواری

کمد دیواری برای نگهداری از لباس، کیف و کفش و وسایل اضافی بسیار کاربردی است. اما توصیه می کنیم با ایجاد طبقات متعدد استفاده بهینه ای از کمد دیواری داشته باشید.

پرده کرکره ای؛ لوکس و ساده

پرده کرکره ای برای اتاق خواب شما بهترین انتخاب است. اما در صورت تمایل می توانید از پرده های پارچه ای هم استفاده کنید که رنگ و طرح آن باید مطابق با دیگر اجزای اتاق خواب باشد.

میز آرایش وسیله ای کاربردی برای خانم ها

میز آرایش برای خانم ها بسیار کاربردی است. اما توصیه می کنیم میز آرایشی را انتخاب کنید که عرض کمی داشته و دارای چند کشو و کمد برای نگهداری از لوازم آرایشی و بهداشتی باشد.

نکاتی در رابطه با چینش اتاق خواب کودک

اگر خانه ۴۰ متری شما دوبلکس و دارای دو اتاق خواب است، می توانید از اتاق خواب دوم به عنوان اتاق مهمان یا اتاق کودکتان استفاده کنید. برای اتاق کودک لوازمی را انتخاب نمایید که دارای رنگ های روشن و شاد هستند. همچنین از شلوغی بیش از حد این فضا خودداری کنید. به طور کل لوازم مورد نیاز اتاق کودک شامل فرش، تخت خواب، کمد لباس و شلف یا قفسه برای نگهداری از اسباب بازی ها است.

در صورتی که اتاق خواب کودک دارای پنجره باشد می توانید پرده ساده ای را در این فضا نصب کنید تا نور مستقیم خورشید باعث اذیت شدن کودک دلبندتان نشود.

چطور دکوراسیون خانه کوچک خود را انتخاب کنیم؟

در صورتی که قصد دارید دکوراسیون داخلی خانه کوچک خود را به بهترین نحو انجام دهید حتماً به نکات گفته شده در این مقاله دقت داشته باشید. شما میتوانید با رعایت برخی نکات و انتخاب آیتم های مناسب نهایت استفاده را از کمترین فضا برده و در محیطی روشن و دلباز به زندگی بپردازید. در صورتی که اطلاعات کمی در رابطه با نحوه طراحی دکوراسیون داخلی دارید حتماً از هوش مصنوعی یا اپلیکیشن هایی که در این زمینه تولید شده اند، استفاده کنید.

معمولاً این اپلیکیشن ها می توانند بعد از ارسال چند عکس ساده از محیط، چند مدل دکوراسیون داخلی را برای شما طراحی کنند.

1 دیدگاه در “دکوراسیون خانه های کوچک 40 متری | صفر تا صد طراحی خانه کوچک

 1. میترا گفت:

  چقد کاربردی و هوشمندانه بود. ممنون از شما
  موفقیتتان روز افزون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *