شومینه

سبک دکوراسیون شابی شیک چیست؟

سبک دکوراسیون شابی شیک

سبک دکوراسیون شابی شیک یکی از پرطرفدارترین استایل هایی است که این روزها در چیدمان خانه ها اجرا می شود؛ سبکی که با صرف هزینه ای مقرون به صرفه زیبایی و آرامشی دلچسب را در فضای خانه ایجاد می کند. این نوع دکوراسیون با الهام از سبک های قدیمی و روستیک و با گرایش به سادگی و قدیمی بودن طراحی شده است. Shabby chic با شعار دوری از تجملات و لوکس بودن در نقطه مقابل استایل های ویکتوریایی و سلطنتی قرار می گیرد.

این سبک با تکیه بر استفاده از لوازم دکوری و اکسسوری های قدیمی و آنتیک نقشی مهم در زیباسازی فضاهای مختلف دارد. خرید شومینه در انواع آنتیک و کلاسیک، مبلمان عتیقه، کاغذ دیواری های گلدار و سایر المان های دکوراسیون قدیمی بخشی مهم از اجزای این سبک طراحی هستند. اگر شما هم فضایی آرام، آنتیک و وینتیج را در طراحی منزل خود می پسندید، بهتر است آشنایی بیشتری با ویژگی ها و جزئیات این دکوراسیون داشته باشید.

تعریفی از سبک دکوراسیون شابی شیک

پذیرایی به سبک کهنه شیک

پذیرایی به سبک شابی شیک

استفاده از سبک شابی شیک

دکور داخلی به سبک شابی شیک

پذیرایی لوکس به سبک شابی شیک

شابی شیک سبکی راحت و غیر رسمی است که با الهام از سبک وینتیج و کانتری طراحی شده است. Shabby chic یکی از آرامش بخش ترین انواع دیزاین بین انواع سبک در دکوراسیون داخلی می باشد. این استایل دکوراسیون بر استفاده از مبلمان و وسایل دکوری قدیمی جهت ایجاد ظاهری آنتیک در فضای خانه تاکید دارد. در این مدل طراحی داخلی تجمل گرایی و استفاده از وسایل لوکس و پرزرق و برق در دیزاین جایگاهی ندارد. در مقابل، سادگی و قدیمی بودن محور اصلی این نوع معماری محسوب می شود. با حذف وسایل مدرن و لوکس در این نوع دکوراسیون می توان آن را یکی از ارزان ترین استایل ها برای خانه معرفی کرد.

طراحی داخلی Shabby chic در اواخر دهه 80 میلادی در اروپا ظاهر شد و یک دهه بعد از آن مورد استقبال طراحان زیادی قرار گرفت. گرایش به کهنه کاری در این دیزاین باعث شده است تا در بین علاقمندان به دکوراسیون های قدیمی و ساده بسیار پرطرفدار شود.

ویژگی های سبک شابی شیک در دکوراسیون داخلی

برای حفظ اصالت و نزدیکی بیشتر به سبک شابی شیک در طراحی داخلی باید شناخت کاملی از ویژگی ها و المان های کاربردی این استایل داشت. به این شکل می توان جذابیت یک دیزاین قدیمی را در این دکوراسیون داخلی تجربه کرد. شابی شیک نقطه مقابل سبک آرت دکو در دکوراسیون داخلی است. سبک آرت به شدت پر زرق و برق می باشد.

حفظ تعادل با انتخاب طرح ها و نقوش مناسب

پارچه های پر از نقوش به سبک دکور شابی شیک

در طراحی خانه به سبک Shabby chic از رنگ های خنثی و ملایم استفاده می شود. استفاده از این طیف رنگی می تواند چشم بیننده را خسته کند. به همین دلیل توصیه می شود المان های طراحی مانند لوازم دکوری طرح دار و پر نقش انتخاب شوند. نقوش راه راه، گلدار، اشکال هندسی و پارچه های قلاب بافی بهترین انتخاب برای دیزاین فضا در این سبک هستند.

استفاده از لوازم دکوری وینتیج

استفاده از دکوریجات عتیقه

استفاده ازدکوریجات عتیقه و لوکس

استفاده از دکوریجات لوکس در سبک شابی شیک

شاخصه اصلی سبک دکوراسیون شابی شیک استفاده از لوازم و دکوریجات وینتیج است. لوازم دکوری عتیقه متعلق به دوره زمانی 1980-1920 بهترین انتخاب برای چیدمان هر فضایی به این سبک هستند. حتی استفاده از دکوریجات جدید با طرح های آنتیک چون گرامافون، فانوس و گلدان سنگین قدیمی هم می تواند ایده جذابی در طراحی داخلی Shabby Chic باشد.

مبلمان عتیقه و آنتیک

استفاده از مبل در دکوراسیون شابی شیک

استفاده از مبلمان لوکس

استفاده از مبلمان لوکس برای سبک شابی شیک

یکی دیگر از ویژگی های سبک شابی شیک در دکوراسیون داخلی استفاده از مبلمان های قدیمی و آنتیک در فضای مورد نظر است. در صورت عدم امکان خرید چنین مبلمان هایی می توان از روش های ساده ای چون سنباده زدن رنگ ها ظاهری قدیمی و کهنه در آنها ایجاد کرد. بهترین رنگ انتخابی این المان ها طراحی سفید است که به خوبی با سایر عناصر دکوراسیون هماهنگ می شود. با استفاده از یک شومینه کلاسیک گازی با طرح سنگ مرمر به رنگ روشن می توانید به راحتی این دیزاین را اجرا نمایید.

رنگ های روشن و پاستیلی

استفاده از رنگ های پاستیلی در پذیرایی

پذیرایی به سبک شابی شیک

استفاده از رنگ های روشن در دکور شابی شیک

استفاده از دکور شابی شیک

سبک Shabby chic در طراحی داخلی با استفاده از طیف های رنگی ملایم و خنثی شناخته می شود؛ رنگ هایی که آرامش و سکون را در فضای خانه ایجاد می کنند. سفید، خاکستری، آبی، صورتی و ارغوانی پالت های رنگی مخصوص این نوع طراحی داخلی هستند. جهت افزایش کیفیت دیداری فضای داخلی این سبک بهتر است پالت رنگی اجرا شده در بخش های مختلفی چون سقف، دیوار و کفپوش به صورت تضاد انتخاب شوند. به عنوان مثال، کفپوش هایی خاکستری و دیوارهایی کرم با ایجاد تضادی زیبا حالتی کسالت بار و خسته کننده در چشم بیننده بوجود نمی آورند.

پارچه هایی با الیاف طبیعی در المان های طراحی

برای نزدیک شدن طراحی هر فضایی به سبک دکوراسیون شابی شیک بهتر است پارچه هایی نرم با الیاف طبیعی جهت دیزاین عناصر دکوراتیو انتخاب شوند. پارچه های نخی، کتان و پنبه با طرح ها و نقش های گلدار بهترین گزینه هایی هستند که برای اجرای این نوع دکوراسیون پیشنهاد می شوند. پارچه هایی به سبک وینتیج و آنتیک نیز انتخابی ایده آل برای نزدیک شدن به حال و هوای این سبک طراحی هستند.

ایده های جذاب در اجرای سبک Shabby chic

سبک شابی شیک در طراحی داخلی فضاهای مختلف خانه به راحتی و با هزینه ای مقرون به صرفه اجرا می شود؛ مشروط بر آنکه با ایده ها و ترفندهای این استایل آشنایی داشته باشید.

اتاق خواب

اتاق خواب با دکور شابی شیک

در طراحی اتاق خواب به این سبک باید با خلق فضایی دنج و رمانتیک و یک زیبایی ملایم، خلوتگاهی آرامی را برای استراحت به ارمغان آورد. برای ایجاد چنین فضایی ایده های زیر می توانند مفید باشند:

 • انتخاب مبلمانی ساده و شیک
 • بشقاب های عتیقه و آینه های قدیمی روی دیوار
 • تخت چوبی با ملافه ای نرم در رنگ روشن و پاستیلی
 • انتخاب منسوجات مخملی و نرم برای روتختی
 • فرشی به سبک قدیمی زیر تخت
 • گلدانی از گل روی میز کنار کمد یا تخت
 • نورپردازی ملایم با استفاده از لوسترهای کریستالی و لامپ های رومیزی با کاورهای پارچه ای

اتاق نشیمن و پذیرایی

پذیرایی با دکور شابی شیک

پذیرایی با دکوراسیون شابی شیک

 

دکوراسیون جذاب شابی شیک

دکور داخلی به سبک شابی شیک

ایده پذیرایی به سبک کهنه شیک

پذیرایی مجلل به سبک شابی شیک

ایده برای پذیرایی لوکس شابی شیک

سبک پذیرایی به دیزاین شابی شک

اتاق نشیمن و پذیرایی مهم ترین بخش خانه برای به نمایش گذاشتن ظرافت سبک دکوراسیون شابی شیک است. بهترین ایده ها برای دیزاین این فضا به سبک Shabby chic عبارت است از:

 • انتخاب آثار هنری کلاسیک و تابلوهای گیاه شناسی برای دیوار
 • اجرای نورپردازی با استفاده از لوسترهای کلاسیک و لوسترهای دیواری شمعی
 • انتخاب مبلمان هایی راحت و شیک در طیف رنگی خنثی
 • بوفه عتیقه و میز کنسول کهنه کاری شده
 • انتخاب پرده ها و کوسن های گلدار و فرش هایی به سبک کلاسیک
 • استفاده از مجسمه های چینی و آینه های پرآذین

آشپزخانه

استفاده از دکوراسیون شابی شیک در آشپزخانه

استفاده از ایده دکوراسیون کهنه شیک

آشپزخانه به سبک شابی شیک

اشپزخانه به دیزاین کهنه شیک

جذابیت، دنج و قدیمی بودن سبک شابی شیک را می توان در دکوراسیون آشپزخانه هم پیاده سازی کرد. با اجرای ایده های زیر فضایی گرم و دلپذیر را در زمان صرف غذا می توان تجربه کرد:

 • یک میز ناهارخوری به سبک خانه های مزرعه با صندلی های قدیمی
 • نصب قفسه های باز جهت نمایش ظروف و کلکسیون های آشپزخانه
 • استفاده از قوری ها، ظروف عتیقه و قوطی های قدیمی در ویترین آشپزخانه
 • کابینت هایی با ظاهری قدیمی به رنگ مایل به سفید با دستگیره هایی از جنس برنج
 • رومیزی های گلدار به رنگ ملایم

سرویس بهداشتی و حمام

 سبک دکوراسیون شابی شیک در حمام و توالت هم با همان اصل دوری از تجملات و لوازم لوکس اجرا می شود. با انتخاب ایتم های زیر می توان جذابیت قدیمی Shabby chic را در این فضا خلق کرد:

 • شیرآلات و روشویی های قدیمی و کابینت های عتیقه
 • آینه های عتیقه با قاب های پر زرق و برق
 • چوب های فرسوده و کاشی های طرح دار با ظاهری قدیمی
 • عناصر تزئینی چون شیشه های داروسازی، بطری های عطر و سایر لوازم آرایشی عتیقه
 • انتخاب لوسترهایی با لهجه کریستالی

نکات طلایی طراحی داخلی به سبک شابی شیک

ایده آشپرخانه دکور شابی شیک

 • استفاده از کاغذهای دیواری گلدار و حذف تابلوها و وسایل تزیینی لوکس از روی دیوار
 • حذف مبلمان های استیل لوکس و انتخاب مبلمان های کهنه کاری شده و رنگ پریده به جای آنها
 • استفاده از ترفندهایی چون پتینه کاری و سمباده زنی برای ایجاد وسایلی آنتیک و قدیمی
 • به کار بردن در و پنجره هایی از جنس چوب و فلز با طراحی قدیمی
 • نقاشی طرح هایی چون گل و پرنده روی وسایل چوبی (میز کنسول، صندلی و کتابخانه و ….)
 • استفاده از انواع کفپوش چوبی در بخش های مختلف خانه

در پایان، شابی شیک یک نوستالژی جذاب در خانه های امروزی

سبک دکوراسیون شابی شیک جذابیتی از یک طراحی قدیمی را در فضای خانه ارائه می دهد. این سبک با خلاقیت در بکارگیری وسایل کنار افتاده سعی در زیباسازی فضاهای مختلف دارد. وسایل ساده و قدیمی با رنگ هایی ملایم و خنثی از عناصر شاخص این سبک هستند. Shabby chic با به چالش کشیدن یک زندگی مدرن و پر زرق و برق، سبکی قدیمی و روستیک را در طراحی فضای داخلی ایجاد می کند؛ از این رو بهترین انتخاب برای افرادی است که سبکی به دور از اشرافی گری و استایل های سلطنتی و ویکتوریایی را دنبال می کنند.

اگر علاقمند به اجرای شابی شیک در دکوراسیون فضای خانه خود هستید با خرید شومینه های کلاسیک فروشگاه شومینه هنر می توانید فضایی گرم و دلنشین را در آرامش مطلق این سبک تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *