شومینه

آیا بخاری برقی گاز دارد؟ خطرات استفاده از بخاری برقی

آیا بخاری برقی گاز دارد

سیستم های گرمایشی برقی اعم از بخاری، هیتر، شومینه های برقی و… در سال های اخیر جایگزین بسیاری از تجهیزات گرمایشی دیگر مانند بخاری یا شومینه گازی شده اند. این تجهیزات مدرن مزایا و معایب خاص خود را دارند؛ اما در این میان مسئله امنیت استفاده از آن ها و عدم آسیب رساندن به سلامت انسان ها اهمیت زیادی دارد. آیا بخاری برقی گاز دارد؟ خیر؛ اما بدون خطر هم نیست! البته برخی از نمونه های بخاری برقی از گاز نیز به صورت همزمان استفاده می کنند که می تواند خطرناک باشد.

آیا بخاری برقی گاز دارد یا خیر؟

شاید مهمترین پرسشی که برای استفاده از تجهیزات گرمایشی برقی مطرح می شود، همین گاز داشتن یا نداشتن آن ها است. به عبارتی خطر گاز گرفتگی و ایجاد خفگی در بخاری های گازی چالش بزرگی است و به همین دلیل برای استفاده از بخاری های برقی نیز این سوال پرسیده می شود. از آنجایی که سیستم های گرمایشی برقی اعم از شومینه یا بخاری هیچگونه گازی مصرف نمی کنند، پس طبیعتا مونواکسید کربن نیز تولید نخواهند کرد؛ در نتیجه بخاری های برقی گاز ندارند و با اطمینان می توانید از آن ها استفاده نمایید.

لازم به ذکر است که بخاری های برقی مدل های متفاوتی دارند و در برخی از آن ها انرژی گاز نیز به صورت همزمان با برق برای تولید گرما استفاده می شود. این مدل از تجهیزات گرمایشی با سایر بخاری های برقی متفاوت بوده و گاز مونواکسید نیز تولید می کنند. به عبارتی بخاری هایی که همزمان با برق و گاز کار می کنند، گرمای تولیدی را از گاز دارند و برق برای روشن کردن فن استفاده می شود؛ به همین دلیل می توان آن ها را نوعی بخاری گازی محسوب کرد.

آیا استفاده از بخاری های برقی خطرناک است؟

صرفا اینکه آیا بخاری برقی گاز دارد یا خیر مشخص نمی کند که آن ها دستگاه های ایمنی هستند یا می توانند خطرآفرین هم باشند. علی رغم اینکه بخاری های برقی گاز ندارند و از نظر احساس خفگی خطری برای شما نخواهند داشت؛ اما با این وجود استفاده از آن ها می تواند خطرناک هم باشد. بیشترین خطرات استفاده از بخاری های برقی به شرح زیر هستند:

  • برق گرفتگی
  • آتش سوزی
  • سوختگی
  • سردرد
  • رنگ پریدگی اجسام

برق گرفتگی

اصلی ترین خطری که استفاده از بخاری های برقی برای شما دارد، احتمال برق گرفتگی است. در صورتی که دوشاخه یا سیم این بخاری ها آسیب ببیند می تواند بسیار خطرناک باشد. از طرفی بعضا المنت داخل بخاری ها آسیب دیده یا سیم کشی داخلی اتصالی می کند؛ در نتیجه ممکن است بدنه بخاری نیز دارای برق باشد که بسیار حادثه آفرین خواهد بود.

آتش سوزی

خطر دیگری که در صورت استفاده نادرست از بخاری های برقی شما را تهدید می کند، آتش سوزی است. استفاده بیش از اندازه و مداوم، سیم کشی نادرست یا پریز ضعیف و… جریان برق زیادی مصرف کرده که سیم ها را داغ می کند. این مسئله در صورت تداوم می تواند منجر به آتش سوزی سیم کشی ساختمان شده و در نهایت خسارات زیادی به وجود بیاورد. همچنین نزدیک بودن مواد قابل اشتعال همچون پرده، کاغذ، اجناس پلاستیکی و… به بخاری های برقی نیز می تواند آتش سوزی ایجاد کند.

سوختگی پوست

معمولا بخاری های گازی در مقابل شعله یک شیشه دارند که از تابش حرارت مستقیم جلوگیری می کند؛ اما معمولا بخاری های برقی هیچگونه شیشه ای ندارند و حرارت به طور مستقیم وارد محیط می شود. جدای از مسئله آتش سوزی چنانچه در نزدیکی این بخاری ها برای مدت زیادی بمانید، احتمال سوختگی پوست بدن شما از شدت تابش حرارت وجود خواهد داشت.

سردرد

بسیاری از مصرف کنندگان بخاری های برقی شکایتی بابت احساس خفگی ندارند؛ اما در صورت استفاده زیاد و مداوم از بخاری های برقی دچار سردرد می شوند. البته این مشکل بیشتر برای افرادی است که خود را در معرض تابش مستقیم حرارت بخاری های برقی قرار می دهند.

رنگ پریدگی اجسام

همانطور که برای پوست بدن بخاری های برقی می توانند آسیب ایجاد کنند، اجسام مختلف را نیز تحت تاثیر قرار داده و به آن ها خسارت وارد می کنند. به هنگام استفاده باید مراقب باشید تا چیزی در نزدیکی بخاری نباشد. همچنین در صورت امکان بهتر است بخاری برقی را بدون پایه زیرین استفاده نکنید؛ زیرا به فرش شما آسیب خواهد رساند.

چگونه از بخاری برقی استفاده کنیم که خطر نداشته باشد؟

برای اینکه در زمان استفاده از بخاری های برقی حادثه ای به وجود نیاید، لازم است نکات زیر را حتما مدنظر قرار دهید:

  • استفاده از پریز قوی و جداگانه: یکی از اصلی ترین نکات استفاده بخاری های برقی، اتصال آن ها به پریز قوی و جداگانه است. به هیچ عنوان بخاری های برقی را در سه راهی های مشترک وصل نکنید. ضمن اینکه پریزهای تک با کابل ضعیف نیز برای استفاده این بخاری ها مناسب نیستند.
  • عدم گذاشتن کتری یا قابلمه روی بخاری برقی: بعضا مشاهده می شود که افراد برای گرم کردن غذا یا آب از بخاری برقی استفاده می کنند. کوچکترین نشتی آب روی المنت این بخاری ها می تواند هم آن ها را خراب کند و هم با اتصالی برق، موجب برق گرفتگی یا آتش سوزی شود. به هیچ عنوان این کار را انجام ندهید.
  • عدم تعمیر غیرحرفه ای: چنانچه بخاری شما نیازمند تعمیر بود، حتما از یک فرد ماهر برای انجام آن کمک بگیرید. تعمیر کردن بدون تخصص یا سپردن به فردی که تجربه کافی ندارد، می تواند بسیار خطرآفرین باشد.
  • قرار دادن در سطح صاف: از گذاشتن بخاری های برقی در حالتی که احتمال سقوط آن ها وجود دارد، جدا خودداری کنید. مطمئن شوید که بخاری شما در شرایط مناسبی به خوبی ایستاده است.
  • استفاده در محیط خشک: به هیچ عنوان بخاری های برقی را در محیط های مرطوب مانند حمام، سرویس بهداشتی یا حتی آشپزخانه استفاده نکنید. رطوبت هوا در اینگونه محیط ها می تواند حادثه بیافریند.

نتیجه گیری؛ آیا بخاری برقی گاز دارد؟

آیا بخاری برقی گاز دارد؟ در حالت کلی خیر؛ این نوع از بخاری ها چون از هیچ گازی برای تولید گرما استفاده نمی کنند؛ پس مونواکسید کربن نیز تولید نخواهند کرد و از این بابت خطری نخواهند داشت. با این وجود بخاری های برقی نیز می توانند خطرناک باشند؛ چرا که احتمال برق گرفتگی، آتش سوزی، سوختگی پوست، سردرد و از بین بردن رنگ اجسام در زمان استفاده از آن ها وجود دارد. با رعایت نکاتی همانند اتصال به پریز جداگانه، گذاشتن روی سطح صاف، به کارگیری در محیط خشک و… از بروز حادثه می توانید جلوگیری نمایید. در بخش نظرات تجربیات خود برای استفاده از بخاری های برقی را به اشتراک بگذارید.

سوالات مهم در مورد گاز بخاری برقی

آیا بخاری برقی ایجاد خفگی می کند؟

خیر؛ با توجه به اینکه بخاری برقی گاز مصرف نکرده و به تبع گازی تولید هم نمی کند، پس ایجاد خفگی هم نخواهد کرد.

آیا بخاری برقی خطر دارد؟

بله می تواند داشته باشد. در واقع درست است که بخاری برقی گاز ندارد؛ اما بدون خطر هم نیست. آتش سوزی، برق گرفتگی، سوختگی بدن و… خطرات استفاده از این بخاری ها محسوب می شوند.

آیا بخاری برقی پرمصرف است؟

به طور کلی بله مصرف برق این بخاری ها بسیار زیاد است؛ اما بخاری برقی های کم مصرف نیز تولید شده اند. توصیه می کنیم به هنگام خرید به برچسب انرژی آن ها دقت داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *