باربیکیو

باربیکیو چیست؟ آشنایی با مدل های مختلف و نحوه نگهداری صحیح!

باربیکیو که در زبان انگلیسی به صورت Barbecue یا BBQ نوشته می شود، یک روش پخت غذا است که در معادل فارسی طبخ گوشت در دمای اندک و به صورت پیوسته است. در این روش انواع گوشت را توسط سیخ یا روی میله های فلزی، در معرض حرارت آتش قرار می دهند تا پخته شود. در این روش گرمای مورد نیاز برای پخته شدن گوشت، به وسیله چوب، زغال، گاز و یا برق تامین می گردد. در حقیقت در این نوع پخت، گوشت در معرض غیر مستقیم حرارت قرار می گیرد.

پس می شود گفت که به پخت گوشت با گرما و سرعت کم باربیکیو گفته می شود. گوشت هایی که معمولا در باربیکیو طبخ میشود گوشت های استخوان دار و بزرگ مانند دنده میباشد. نکته اصلی در پخت به این روش، قرار ‘گرفتن گوشت به صورت غیرمستقیم با شعله های آتش می باشد؛ بنابراین زمان پخت گوشت با این روش احتمالا ساعت ها و حتی یک روز کامل طول بکشد.

معرفی انواع مختلف باربیکیو

باربیکیو ها در ابعاد و رنگ و کارایی های متفاوتی عرضه میشوند. باریکیو ها عمدتا به سه دسته ذغالی و گازی و برقی که شما میتوانید با توجه به ظرفیت و فضایی که در اختیار دارید باربیکیو مورد نظرتان را اانتخاب کنید. استفاده از باربیکیو ها فقط برای کباب کردن نمیباشد و از آنها باری گریل کردن و ذغالی کردن نیز استفاده میشود. روی باربیکیو انواع گوشت و سبزیجات و ماهی ها را میتوان طبخ نمود.

باربیکیو گازی

باربیکیو گازی بسیار سریع به دمای مد نظر شما می رسد و هم چنین با افزودن یک صفحه گریل این قابلیت را ایجاد می کنید تا گرمای یکسان برای طبخ غذاهای گریل مثل سبزیجات و گوشت و… را به وجود آید.

در بین مدل های متفاوت باربیکیو مدل زغالی به سبب تولید گاز دی اکسید کربن برای محیط زیست و فضای منازل بسیار مضر است اما باربیکیو گازی به سبب قابلیت تنظیم اندازه شعله و استفاده گاز بیشتر از باقی مدل ها طرفدار و حامی محیط زیست باشد.

هم چنین پژوهش های علمی ثابت کرده است که دود ایجاد شده از ذغال سبب ایجاد مواد مضری در غذا می باشد که سلامتی افراد را در بازه طولانی مدت تهدید می کند.اما در هنگام استفاده از مدل های گازی بخار بیشتری در مقایسه با مدل های ذغالی به وجود می آید و به همین دلیل مواد غذایی گریل شده آبدارتر هستند.

باربیکیو های گازی در مقایسه با مدل های دیگر از استاندارد ایمنی بیشتری دارا هستند. برای استفاده از باربیکیو گازی به ماده اشتعال زایی که سبب ایجاد خطر شود نیازی نمی باشد.

میزان انرژی مصرف شده در باربیکیو گازی در مقایسه با مدل های برقی کمتر است به همین دلیل استفاده از نمونه گازی می تواند سطح انرژی شما را پایین بیاورد.

 • سوخت مورد نیاز این باربیکیو، پروپان یا گاز طبیعی میباشد و معمولا به وسیله لوله کشی گاز تامین میشود. این نوع باربیکیو دارای قابلیت تنظیم میزان سوخت میباشد.
 • باربیکیو گازی مدت زمان کمتری برای گرم شدن نیازمند است اما حتما قبل از آغاز انجام پروسه پخت گوشت آن را روشن کنید تا به اندازه کافی گرم شوند.
 • زمان مناسب برای این کار معمولا 10 تا 15 دقیقه است. مزیت این کار باعث نچسبیدن غذا هنگام گریل کردن است.

باربیکیو گازی چگونه کار می کند؟

سوخت مورد نیاز برای کبابپز مدرن گازی گاز طبیعی یا پروپان است که اکثرا با استفاده از لوله کشی گاز به باربیکیو متصل می شود.

کبابپز های مدرن گازی دارای امکان تنظیم میزان سوخت هستند. باربیکیو های گازی مدت زمان کمتری را برای گرم شدن احتیاج دارند اما به این نکته توجه کنید قبل از آغاز روند پخت باید آن را روشن کنید تا به میزان کافی گرم بشوند.

مدت زمان مورد نیاز برای گرم شدن حدودا 10 تا 15 دقیقه می باشد.مزیت این کار این است که در زمان گریل شدن غذا از چسبیدن آن جلوگیری می کند.

یکی از مزیت های مهم این نوع باربیکیو ها این است که به آسانی خاموش و روشن می شود.

مزیت باربیکیوی گازی نسبت به سایر مدل ها

یکی از مزایای باربیکیو گازی این است که دود ایجاد شده در زمان پخت با انواع فقط به دلیل گریل شدن غذا است پس در هنگام گریل غذا به وسیله مدل های گازی بخار بیشتری نسبت به نمونه ذغالی به وجود می آید. به همین دلیل مواد غذایی گریل شده آبدارتر هستند.
باربیکیو گازی دارای استاندارد ایمنی بالاتری نسبت به بقیه نمونه ها می باشند و برای استفاده از آنها نیاز به ماده آتش زا که سبب ایجاد خطر شود نیست. همچنین مصرف انرژی این مدل نسبت به نمونه های برقی کمتر است و به همین سبب استفاده از آن در مصرف انرژی نیز صرفه جویی می کند.

لوازم جانبی باربیکیو گازی چیست؟

 • بعضی از مدل های باربیکیو گازی از لوازم جانبی برخوردار می باشند. به عنوان نمونه در طراحی برخی از نمونه ها یک عدد در بالای باربیکیو برای جلوگیری از تجمع دود قرار داده شده است.
 • در برخی دیگر یک دماسنج برای مشاهده دمای کبابپز در زمان گریل مواد غذایی وجود دارد.
 • اکثر نمونه های باربیکیو گازی، دارای ترموکوپل هستند که در صورت خاموش شدن شعله آتش، جریان گاز را قطع می کنند.
 • اگر برای تعداد افراد کم قصد خرید باربیکیو دارید بهتر است باربیکیو هایی با 3 یا 4 شعله را انتخاب کنید اما اگر در مهمانی هایتان افراد زیادی می آیند از نمونه هایی دارای 6 شعله خریداری نمایید.
 • علاوه بر شعله به قدرت آن نیز بسیار مهم است که باید به آن توجه کنید.

نحوه تمیزکاری و نگهداری باربیکیو گازی

 1. مخزن گاز را ببندید سپس بریکت را برداشته و لوله ها و سر شعله ها را تمیز کنید برای این کار از آب گرم آب صابون و حوله خشک استفاده نمایید.
 2. اول شیر های گاز را با فویل آلومینیومی بپوشانید بعد برای تمیز کردن بیرون و داخل صفحه گریل از یک برس سفت به همراه اب گرم و صابون استفاده کنید.
 3. چربی سطح صفحه گریل را تمیز کنید برای این کار اول بریکت ها و درپوش را بسته و دستگاه را به مدت زمان 15 دقیقه روشن کنید تا گرم شود و چربی ها از روی آن پاک شوند.
 4. بعد ازتمیز کردن برای استفاده دوباره مخزن گاز را چک کنید.

نکات مهم هنگام استفاده از باربیکیو گازی

 • تمیز نگه داشتن قسمت های مختلف دستگاه
 • مطالعه دفترچه راهنما همراه قبل از استفاده
 • چک کردن مداوم نشتی دستگاه
 • چرب کردن صفحه گریل

ملاک های اصلی در انتخاب باربیکیو گازی چه هستند؟

 • در انتخاب باربیکیو های گازی از نمونه هایی که بدنه محکمی دارند و قطعات آن راحت تر تمیز می شوند گزینه بهتری هستند.
 • برای طبخ بهتر و لذت بخش به پیوستگی در گرما نیاز است به همین دلیل مواد اولیه مانند استیل و چدن گزینه خوبی به شمار میرود. این مواد اولیه قابلیت تنظیم آسان تر دما را به وجود می آورد و همچنین در میزان طول عمر باربیکیو نیز تاثیر بسیاری دارد.

کباب پز یا باربیکیو ذغالی

در کبابپز ذغالی حرارت مورد نیاز برای پخت غذا از ذغال بدست می آید و یکی از پرطرفدارترین مدل ها است که طعم دودی و لذیذی به غذا می دهد. اما معایب این نوع کبابپز تولید گاز دی اکسید کربن تمیز کردن سخت آن بخاطر خاکستر حاصل از آتش و تولید زباله و ایجاد بوی بد است.
مزایای این کبابپز ذغالی نیز سرعت پخت پایین است که باعث می شود غذا به خوبی مغز پخت شود و زیر حرارت غیر مستقیم و طولانی مدت طعم غذا دودی شده و مزه لذیذی میگیرد.
هم چنین کبابپز ذغالی نسبت به کبابپز گازی بسیار مقرون بهصرفه تر است.
کبابپز ذغالی برای استفاده کردن در طبیعت و موقعیت هایی که دارای مکان باز است مناسب است چرا که نیازی به اتصالی گاز یا برق ندارد.

باربیکیو برقی چیست؟

این دسته از باربیکیو ها با استفاده از انرژی برق کباب کردن گوشت و مواد غذایی دیگر را انجام میدهد.
توجه کنید که در ساخت این نوع از باربیکیو از المنت استفاده شده و هیچ دودی تولید نمیشود باربیکیوی برقی برای استفاده در آپارتمان بسیار مناسب است.
قبل از خرید باربیکیوی برقی حتما محل قرار گرفتن آن را معین کنید
جنس بدنه باربیکیو بسیار مهم است جنس بدنه باید از استیل ضد زنگ و یا چدن باشد. این دو جنس مقاومت بالایی در برابر گرما و رطوبت دارد و طول عمر مفید بیشتری را دارا است.

کلام آخر، بهترین مدل باربیکیو چیست؟

امروزه باربیکیو یا کبابپز های مدرن طرفداران بسیاری دارد و خیلی از مردم دوست دارند در خانه خود یک باربیکیو داشته باشند اما اکثرا اطلاع ندارند چه نوع باربیکیویی را برای خود انتخاب کنند. ما در این مقاله به شما کمک می کنیم تا انتخابی صحیح و مناسب داشته باشید. در میان انواع مختلف باربیکیو مدل گازی آن هوادار بیشتری دارد چراکه استفاده آسان تری نسبت به مدل های دیگر دارد اما در مقابل قیمت آن نیز بالاتر است. اما به این نکته توجه کنید که با صرف هزینه بیشتر می توانید لذت استفاده بهتر و راحت تر را تجربه کنید. جنس باربیکیو های گازی از نوع آجری و استیل و چدنی و … هستند. افراد زیادی فکر میکنند باربیکیو گازی برای خانه های شهری و آپارتمان ها مناسب می باشند. به این دلیل که می توان آن را در حیاط و پشت بام و تراس و بالکن خود بگذارید و از آن نگهداری نمایید.

گروه تولیدی شومینه هنر از بهترین تولیدکنندگان باربیکیو و شومینه در ایران هستند. شما میتوانید با مراجعه به سایت فروشگاهی شومینه هنر محصول مورد نظر خود را خریداری کنید وتجربه شیرین خرید انلاین را با ما بچشید. همچنین میتوانید برای خرید حضوری به نمایشگاه دائمی شومینه هنر مراجعه کنید. شما می توانید جهت خرید انواع باربیکیو گازی و برقی و ذغالی به سایت فروشگاهی شومینه هنر مراجعه نمایید.

سوالات متداول

باربیکیو چیست و چه انواعی دارد؟

باربیکیو تجهیزاتی برای پخت غذا در دمای اندک و به صورت پیوسته است که در انواه باربیکیو گازی، برقی و ذغالی ساخته می شود.

بهترین روش تمیز کردن باربیکیو چیست؟

 1. سر شعله ها و لوله های باربیکیو را تمیز نمایید.
 2. حتما صفحه گریل را شست و شو دهید.
 3. چربی های موجود در صفحه گریل را تمیز نمایید.
 4. مخزن گاز را پر نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *