شومینه

بررسی علت دود کردن شومینه گازی و هیزمی

سوختن نامناسب چوب علت دود کردن شومینه

وقتی شما از شومینه هیزمی در ویلا یا خانه خود استفاده می کنید، هرگز نباید بعد از روشن کردن آن کل فضای خانه شما پر از دوده شود. معمولا باید به سرعت علت دود کردن شومینه را بررسی کرد، چون این موضوع می تواند سلامت شما و خانواده تان را به خطر بیندازد. دوده شومینه حتی اگر به میزان کم هم باشد باز هم باعث آلودگی فضای اطرافش شده و منظره جذابی را برای فضای خانه ایجاد نمی کند. از جمله علت های ایجاد دوده در شومینه های هیزمی می توان به بسته بودن دودکش، تراز نبودن کف آتشدان با خروجی هوا و … اشاره کرد.

مهم ترین علت دود کردن شومینه هیزمی

علت دود کردن شومینه در پذیرایی

مسدود شدن مسیر خروجی دود از دودکش آتشدان، می تواند یکی از عوامل جدی ورود دود از شومینه به داخل خانه باشد. از جمله دلایل مسدودی دودکش می توان به موارد زیر اشاره کرد.

ریزش قسمتی از دودکش

این ریزش می تواند به صورت ناقص رخ داده باشد، یعنی قسمتی از دودکش تان به صورت ناقص ریزش کرده باشد. در این حالت شما فقط شاهد مقداری خاک نرم و خرده سنگ یا مصالحی که دودکش تان از آن ساخته شده، هستید. در این حالت باید با انداختن نور به داخل دودکش میزان مسدودی را بررسی کنید.

بسته شدن به دلیل حضور حیوانات

با توجه به اینکه از وسایل گرمایشی، چون آتشدان در فصل گرما استفاده می شود. اگر از یک کلاهک مناسب برای خروجی انتهای دودکش شومینه گازی یا هیزمی استفاده نشود، پرندگان یا سایر حیوانات مثل سنجاب در بالای هواکش وسیله گرمایشی شما، لانه ساخته و مسیر آن را مسدود می کنند. این موضوع می تواند سبب اتفاقات جبران ناپذیری برای یک خانواده شود. مثل:

  • ایجاد حس خفگی در اعضای خانواده
  • آسیب دیدن گروه های حساس در خانه به خصوص کودکان و افراد مسن
  • پر از دوده شدن فضای اتاقی که شومینه در آن قرار گرفته است.

سرد بودن دودکش

انسداد مسیر دودکش

وقتی در هوای سرد، اقدام به روشن کردن هیزم سوز خود می کنید، به دلیل سنگینی هوای سرد و برودت هوای بیرون منزل تان و تاثیر آن بر روی دودکش آتشدانتان، بدون شک شما شاهد دود کردن وسیله گرمایشی تان خواهید بود. برای جلوگیری از این اتفاق، بهتر است ابتدا مسیر هوای دودکش خود را با کمی کاغذ گرم کنید و در ادامه هیزم های خود را روی شومینه قرار داده و آن را به طور کامل روشن کنید.

مناسب نبودن نقشه شومینه

وقتی ورودی هیزم در شومینه های هیزم سوز با خروجی هوا (اصطلاحا دودکش) در آتشدان متناسب نباشد، این امر سبب می شود تا دوده اضافه از سوختن چوب به دلیل نبود مسیر خروج، به داخل اتاقی که شومینه در آن قرار دارد، برگردد و باعث ایجاد کثیفی و دوده در خانه شما شود. این موضوع در شومینه های گازی به صورت دوده نبوده و شما شاهد بازگشت گاز منواکسید کربن به داخل خانه خود خواهید بود، که می تواند به شدت سلامت شما را به خاطر بیاندازد. محاسبه ارتفاع دودکش شومینه هیزمی یا گازی نیز دارای اهمیت است.

بسته بودن دمپر، کوچکترین علت دود کردن شومینه

یکی از علت هایی که باعث می شود آتشدان شما به درستی کار نکند، بسته بودن دمپر هواست. این وسیله به گونه ای تعبیه شده که هر چند لحظه یکبار هوا را در داخل هیزم سوزتان دمیده و هوای راکد آن را جابجا می کند. با دمیده شدن آن اکسیژن بیشتری در آتشدانتان جریان پیدا کرده و شاهد دوده کمتری در محل شومینه تان خواهید بود. نیمه باز بودن دمپر می تواند خود عاملی برای تولید دوده باشد.

پیشنهاد می شود وقتی از این وسیله گرمایشی استفاده نمی کنید، دمپر را کامل ببندید. معمولا دمپرها در ابعاد و طرح های مختلف عرضه می شوند، دقت کنید طرحی را که انتخاب می نمایید، مناسب با هیزم سوزتان باشد.

وجود خمیدگی در دیوار پشت آتشدان

علت دود کردن شومینه در خانه

دیوار هواکش شومینه از فضای بیرون کمی از داخل به بیرون خمیدگی دارد. این خمیدگی از این جهت تعریف شده است که دود ناشی از مواد قابل اشتعال را به سمت بالا و خروجی دودکش هدایت کند. اگر این استاندارد در اجاق های تزئینی دیواری رعایت نشود به خصوص در آتشدان های هیزمی، دود ناشی از سوختن چوب به داخل فضای اتاق باز می گردد. به این ترتیب اگر دیوار پشتی این وسیله گرمایشی صاف باشد، خود عاملی است برای تولید دود خانه تان.

خیس بودن هیزم ها

بد سوختن چوب از علل دود کردن شومینه

در شومینه های هیزم سوز که معمولا سوخت اصلی از چوب است؛ اگر از چوب های خیس و مرطوب استفاده کنید، این کار باعث ایجاد دود فراوان در محل قرارگیری هیزم سوز شما خواهد شد. برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است، هیزم ها را قبل از استفاده تست کنید. دو تکه چوب را برداشته و به هم بزنید اگر صدایی که می شنوید کوبنده بوده، چوب های شما خیس است. اما اگر صدای تند و تیزی می شنوید چوب ها خشک می باشند و با خیال آسوده می توانید از آنها بهره ببرید.

مناسب نبودن میزان حجم چوب

در صورتی که تعداد چوب هایی که در کف آتشدانتان قرار می دهید، بیش از حد باشد. به دلیل سوختن نامناسب، چوب های روی هم تلنبار شده، این مواد تولید دود می کنند.

روشن کردن آتشدان در تابستان

وقتی در تابستان هیزم سوز خود را روشن می کنید، به دلیل حضور هوای گرم در بیرون از فضای شومینه، بسیار طبیعی است که این وسیله گرمایشی دود خود را به داخل خانه بازگرداند.

پرهیز از خفه کردن آتش

تلاش کنید از روش خفه کردن آتش استفاده نکنید. در این حالت آتش با تاخیر خاموش شده و دود حاصل از این تاخیر به داخل اتاق آتشدان شما باز خواهد گشت.

چرا بررسی علت دود کردن شومینه اهمیت دارد؟

علت دود در شومینه هیزمی

بوی دود ناشی از سوختن چوب و گاز در وسایل گرمایشی، نه تنها برای سلامتی مفید نبوده که به شدت مضر است. پیدا نکردن علت بوی دود شومینه گازی، می تواند باعث مسمومیت افراد خانواده تان با این گاز خطرناک شود.

در مدل های هیزمی نیز وجود دود باعث بروز بیماری های جدی تنفسی و قلبی می شود. از جمله:

  • حملات آسمی
  • ایجاد نارسایی قلبی
  • سکته
  • حملات قلبی

فن، گرانترین مسیر برای رفع علت دود کردن شومینه

تعریف یک فن در بالای دودکش می تواند به خروج بهتر دود از هواکش هیزم سوز شما کمک کند. در حال حاضر نصب این وسیله بر روی هواکش ها گران است، اما گاهی تنها گزینه برای هدایت دود به بیرون از خانه می باشد. حتما برای راه اندازی شومینه گازی از افراد متخصص کمک بگیرید.

نتیجه گیری

از جمله مشکلاتی که افراد با هیزم سوز خود دارند، بررسی علت دود کردن شومینه شان است. این موضوع جزو نگرانی های ثابت این افراد بوده، که مبادا آتشدان دود کرده و کل فضای اتاقشان پر از دوده و کثیف شود. برای جلوگیری از بروز چنین حادثه ای باید هر چند وقت یکبار خروجی دودکش آتشدان به صورت جدی بررسی شود، عمده ترین مشکلات گاها در این بخش است.

از دیگر علت های بوی دود در شومینه گازی یا هیزمی نیز می توان به بد سوختن چوب یا گاز در آنها اشاره کرد. این موضوع می تواند باعث مسمومیت اعضای خانوادیتان با گازهای مونوکسید کربن شود، پس باید به شدت روی این علائم در آتشدان خود حساس باشید. تنظیم نبودن محل قرارگیری ورودی چوب در هیزم سوز با خروجی هوای آنها نیز می تواند باعث ایجاد دوده در فضای اتاق شود.

شما می توانید با خرید شومینه برقی مدرن علاوه بر نصب یک اجاق هیزم سوز شیک در سالن پذیرایی تان، دیگر نگران دودکش برای شومینه خود نباشید، این طرح از آتشدان ها با برق کار می کند. همچنین فروشگاه شومینه هنر عرضه کننده جدیدترین شومینه های گازی و برقی برای شما است.

سوالات متداول

آیا بررسی علت دود کردن شومینه اهمیت دارد؟

دود کردن آتشدان علاوه بر ایجاد کثیفی و دوده در محلی که قرار دارد، می تواند باعث ایجاد مسمومیت و بیماری در افراد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *