شومینه

چیدمان مبل و تلویزیون در پذیرایی مستطیل شکل + 7 نکته طلایی در دیزاین

چیدمان مبل و تلویزیون در پذیرایی مستطیل شکل

چیدمان یک فضای مستطیل شکل، مخصوصا اگر کوچک باشد، می تواند در ابتدا کاری سخت به نظر بیاید. با دانستن نکاتی ساده و کلیدی، می توانید به راحتی بهترین آرایش را برای چیدمان مبل و تلویزیون در پذیرایی مستطیل شکل خود داشته باشید. شما به وسایلی که خانه را شیک می کند توجه کنید و همچنین با رعایت تعادل، انتخاب نقطه کانونی، تعیین مکان تلویزیون در جایی کم رفت و آمد و کم نور، با توجه به ابعاد اتاق دیزاین ایده آل خود را انتخاب کنید.

چیدمان مبل ها

شیوه های مختلفی برای دیزاین مبلمان پذیرایی مستطیل شکل وجود دارد که در ادامه به توضیح هر یک می پردازیم:

  • چیدمان متقارن
  • چینش شناور
  • چیدمان L
  • چیدمان نامنظم
  • دیزاین باریک و دراز

1. چیدمان متقارن

چیدمان متقارن

یکی از مدل های پرطرفدار که سال ها است در چیدمان مبل و تلویزیون در پذیرایی مستطیل شکل مورد پذیرش همگان قرار گرفته است، دیزاین متقارن است. در این چینش، همه چیز باهم در تقارن هستند و تطابق خوبی دارند.

2. چینش شناور

اگر فضایی دارید که دارای پنجره های زیادی است و نمی توانید مبل ها را نزدیک دیوارها بگذارید، باید آن ها را به صورت جمع تری بچینید و سعی کنید فضایی یکپارچه بین تلویزیون و مبل ها ایجاد کنید.

3. چیدمان L

چیدمان مبل L

این نوع از چینش، بسیار پرطرفدار بوده و حس مدرن تری را به شما القا می کند؛ ولی در عین حال چالش ها و محدودیت هایی دارد. عموما مبل جلوی یک دیوار قرار دارد و تلویزیون درست روبروی آن است.

4. چیدمان نامنظم

این دیزاین مناسب فضایی است که در کنار دیوارها وسایلی مانند شومینه قرار دارد و چینش مبل ها به صورتی می باشد که با فاصله از دیوار قرار می گیرند. در این مدل می توانید از وسایل دکوری بزرگی مثل آباژور به عنوان جدا کننده فضا استفاده کنید.

5. دیزاین باریک و دراز

برای چیدمان یک فضای دراز و باریک، معمولا باید مبلمان را در راستای یک دیوار و تلویزیون را جلوی دیوار دیگر قرار دهید. همچنین بهتر است تلویزیون را بر روی دیوار نصب کنید تا فضای آزاد تری داشته باشید.

انتخاب نقطه کانونی

ممکن است به طور ناخودآگاه در بسیاری از موارد در چیدمان از این نکته استفاده کرده باشید. یک نقطه یا وسیله را به عنوان مرکز توجه در دیزاین در نظر بگیرید و بقیه وسایل را در اطراف آن بچینید. دقت کنید که در انجام این کار زیاده روی نکنید چون ممکن است ظاهری نامنظم به فضای خانه شما بدهد. برای مثال می توانید تلویزیون را به عنوان نقطه کانونی در نظر بگیرید و مبل ها و وسایل را با توجه به آن بچینید.

ایجاد فاصله با دیوار

ایجاد فاصله با دیوار

کوچک بودن فضا، از محدودیت هایی است که باعث می شود فکر کنید بهترین دیزاین برای پذیرایی شما، چسباندن مبل به دیوارها است؛ ولی در این موقعیت هم نباید این کار را انجام دهید. حتی در فضاهای کوچک نیز باید اندکی فضا بین مبل و دیوار پشت آن قائل شوید تا فضای دلباز تر و جذاب تری داشته باشید. این فاصله با توجه به میزان فضایی که در اختیار دارید می تواند کم یا زیاد شود؛ اما حتی در صورتی که فضای زیادی در اختیار دارید هم نباید بیش از حد بین مبل و دیوار فاصله ایجاد کنید به طوریکه مبل در وسط خانه به نظر برسد و پشت آن فضای خالی زیادی وجود داشته باشد.

تعیین مکان تلویزیون

با توجه به اندازه تلویزیون و بزرگی فضایی که در اختیار دارید، باید سعی کنید بهترین نقطه ممکن را برای TV انتخاب کنید زیرا معمولا در نقطه ای قرار خواهد داشت که به عنوان مرکز در نظر می گیرید. نکات زیر در ارتباط با مکان تلویزیون وجود دارند:

1. گوشه ای کم نور

تلویزیون را باید در قسمتی کم نور و دور از تابش نور آفتاب قرار دهید تا بهترین زاویه دید را داشته باشید و در هر زمانی به راحتی بتوانید فیلم مورد علاقه تان را تماشا کنید.

2. نقطه ی کم رفت و آمد

تلویزیون را در نقطه ای بگذارید که رفت و آمد کمتری در آنجا دارید. می توانید تصور کنید نگاه کردن به فیلم در حالی که افراد دائما در کنار آن در رفت و آمد هستند تا چه حد می تواند تمرکز شما را به هم بزند.

3. روبروی مبل ها

به طور کلی مکان ایده آل تلویزیون جایی روبروی مبل ها است تا بهترین زاویه دید را به شما بدهد. پس سعی کنید همیشه برای راحتی خود این نکته را رعایت کنید.

نکات مهم در چیدمان مبل و تلویزیون در پذیرایی

نکات مهم دیگر در چیدمان مبل و تلویزیون در پذیرایی مستطیل شکل

علاوه بر اینکه باید به چیدمان مبل ها و محل قرار گیری تلویزیون باید دقت کنید، نکات مهم دیگری نیز وجود دارد که برای داشتن یک دیزاین عالی باید به آن توجه شود. مهم ترین این موارد در اینجا آمده است:

1. ایجاد مناطق گفتگو

افراد باید بتوانند بدون جابجایی وسایل یا فریاد زدن در هر نقطه ای از پذیرایی با یکدیگر صحبت کنند. مبل ها و صندلی ها را طوری قرار دهید که روبروی هم قرار گیرند یا به قدری نزدیک باشند که بدون بلند کردن صدا بتوانند باهم حرف بزنند.

2. رعایت تعادل

تعادل همیشه و در همه جا اهمیت دارد. سعی کنید با توجه به ابعاد وسایل، آنها را کنار هم بچینید و به هیچ عنوان همه اشیاء کوچک یا تمامی مبل های بزرگ را کنار هم قرار ندهید.

3. نقاط پر رفت و آمد

یکی از مهم ترین مواردی که باید در چیدمان در نظر گرفت، نقاط پر ترافیک است. افراد نباید هنگام رفتن به اتاق یا آشپزخانه زمین بخورند! راهی مشخص برای رفت و آمد بی دردسر داشته باشید.

4. اندازه فرش

اندازه فرش

هنگام انتخاب فرش، ابعادی را انتخاب کنید که مبلمان شما روی آن قرار بگیرد، حداقل اندازه ایده آل، حالتی است که پایه های جلویی مبل روی آن باشد.

5. انتخاب میز بزرگ

یک میز بزرگ در بین مبل ها، علاوه بر زیبایی در اتاق، به شما امکان استفاده در تمامی نقاط و مبل هایی که دور آن چیده می شوند را می دهد.

6. دسترسی به میزها

هر فرد با نشستن روی صندلی در پذیرایی شما، باید به راحتی و بدون بلند شدن بتواند به میز دسترسی داشته باشد. همچنین یک ارتفاع منطقی برای میزها در نظر بگیرید تا پس از مدتی استفاده، پشیمان نشوید.

7. نورپردازی

از وسایل روشنایی متنوع در نقاط مختلف پذیرایی استفاده کنید. استفاده از لوستر، آباژور یا دیوارکوب هایی زیبا می تواند به شما در ایجاد یک فضای دلنشین کمک کند.

12 ایده جذاب برای چیدمان

در اینجا 12 تصویر برای داشتن یک دیزاین جذاب به عنوان نمونه آورده شده است. می توانید با استفاده از این تصاویر ایده هایی زیبا بگیرید و در چیدمان پذیرایی مستطیل شکل خود از آنها استفاده کنید.

جمع بندی چیدمان پذیرایی مستطیل شیک

برای داشتن بهترین چیدمان مبل و تلویزیون در پذیرایی مستطیل شکل، باید علاوه بر انتخاب یک چینش ایده آل برای مبل ها مثل دیزاین نامنظم، متقارن یا شناور، به محل قرارگیری تلویزیون دقت کنید. با رعایت فاصله درست بین مبل و میز، انتخاب فرش مناسب، داشتن نقطه کانونی و رعایت تعادل، می توانید یک آرایش بسیار زیبا به فضای خود بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *